PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

OMAN: Pustynia Rub al Chali, Góry i Kaniony

Pustynia Rub al Chali, Góry i Kaniony

Termin(y):

 • 22.02-03.03.2019

Trasa:

Muscat, Nakhl, Wadi Bani Awf, Balad Sit, Al. Hamra, Misfat Al. Abreyeen, Wielki Kanion, Nizwa, pustynia Rub al Chali, Wahiba Sands, kanion Wadi Bani Khalid, Sur, Ras Al. Hadd, Wadi Shab, Muscat

Kod wyjazdu:

OM
(0)

Pustynia Rub Al Chali  - największa pustynia piaszczysta na świecie. Nieprawdopodobne krajobrazy. Majestatyczne, niezwykle fotogeniczne diuny dochodzące do 400m wysokości.

Wielki Kanion i góry Hajjar Góry Hajjar to obok gór Haraz w Jemenie najpiękniejsze góry Arabii.Tu znajdują się: przyklejona do klifu miejscowość Misfat Al. Abreyeen, stara stolica Omanu – Nizwa, czy wreszcie Wadi Ghul – Wielki Kanion Arabii.

Nizwa Stara stolica Omanu. 1200-letnie meczety. XVII-wieczny fort był siedzibą miejscowych imamów. Miejscowy targ – suq jest najbadziej znanym w kraju. 


 

Oman Prócz Jemenu jedyny bliskowschodni kraj, który zachował wciąż żywe stare tradycje i może poszczycić się starą kulturą, pięknymi zabytkami i pięknymi górskimi krajobrazami. Program wyjazdu tak skonstruowaliśmy, aby być jak najbliżej miejscowej ludności. 

Pustynia Rub Al Chali  - największa pustynia piaszczysta na świecie. Nieprawdopodobne krajobrazy. Majestatyczne, niezwykle fotogeniczne diuny dochodzące do 400m wysokości.

Wielki Kanion i góry Hajjar Góry Hajjar to obok gór Haraz w Jemenie najpiękniejsze góry Arabii. Wznoszą się do wysokości ponad 3 tys mnpm. To piękne góry przecinane widokowymi kanionami i zielonymi oazami. Tu znajdują się: przyklejona do klifu miejscowość Misfat Al. Abreyeen, stara stolica Omanu – Nizwa, czy wreszcie Wadi GhulWielki Kanion Arabii.

Nizwa Licząca sobie ponad 1500 lat stara stolica Omanu i wizytówka państwa. Najstarsze meczety liczą sobie niemal 1200 lat. XVII-wieczny fort jest narodowym pomnikiem i był siedzibą miejscowych imamów. Miejscowy targ – suq jest najbardziej znanym w kraju. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano falaj – miejscowy system irygacyjny, który pomimo 400 lat wciąż działa.


 

Dzień 1

Wylot z Warszawy

Dzień 2 Muscat Nakhl

Przylot do stolicy Omanu – Muscatu. Transfer do hotelu. Rano zwiedzanie starego suku spożywczego. Zwiedzanie przebogatego meczetu sułtana Qabusa – największego w Omanie, zbudowany przez aktualnie władającego sułtana. Przejazd do oazy Nakhl położonej u stóg gór Zachodni Hajjar. W Nakhl zwiedzamy 350-letni fort.  Przejazd do Bimah – to tradycyjny omański dom i zarazem schronisko górskie, które będziemy mieli dla siebie. Spać będziemy w „Majilis” – tradycyjnym omańskim living-roomie.

Dzień 3 Balad Sit, Misfat Al Abreyeen

Krótki (ok. 1,5h) trekking pięknym wąwozem do miejscowości Balad Sit („Ukryta miejscowość”). Zbudowana na małym wzgórzu pośród skalnych klifów jest jedna z najpiękniejszych w Omanie. Przejazd przez góry Hajjar przełęczą Sharaf Al Alamain do Al Hamra. Jest to jedyna przełęcz w Zachodnim Hajjarze, którą można przejechać samochodem. Zjazd z przełęczy do doliny Wadi Bani Awf oferuje wspaniałe widoki. Zwiedzanie Bait As Safah - tradycyjnego domu omańskiego w starym mieście Al Hamra. Zostaniemy w nim przywitani przez mieszkańców, którzy poczęstują nas przygotowanymi przez siebie smakołykami… Przejazd do Misfat Al Abreyeen. Spacer wzdłuż ogrodów Misfat Al Abreyeen (2h). To jedna z najpiękniejszych górskich miejscowości w Omanie Jest położona na zboczu kanionu. Ogrody zostały zbudowane wokół starej miejscowości na wybudowanych sztucznie tarasach. Nocleg – biwak nad Misfat Al Abreyeen.

Dzień 4 Wielki Kanion, Nizwa

Przejazd do Al Khitaym. Wejdziemy na szczyt Arabskiego Wielkiego Kanionu do położonej tam wioski Sab Bani Khamis (3h – wejście bardzo łatwe). Wejście oferuje wspaniałe panoramy! Wioska na szczycie jest wciąż zamieszkała przez 5-10 rodzin. Przejazd do Nizwy. Nizwa jest największym miastem w interiorze Omanu. To piękna oaza położona wśród gór. W przeszłości była stolicą Omanu. Nocleg w hotelu

Dzień 5 Nizwa, pustynia Rub al Chali

Zwiedzimy fort w Nizwie i miejscowy suq na który ściągają miejscowi górale i Beduini z pustyni. Przejazd w kierunku Arabii Saudyjskiej i pustyni Rub Al Chali (ok.5h). Po drodze przecinamy Pustynię Solną - Umm As Samim. Wieczorem docieramy do Rub Al. Chali i wspinamy się na diuny, by obserwować zachód słońca. Rub Al. Chali jest legendarną, największą piaszczystą pustynią na świecie – dwukrotnie większą niż Polska. Większość jej obszaru leży na terytorium Arabii Saudyjskiej, a fragmenty w Omanie. Nocleg – biwak pośród diun (namioty)

Dzień 6 Pustynia Rub Al Chali

Rano i wieczorem – trekking pośród bajecznych diun. Najgorętszą porę dnia odpoczywamy w cieniu. Nocleg - ponownie biwak na pustyni wśród diun ☺

Dzień 7 Wahiba Sands

Opuszczamy Rub Al. Chali i jedziemy w kierunku Oceanu Indyjskiego (dojedziemy następnego dnia). Całodzienny przejazd do Wahiba Sands, gdzie ponownie rozbijemy obóz pośród diun. 

Dzień 8 Wadi Bani Khalid, Sur, Ras Al. Hadd

Przejazd do doliny Wadi Bani Khalid. Trekking w głąb doliny (2h). W dolinie wykąpiemy się w ładnych źródłach i wodospadzie! Przejazd do Sur – położonego nad oceaniczna zatoką miasta. Miasto słynęło z produkcji tradycyjnych arabskich drewnianych łodzi żaglowych – dhow. Do dzisiaj ostała się jedna ze stoczni – zobaczymy ją. Przejazd do Ras Al Hadd. To park narodowy słynny z zielonych żółwi, które składają tu jaja każdej nocy. Nocą udamy się na jedną z plaż, aby obserwować przypływające i składające jaja żółwie. Nocleg w tradycyjnych miejscowych bungalowach.

Dzień 9 Wadi Shab, Muttrah

Rano plaża w Ras Al. Hadd. Następne przejazd do kanionu Wadi Shab. Trekking w głąb doliny (1,5h) i niezapomniana kąpiel w jeziorach w Wadi ShabPrzejazd do Muscatu. Wizyta na suq-u Muttrah, gdzie w labiryncie sklepów i kramów będziemy mogli zakupic pamiątki. Transfer do hotelu. Wypoczynek.

Dzień 10 powrót

Przejazd na lotnisko, wylot. Przylot do Polski.

 

 

OPINIE UCZESTNIKÓW

Jeżeli macie ochotę zapoznać się z kulturą Arabii to jedźcie do Omanu. Znajdzie się tu starą arabską kulturę, zabytki, góry, kaniony, wąwozy, oazy, wydmy, pustynię, wodospady, jeziorka, plaże, żółwie, a przekrój krajobrazów rozmaity: od surowych wręcz nieziemskich, przez zieleń oaz po ciepłe barwy pustyni. Ta różnorodność zdumiewa, bo często wyobrażenia są bardziej banalne. A do tego pyszna kuchnia (można przytyć :-), obsługa na miejscu doskonała,a sam Artur jest rewelacyjny.

Renata Rosa-Klimaszewska

 

Zgłoszenie

Grupa: 7-13 osób + przewodnik

Koszt: 2900pln + 1390usd

Terminarz płatności:

 • zaliczka 2000pln
 • 900pln i równowartość 1390usd płatne do 40 dni przed wyjazdem

Koszt obejmuje:

 • noclegi w hotelach w pokojach 2-3os (3 noce) i na campingach/w obozowiskach (pozostałe)
 • ubezpieczenie KL + NW
 • opieka polskiego przewodnika
 • przewodnik i kierowcy omańscy
 • przejazdy wynajętymi autami 4x4
 • wyżywienie – 3 posiłki dziennie (podczas biwaków przygotowywane przez omański team)
 • wszystkie wstępy
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje: 

 • przelotu Warszawa-Muscat-Warszawa (ok. 2000zł)
 • wiza Omanu (wyrabiana przez internet, ok. 58usd)
 • wydatków o charakterze osobistym, tipów 
 • wydatków innych niż wymienione w koszcie

Charakter wyprawy

Wyjazd ma charakter eksploracji. Poruszamy się wynajętymi jeepami z napędem na cztery koła i docieramy do trudno dostępnych miejsc (szczególnie w górach Hajjar i na odludnych obszarach pustyni Rub al Chali) rzadko odwiedzanych miejsc. Program jest tak skonstruowany, aby jak najczęściej stykać się z miejscową ludnością i móc poznać jej obyczaje. 3 noclegi w hotelach, pozostałe na biwakach w górskich dolinach i kanionach oraz na plażach Oceanu Indyjskiego. W programie są trekkingi wewnątrz wadis, których łączny czas to ok 20h, z reguły łatwe bądź o średnim poziomie trudności.

Początek i koniec wyprawy

Muscat.

Klimat

Styczeń to najlepszy miesiąc do wyjazdu do Omanu - nie jest wtedy zbyt gorąco. To pora sucha. Można spodziewać się temperatur rzędu ok. 30 stopni za dnia i ok. 15-20 w nocy. Uwaga – w górach noce zimne (konieczny ciepły śpiwór). Ze względu na pogodę przede wszystkim ubrania lekkie, ale ze względu na możliwe chłodne noce w górach przyda się polar i długie spodnie

Dokumenty, wizy

Paszport ważny pół roku od daty przylotu do Omanu. Wiza wyrabiana jest na lotnisku. W paszporcie nie może być żadnych śladów wskazujących na pobyt w Izraelu.

Bezpieczeństwo

Oman jest najbezpieczniejszym arabskim krajem w rejonie Zatoki Perskiej. Jego mieszkańcy słyną z gościnności i uprzejmości.

Ubiór

Odzież powinna być dostosowana do zróżnicowanych temperatur. Konieczna będzie przede wszystkim lekka odzież ze względu na ciepło i gorąco. Zalecane zabranie lekkich ubrań z długimi rękawami, kołnierzem, cienkich długich spodni i obowiązkowo nakrycia głowy chroniącego przed słońcem. Przydadzą się również sandały i klapki pod prysznic. Niezbędne są również wygodne buty do trekkingu po górach ( w programie jest szereg pieszych eksploracji o niskim stopniu trudności). Ponieważ Oman to kraj tradycyjnie muzułmański należy ubierać się tak, aby zakryte były kolana i ramiona. Kobiety do kąpieli powinny być ubrane w t-shirty i szorty. W wypadku gdy będziemy sami w interiorze można ubierać się dowolnie.

Transport

Poruszamy się cały czas wynajętymi jeepami z omańskimi kierowcami i przewodnikiem.

Wyposażenie

Wyposażenie campingowe dostarczone (namioty, materace, wyposażenie kuchni, etc..). Z takowego należy mieć ze sobą jedynie śpiwór. Ponadto warto zabrać: kremy z wysokim filtrem, repelenty, latarkę, papier toaletowy, buty do trekkingu, kijki do nordic walking, mały plecaczek, strój kąpielowy, sprzęt do snorkelingu, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy.

Noclegi

3 noclegi w hotelach/bungalowach w pokojach 2-3os. Pozostałe noclegi w namiotach na campingach/obozowiskach.

Wyżywienie

3 posiłki dziennie w cenie począwszy od śniadania 2 dnia do kolacji 9 dnia.

Szczepienia

Nie są wymagane. Zalecane szczepienia: tężec, żółtaczka typu A i B. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradniach Chorób lub w Wojewódzkich Stacjach Sanepidu. Wszelkie sprawy dotyczące zdrowia, szczepień i profilaktyki antymalarycznej należy skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny.

Pieniądze

Ok. 50-70usd na tipy dla obsługi omańskiej. Banknoty muszą być nowe i nie zniszczone (wyłącznie z nowych emisji, tzw. „duże głowy” wydrukowane najlepiej po 2006 roku). W Omanie obowiązująca walutą są riale. Kursy: 1 rial = ok. 2,60usd = ok. 2,14 euro

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: 
KL z assistance - 30 tys euro, 
NNW - 4 tys euro, 
bagaż podręczny - 400 euro, 
koszty ratownictwa - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia). 
Ubezpieczenie nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych. Aby zabezpieczyć się przed nimi, należy zgłosić nam chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia – jego stawka to 5zł/dzień.

Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej:
1. koszt ubezpieczenia – 2,5% wartości imprezy –zwrot 80 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 7,5% wartości imprezy)
2. koszt ubezpieczenia - 2,8% wartości imprezy –zwrot 100 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 8,4% wartości imprezy)
Umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży może być zawarta w terminie najpóźniej 5 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej lub wpłaty całości lub części zaliczki, o ile ma to miejsce później niż zawarcie umowy uczestnictwa. W przypadku gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej lub wylotu jest mniej niż 30 dni, umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży można zawrzeć jedynie w dniu zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia: czytaj...

Warunki ubezpieczenia kosztów rezygnacji obejmują paragraf 27 i następne

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.