PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Czad: Emi Koussi. Najwyższy szczyt Sahary

Emi Koussi. Najwyższy szczyt Sahary

Termin(y):

 • 1-21.02.2019

Trasa:

Ndjamena, Moussoro, Salal, Kouba Olanga, Faya Largeau, Kouroudi, Miski, Emi Kousii, Yi Yerra, Kouroudi, Faya Largeau, Kouba Olanga, Salal, Moussoro, Ndjamena

Kod wyjazdu:

CZ_EK
(0)

Wyprawa jest połączeniem ekspedycji saharyjskiej i górskiego trekkingu. Jej celem jest zdobycie Emi Koussi - najwyższego szczytu Sahary. To wulkan ZDOBYTY DOTĄD TYLKO RAZ PRZEZ POLAKÓW - PRZEZ NASZĄ GRUPĘ W LUTYM 2018 ROKU. Wysokość 3415mnpm. Techniczniedosyć łatwy, ale dotarcie doń to wymagające dużego nakładu sił i środków przedsięwzięcie.

Wszystkie nasze ekspedycje saharyjskie przygotowuje Artur Urbański, który jest najbardziej doświadczonym Polakiem organizującym wyprawy na Saharę. Dotąd zorganizował 25 ekspedycji (Libia-3, Czad-6, Algieria-11, Mauretania-2, Sudan - 3) z których 20 osobiście poprowadził.

 

EMI KOUSSI ZDOBYLIŚMY DOTĄD RAZ JAKO JEDYNI POLACY W HISTORII!
Dokonała tego wyprawa zorganizowana przez Artura Urbańskiego i kierowana przez Dominika Kruka w lutym 2018 roku. Szczyt został zdobyty 12 lutego 2018 roku o godzinie 9h45.

Emi Koussi – najwyższy szczyt Sahary. 3415mnpm. Wygasły wulkan – jeden z wielu w Tibesti. Nigdy dotąd nie zdobyty przez Polaka. Wyprawa jest połączeniem ekspedycji saharyjskiej i górskiego trekkingu.

Tibesti i plemię Toubou – Jedno z najpiękniejszych trudno dostępnych miejsc na Ziemi. Wielkie wulkaniczne pasmo górskie, liczące ok. 100 tys km, które przez miliony lat wietrzenia przybrało niesamowity kształt wąwozów, iglic, pól lawowych a to wszystko pośród dominujących stożków wulkanów. Absolutna rewelacja. Krajobrazy Tibesti są niewiarygodne.  Tibesti jest zamieszkałe przez plemię Toubou. Prowadzą spokojne życie nomadów. W trakcie wyprawy, spotkamy karawany i ich osiedla rozsiane pośród saharyjskich studni i oaz.

Wszystkie nasze ekspedycje saharyjskie przygotowuje Artur Urbański, który jest najbardziej doświadczonym Polakiem organizującym wyprawy na Saharę. Dotąd zorganizował 25 ekspedycji (Libia-3, Czad-6, Algieria-11, Mauretania-2, Sudan - 3) z których 20 osobiście poprowadził.

Dzień 1 wylot

Zbiórka na lotnisku, wylot do Afryki

Dzień 2 Ndjamena

Przylot do Ndjameny, zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 3 Moussoro

Rozpoczynamy ekspedycję. Wyruszamy na północ Czadu. Dojeżdżamy do miejscowości Masakory (150km), w której na ponad 2 tygodnie żegnamy się z asfaltem. Wjeżdżamy do Sahelu, a konkretnie w koryto wyschniętej rzeki Bahr el Ghazal i jedziemy do Moussoro. Obóz na nocleg rozbijamy za Moussoro

Dzień 4 Kouba Olanga

Wyjeżdżamy z Sahelu i wjeżdżamy na Saharę. Wjeżdżamy zarazem na obszary plemienia Toubou. Dojeżdżamy do miejscowości Kouba Olanga, gdzie uzupełniamy zapasy. Obóz rozbijamy na północ od Kouba Olanga.

Dzień 5 Faya Largeau

Całodzienna jazda jednym z najgorszych saharyjskich szlaków. Przecinamy diuny ergu Djourab. Na nocleg dojeżdżamy do wielkiej oazy Faya Largeau. Faya Largeau to jedna z największych oaz na Saharze, zamieszkana przez niemal 40 tys Toubou. Wygląda niczym żywcem przeniesiona z baśni o Sindbadzie Żeglarzu: targi, palmy meczety, ogrody, tysiące Toubou pracujących i załatwiających swoje małe interesy. Faya jest tez wielkim centrum transsaharyjskiego handlu i szmuglu. Stąd stare mercedesy – wielkie ciężarówki, które potrafią zabrać „na pakę” setkę ludzi – jeżdżą regularnie do Libii (Sebha – tydzień jazdy), Nigru (Bilma – też tydzień) czy też na południe Czadu (Ndjamena – 3-5 dni).

Dzień 6 Kouroudi

Pustynną pistą wyruszamy na północny-zachód – w kierunku gór Tibesti. Kwintesencja Sahary: wielkie przestrzenie, kamienista pustka po horyzont. Słońce, szum wiatru, żar, spiekota, karawany Toubou, napakowane do granic możliwości mercedesy, czasem studnie, rzadko oazy. Jedziemy przez serce prowincji Borkou. Nocleg in the middle of nowhere.

Dzień 7 Miski

7 dnia docieramy do Miski - w okolice oazy Tigui, skąd rozpocznie się trekking na szczyt Emi Koussi. Wysiadamy z aut 4x4 i pieszo kierujemy się w stronę płaskowyżów okalających wulkan. W rejonie Miski dwa lata temu odkryto spore pokłady złota, które tymczasem nie są jeszcze eksploatowane.

Dzień 8-14 Tibesti – trekking na Emi Koussi

Wysiadamy z aut 4x4 i przez 8 dni wędrujemy przez masyw wulkanu Emi Koussi. Wędrujemy polami lawy, pośród przeróżnych wulkanicznych form, mijając guelty i oazy. Do przejścia ok. 180km.  Wyjście z poziomu ok. 500mnpm. Pierwsze dwa dni idziemy pięknym saharyjskim szlakiem pośród diun Ourty i kanionem Laoua. Docieramy na krawędź kaldery Ehi Korra. Szczyt osiągamy w 11/12 dniu trekkingu. W dół schodzimy szlakiem przez kaniony Yi Yerra, gdzie znajdują się małe gorące źródła. W Yi Yerra czekają na nas auta i tu kończymy część trekkingową.
Podczas trekkingu mamy do dyspozycji 7 wielbłądów z poganiaczami do niesienia sprzętu wyprawy. Rzeczy osobiste + wodę niosą sami uczestnicy. Istnieje możliwość wynajęcia wielbłądów z poganiaczem do niesienia takowych za dodatkową opłatą.

Dni 15/16 powrót do Faya Largeau

U stóp Emi Koussi spotykamy nasza ekipę  samochodową i wyruszamy w drogę powrotną. Zjeżdżamy wschodnimi zboczami Tibesi . Krajobraz zmienia się diametralnie. Zielone akacje mieszają się z żółcią wydm opierających się na ścianach skalnych w kolorze ochry. Zbliżamy się do oazy Faya Largeau. Nocleg na obrzeżach oazy.

Dzień 17  Erg Djourab, Kouba Olanga

Wjeżdżamy w Erg Djourab i przekraczamy kolejne pasma składających się na niego diun. Nocujemy w okolicy Kouba Olanga.

Dzień 18 Moussoro

Całodzienny przejazd korytem wyschniętej rzeki Bahr El Ghazal. Nocleg w okolicach Moussoro.

Dzień 19 Ndjamena

Po południu dojeżdżamy do Ndjameny. Nocleg w hotelu

Dzień 20/21 powrót

Wylot powrotny i powrót do Europy.

Zgłoszenie

Grupa: 8-14 osób + przewodnik

Koszt: 15900zł

Terminarz płatności:

 • zaliczka 2000 pln
 • pozostała część płatna do 40 dni przed wylotem

Koszt obejmuje:

 • zorganizowana na miejscu ekspedycja
 • 2 noclegi w hotelu w Ndjamenie.
 • przewodnik polski
 • przewodnik miejscowy, kierowcy, kucharz – ekipa tylko francuskojęzyczna
 • transport (4x4) w dniach 3-7 i 16-20
 • 7 wielbłądów z poganiaczami na trasie trekkingu w dniach 8-14
 • wyżywienie – 3 posiłki dziennie w Czadzie w trakcie ekspedycji jeepami i w czasie trekkingu
 • ubezpieczenie KL + NNW
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje:

 • przelotu Warszawa – Ndjamena – Warszawa (koszt ok. 3300pln z Warszawy)
 • napoje/woda (ok 30euro)
 • wiza Czadu
 • wydatki osobiste (nie ma za bardzo co kupować)
 • posiłki w Ndjamenie: lunche, kolacje
 • tipy dla obsługi czadyjskiej (wedle uznania)

Bilety lotnicze aranżujemy.

UWAGA!
Niezbędna żółta książeczka szczepień ochronnych z potwierdzonym szczepieniem przeciwko żółtej febrze! 

Wiza czadyjska

Wiza jest wyrabiana w ambasadzie Czadu w Berlinie. Prosimy o dostarczenie do 30 dni przed wylotem poniższych dokumentów: ważny paszport, 3 zdjęcia kolorowe z napisanym imieniem i nazwiskiem na odwrocie, wypełniony formularz wizowy w 3 egzemplarzach (dwa egzemplarze to może być ksero); prosimy o wypełnienie go w językach niemieckim lub francuskim (angielskiego w ambasadzie nie rozumieją). Wzór prawidłowego wypełnienia wniosku dostarczymy mailem

Charakter wyprawy

Wyjazd ma charakter ekspedycji saharyjskiej. Przejazdy autami z napędem na 4 koła. Noclegi pod chmurką - dostarczone materace. Istnieje możliwość wynajęcia namiotów. Całe wyposażenie wieziemy ze sobą. Opiekują się nami miejscowi kierowcy, przewodnik i kucharz. Ekipa francuskojęzyczna. Posiłki przygotowywane w kuchni obozowej (3 posiłki dziennie). W części trekkingowej wejście na najwyższy szczyt  Sahary – Emi Koussi. Trekking 7 pełnych dni + po części 2 dni. W czasie trekkingu sprzęt ekspedycji niosą wielbłądy. Rzeczy osobiste i wodę niosą uczestnicy.

Zakwaterowanie

Noclegi w Czadzie w interiorze. Spanie na dostarczonych materacach w namiotach ( w czasie przejazd 4x4). Trzeba zabrać swój śpiwór. Podczas trekkingu bez namiotu. W Ndjamenie noclegi w hotelu przyzwoitym o standardzie turystycznym

Wyżywienie

Wyżywienie w Czadzie w czasie pustynnej ekspedycji jest w cenie. 3 posiłki dziennie. Poza cena posiłki w Ndjamenie (2 lunche i 1 kolacja).

Transport

Auta z napędem 4x4. Z reguły Toyota Landcruiser bądź Nissan Patrol. Trasa, którą przejeżdżamy jest jednym z najtrudniejszych saharyjskich szlaków zupełnie bez żadnej infrastruktury. Maksymalnie 4 osób w aucie + kierowca (wyjątkiem sytuacja kiedy z przodu siedzi 3 Czadyjczyków). Ponieważ w Czadzie do dyspozycji są dosyć zużyte auta uprzedzamy, że przestoje związane z naprawą uszkodzeń mogą nastąpić. Auta sa dostępne w części przejazdowej 4x4 –na czas trekkingu wracają do Faya Largeau i przyjeżdżają do Yi Yerra, aby nas zabrać.

Wyposażenie – co zabrać?

Noce na Saharze w Czadzie są jak na tę pustynię ciepłe – temperatury z reguły powyżej 10 stopni. Wyjątek stanowi wnętrze Tibesti, gdzie ze względu na wysokość nad poziomem morza (ok 2-3 tys mnpm) będzie zimno – do ok. 0 stopni (bywa mniej), należy więc zabrać śpiwór z komfortem nie mniejszym niż 0 stopni.. Za dnia jest gorąco i bardzo gorąco, więc jeśli idzie o ubrania trzeba być przygotowanym na bardzo różne temperatury
Do zabrania bezwzględnie:
paszport,  książeczka szczepień ochronnych z aktualnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze, śpiwór ciepły, pieniądze, polar/sweter, czapka, alumata (materace są, ale chodzi o izolację i czystość), kremy do opalania z wysokim faktorem,  nakrycie głowy,  okulary przeciwsłoneczne, zapas baterii do aparatu fotograficznego (jeśli macie ładowarkę samochodową to się przyda), wygodne buty + buty pustynne/górskie, saszetka na pieniądze i dokumenty, chusteczki wilgotne dla niemowląt, dezodorant, papier toaletowy, szampon do bezwodnego mycia włosów, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, kubek, latarka (najlepiej czołówka), mały plecaczek, opakowanie na plecak (żeby uniknąć zabrudzenia), tshirty, krótkie, długie spodnie

Informacje zdrowotne

Jest obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze. Trzeba KONIECZNIE zabrać ze sobą żółtą książeczkę szczepień ochronnych z tym wbitym szczepieniem. Zalecane: to tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B i meningokoki. Szczegółowych informacji trzeba zasięgnąć w placówkach do tego stosownych, czyli np. w .Poradni Chorób Tropikalnych  albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Informacje zdrowotne maja charakter ogólny i udzielamy ich w najlepszej wierze, ale nie bierzemy za nie odpowiedzialności. Właściwymi organami i instytucjami są placówki służby zdrowia i Państwa lekarze, do których prosimy aby obowiązkowo się Państwo udali.  

Pogoda

Za dnia temperatury są rzędu 25-35ºC, zaś nocami w okolicach 0-15 stopni. Deszcz raczej wykluczony. Możliwe silne wiatry niosące piasek. W czasie trekkingu temperatura spada wraz z wysokością. Nocami może być 0 stopni.

Bezpieczeństwo

Od czasu zawarcia układu pokojowego z Sudanem Czad jest jednym z bezpieczniejszych krajów saharyjskich. Rządy prezydenta Deby’ego opierają się na francuskiej pomocy wojskowej (stacjonuje francuskie lotnictwo i Legia Cudzoziemska) i są dzięki temu - jak na ten rejon świata - stabilne. Czad jest uważany za kraj muzułmański, ale w rzeczywistości muzułmanów jest ok. 40%, a np. chrześcijan ok. 30%! 
Teren który jest celemwyprawy - czyli Tibesti - jest spokojny i przez cały czas wyruszają doń wyprawy.
W czerwcu 2015 roku doszło jednego dnia do 2 zamachów Boko Haram na posterunek policji i szkołę policji w Ndjamenie. Zginęło ponad 40 Czadyjczyków i ponad 100 zostało rannych.
W rejonie jeziora Czad (gdzie nie jedziemy) miały miejsce cztery zamachy zorganizowane przez Boko Haram.
Od 2010 roku żadnemu turyście nic się w Czadzie nie stało. Tereny po których jedziemy są bardzo odległe od płn-zach Nigerii, będącej siedzibą Boko Haram.
Należy pamiętać, ze wyprawa odbywa się na jednym z najbardziej niedostępnych terenów na Ziemi i możliwości szybkiej ewakuacji de facto NIE MA. Na trasie nie ma żadnych dobrych punktów medycznych, które mogą udzielić pomocy.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: 
KL z assistance - 30 tys euro, 
NNW - 4 tys euro, 
bagaż podręczny - 400 euro, 
koszty ratownictwa - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia). 
Ubezpieczenie nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych. Aby zabezpieczyć się przed nimi, należy zgłosić nam chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia – jego stawka to 5zł/dzień.

Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej:
1. koszt ubezpieczenia – 2,5% wartości imprezy –zwrot 80 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 7,5% wartości imprezy)
2. koszt ubezpieczenia - 2,8% wartości imprezy –zwrot 100 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 8,4% wartości imprezy)
Umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży może być zawarta w terminie najpóźniej 5 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej lub wpłaty całości lub części zaliczki, o ile ma to miejsce później niż zawarcie umowy uczestnictwa. W przypadku gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej lub wylotu jest mniej niż 30 dni, umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży można zawrzeć jedynie w dniu zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia: czytaj...

Warunki ubezpieczenia kosztów rezygnacji obejmują paragraf 27 i następne

Fotografowanie w Czadzie

Na fotografowanie na terenie Czadu jest potrzebna zgoda rządu Czadu. Zdobycie zgody jest czasochłonne i nie jest możliwe ponieważ wydaje się ją tylko w Ndjamenie. Ale z fotografowaniem nie ma problemów w interiorze, po uprzednim uzyskaniu zgody fotografowanych osób. W oazach fotografować można tylko po uzyskaniu wyraźnej zgody fotografowanych osób – bez niej można spodziewać się zachowań agresywnych. Nie wolno fotografować obiektów militarnych, ludzi w mundurach, wszystkiego co kojarzy się z władzą i może mieć znaczenie strategiczne (np. dworce autobusowe)

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.