Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Etiopia: Lud Surma

Lud Surma

Termin(y):

 • 19-30.11.2022

Trasa:

Addis Ababa, Jimma, Bebeka, lud Surma, Tulgit, Kibish, lud Nyangatom, Turmi, lud Hamer, lud Banna, Konso, lud Konso, Arba Minch, lud Dorzie, Addis Ababa

 

Kod wyjazdu:

ETH1221119
(0)

Wyprawa do zachodniego i południowego Omo. Głownym celem jest lud Surma, żyjący na granicy Sudanu Południowego.
To najbardziej odległe zakątki Etiopii. Większośc wypraw do Omo prowadzi do południowej części. Do zachodniej - tam gdzie mieszkają Surma - tylko nieliczne. Surma kultywują m.in. skaryfikację (zdobienie całego ciała przez nacinanie, zdrapywanie i wypalanie skóry; ma to przysposobić młodych mężczyzn do bólu i wysiłku w walce), rytualne walki kijami donga (do krwi lub śmierci; walczy kilkudzisięciu mężczyzn i w walce wszystkie chwyty są dozwolone), przyozdabianie kobiet talerzykami wmontowanymi w dolną wargę (największy zmierzony miał 41cm średnicy).

 

Surma – najbardziej niezwykłe z etiopskich plemion. Liczy ok. 200 tys członków i składa się z trzech grup: Suri, Mursi i Me’en. Bardzo wojownicze plemię którego wojownicy wciąż chodzą niemal nago. Często toczą walki z plemionami Nyangatom i Toposa, a grupa Mursi - aby nie wyjść z wprawy w walce - rytualnie atakuje plemię grubasów Bodi. Surma kultywują m.in. skaryfikację (zdobienie całego ciała przez nacinanie, zdrapywanie i wypalanie skóry; ma to przysposobić młodych mężczyzn do bólu i wysiłku w walce), rytualne walki kijami donga (do krwi lub śmierci; walczy kilkudzisięciu mężczyzn i w walce wszystkie chwyty są dozwolone), przyozdabianie kobiet talerzykami wmontowanymi w dolną wargę (największy zmierzony miał 41cm średnicy).

Nyangatom to odwieczni wrogowie słynnych z wojowniczości Surma i Mursi. 

Hamerowie – jeden z najliczniejszych ludów z Omo, Kultywuje skaryfikację - zdobienie całego ciała przez nacinanie, zdrapywanie i wypalanie skóry, co ma przysposobić młodych mężczyzn do bólu i wysiłku w walce i biegi po grzbietach byków, które są rytualną inicjacją młodych mężczyzn. 

Konso – jedyny król w Etiopii to władca plemienia Konso. Ich obronne wioski zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Banna – praktykują rytualne tańce i pieśni, a najbardziej znanym świętem jest Dimi – ceremonia, którą ojcowie wyprawiają swoim córkom i która poświęcona jest płodności i małżeństwu

Autorem programu jest Artur Urbański.

Etiopia wymaga ceryfikat z negatywnym wynikiem testu RT-PCR na covid19 zrobiony do 120h przez przylotem do Addis Ababy. Przed lotem powrotnym również jest wymagany test - dzięki niemu będzie się zwolnionym z kwarantanny w Polsce.

Dzień 1

Wylot z Warszawy

Dzień 2 Jimma

Przelot do Addis Ababy, gdzie przesiadamy się na jeepy i od razu jedziemy na południe w kierunku prowincji Kaffa. Stąd wywodzi się słynna etiopska kawa i stąd wzięła się nazwa tego popularnego napoju. Przejeżdżamy w okolicy zapory Gibe Dam (243m wysokości), która w przyszłości przez zmianę warunków hydrograficznych najprawdopodobniej kompletnie zniszczy unikalne kultury plemienne w dolinie Omo. Dojeżdżamy do Jimmy, która była od XVIw stolicą potężnego Królestwa Kaffy, przyłączonego do Etiopii dopiero w 1933 roku po śmierci ostatniego władcy Abby Jiffara. Nocleg w Jimma w hotelu. Jazda 330km po asfalcie.

Nocleg: Honey Land Hotel

Posiłki: LD

Dzień 3 Bebeka

Cały dzień jedziemy przez serce etiopskiego zagłębia kawowego, wśród plantacji i lasów kawowych. Stąd wywodzi się słynna kawa arabica. Na nocleg zatrzymujemy się w w środku plantacji kawy w miejscowości Bebeka. To już tereny ludu Bench, który głównie trudni się uprawą kawy. W 2014 roku tu obchodziliśmy Sylwestra :) . Nocleg w namiotach. Jazda 270km, asfalt, szutr.

Nocleg: Bebeka Guest House

Posiłki: BLD

Dzień 4 Tulgit, Kibish

Jedziemy na południe i wjeżdżamy na terytoria ludu Surma. To najbardziej niezależne plemię Etiopii, mieszkające na pięknym, pagórkowatym terenie rozciągającym się pomiędzy rzeką Omo a granicą Sudanu Południowego (będziemy przejeżdżać wzdłuż jego granicy). Lud Surma liczy ok. 200 tys członków i składa się z trzech grup: Suri, Mursi i Me’en. Bardzo wojownicze plemię,  którego wojownicy wciąż chodzą niemal nago. Często toczą walki z plemionami Nyangatom i Toposa, a grupa Mursi - aby nie wyjść z wprawy w walce - rytualnie atakuje plemię grubasów Bodi. Surma kultywują m.in. skaryfikację (zdobienie całego ciała przez nacinanie, zdrapywanie i wypalanie skóry; ma przysposobić młodych mężczyzn do bólu i wysiłku w walce), rytualne walki kijami donga (do krwi lub śmierci; walczy kilkudzisięciu mężczyzn i w walce wszystkie chwyty są dozwolone), przyozdabianie kobiet talerzykami wmontowanymi w dolną wargę (największy zmierzony miał 41cm średnicy). Zjeżdżamy z wysokości 1900mnpm do 900 mnpm. Droga do Tulgit, a następnie Kibish zajmie nam ok. 5-7h. W Kibish nocleg na campingu. Kibish jest aktualnie najważniejszą miejscowością na terenach Surma. Jesteśmy pod opieką miejscowego wodza – to wielki patriota Surma – wysłany przez rząd Etiopii na miesięczne wakacje w Hiszpanii, wrócił po 3 dniach do siebie.... Jazda 220km, w większości szutr.

Nocleg: namioty pod Kibish

Posiłki: BLD

Dzień 5 Lud Surma

Trekingi w okolicach Kibish. Po drodze mijamy wioski tego plemienia i odwiedzamy mieszkańców. W czasie trekkingu będziemy mieli możliwość obserwacji Surma i ich obyczajów, np. sztuki tatuowania ciała, skaryfikacji, malowania ciał, ssania krwi zwierząt, być może walk kijami donga. Nocleg w Kibish (camping). Przejazdy lokalne, drogi gruntowe.

Nocleg: namioty pod Kibish

Posiłki: BLD

Dzień 6 Lud Nyangatom

Przejazd na południe na tereny ludu Nyangatom. Po drodze odwiedzamy wioski. To najtrudniejsza część naszego przejazdu – odległe tereny ze słabą władzą państwową i silnymi ludami, gruntowe drogi. Nyangatom to kuzyni Toposa mieszkających tuż za granicą Sudanu Południowego i w związku z tym byli w przeszłości organizatorami szmuglu przez granicę. Wojownicy piją miksturę z mleka i krwi krów. Mają na pieńku z wszystkimi sąsiadami, którzy nazywają ich Nyangatom Bume, co w dosyć dowolnym tłumaczeniu znaczy „Śmierdzący”. Nocleg w namiotach w interiorze. Przejazd ok 200km

Nocleg: namioty

Posiłki: BLD

Dzień 7 Turmi

Wjeżdżamy na tereny Hamerów. Przekraczamy rzekę Omo i obóz rozbijamy na campingu w pięknym gaju drzew mango w okolicy miejscowości Turmi. Odwiedzamy wioskę Hamerów - jeden z najliczniejszych ludów z Omo, również kultywującego skaryfikację i biegi po grzbietach byków, które są rytualną inicjacją młodych mężczyzn. Hamerowie kultywują też rytualne bicie kobiet pękami kolących akacji. Przejazd ok. 200km.

Nocleg: Buska Lodge lub Emerald Lodge

Posiłki: BLD

Dzień 8 Konso

Jedziemy przez tereny Hamerów i ludu Banna. Dojeżdżamy do Konso - jedyny król w Etiopii to władca plemienia Konso. Ich obronne wioski zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w lodge. Przejazd 250km, szutr asfalt.

Nocleg: Kanta Lodge

Posiłki: BLD

Dzień 9 Arba Minch

Jedziemy do Arba Minch. To miasto ładnie położone obok jezior Nechisar i Chamo. Popłyniemy na wycieczkę łodzią po jeziorze Chamo, gdzie można obserwować, hipopotamy, krokodyle i egzotyczne ptaki. Po południu odwiedzimy wioskę ludu Dorzie. To lud, który buduje swoje domostwa na kształt słoni. Nocleg w hotelu w Arba Minch. Przejazd 100km, szutr, asfalt. Nocleg w hotelu.

Nocleg: Ezana Hotel

Posiłki: BLD

Dzień 10 Addis Ababa

Przejazd z Arba Minch do Addis Ababy, trwający cały dzień. Wieczorem dojazd do Addis Ababy. Kąpiel w hotelu, krótki odpoczynek. Udiał w predstawieniu folklorystycznym, połaczonym z degustacją specjałów kuchni etiopskiej.  Nocleg w hotelu.

Nocleg: Caravan Hotel

Posiłki: BLD

Dzień 11 Addis Ababa, powrót

Przed południem zajmujące pół dnia zwiedzanie miasta. Po południu wypoczynek, wieczorem zaś wylot.

Posiłki: BL

Dzień 12 Addis Ababa, powrót

Przylot do jednego z portów europejskich, Przesiadka i przelot do Warszawy.

Zgłoszenie

Grupa: 7-14 osób + pilot

Cena:    10400zł

Dopłata do "jedynki" na życzenie: 750zł

Terminarz płatności:

 • zaliczka 3000zł
 • pozostała część kwoty - do 40ego dnia przed rozpoczęciem imprezy

Świadczenia zawarte w cenie:

 • przejazdy w Etiopii autami 4x4; 3 osoby + kierowca w aucie
 • pilot polski
 • noclegi w pokojach/namiotach 2os jak wymienione: 7x hotele 3* lub turystyczne, 3x namioty
 • 3 posiłki dziennie: 9 śniadań, 10 lunchów, 9 kolacji
 • pełne wyposażenie campingowe (uczestnicy zabierają ze soba śpiwory)
 • lokalni przewodnicy, skouci, lokalna policja i ochrona
 • wycieczka łodzią po jeziorze Chamo
 • wstępy
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Usługi nie zawarte w cenie:

 • wiza Etiopii 50USD
 • lot Warszawa-Addis Ababa- Warszawa 
 • wydatki osobiste (w tym opłaty za zdjęcia robione tubylcom) i tipy
 • napoje
 • pozostałe niewymienione wydatki (w tym koszta testu na covid19)

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698900885

Numer Imprezy: ETH1221119

Nazwa Imprezy: ETIOPIA. Lud Surma

1. Informacje ogólne

Czas trwania Imprezy:  2022/11/19-2022/11/30

Miejsca pobytu: Addis Ababa, Jimma, Bebeka, Tulgit, Kibish, Turmi, Konso, Arba Minch, Addis Ababa

Trasa: Addis Ababa, Jimma, Bebeka, lud Surma, Tulgit, Kibish, lud Nyangatom, Turmi, lud Hamer, lud Banna, Konso, lud Konso, Arba Minch, lud Dorzie, Addis Ababa

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 9

Środki transportu: auta 4x4 (3 osoby + kierowca w aucie)

Przejazdy: podane w programie

Obiekty zakwaterowania: podane w programie; noclegi w pokojach/namiotach 2os jak wymienione: 4x hotele 3* lub turystyczne, 5x namioty

Posiłki: w cenie: 3 posiłki dziennie: 9 śniadań, 10 lunchów, 9 kolacji

Szczegółowy program zwiedzania:

Dzień 1

Wylot z Warszawy

Dzień 2 Jimma

Przelot do Addis Ababy, gdzie przesiadamy się na jeepy i od razu jedziemy na południe w kierunku prowincji Kaffa. Stąd wywodzi się słynna etiopska kawa i stąd wzięła się nazwa tego popularnego napoju. Przejeżdżamy w okolicy zapory Gibe Dam (243m wysokości), która w przyszłości przez zmianę warunków hydrograficznych najprawdopodobniej kompletnie zniszczy unikalne kultury plemienne w dolinie Omo. Dojeżdżamy do Jimmy, która była od XVIw stolicą potężnego Królestwa Kaffy, przyłączonego do Etiopii dopiero w 1933 roku po śmierci ostatniego władcy Abby Jiffara. Nocleg w Jimma w hotelu. Jazda 330km po asfalcie.

Nocleg: Honey Land Hotel

Posiłki: LD

Dzień 3 Bebeka

Cały dzień jedziemy przez serce etiopskiego zagłębia kawowego, wśród plantacji i lasów kawowych. Stąd wywodzi się słynna kawa arabica. Na nocleg zatrzymujemy się w w środku plantacji kawy w miejscowości Bebeka. To już tereny ludu Bench, który głównie trudni się uprawą kawy. W 2014 roku tu obchodziliśmy Sylwestra :) . Nocleg w namiotach. Jazda 270km, asfalt, szutr.

Nocleg: Bebeka Guest House

Posiłki: BLD

Dzień 4 Tulgit, Kibish

Jedziemy na południe i wjeżdżamy na terytoria ludu Surma. To najbardziej niezależne plemię Etiopii, mieszkające na pięknym, pagórkowatym terenie rozciągającym się pomiędzy rzeką Omo a granicą Sudanu Południowego (będziemy przejeżdżać wzdłuż jego granicy). Lud Surma liczy ok. 200 tys członków i składa się z trzech grup: Suri, Mursi i Me’en. Bardzo wojownicze plemię,  którego wojownicy wciąż chodzą niemal nago. Często toczą walki z plemionami Nyangatom i Toposa, a grupa Mursi - aby nie wyjść z wprawy w walce - rytualnie atakuje plemię grubasów Bodi. Surma kultywują m.in. skaryfikację (zdobienie całego ciała przez nacinanie, zdrapywanie i wypalanie skóry; ma przysposobić młodych mężczyzn do bólu i wysiłku w walce), rytualne walki kijami donga (do krwi lub śmierci; walczy kilkudzisięciu mężczyzn i w walce wszystkie chwyty są dozwolone), przyozdabianie kobiet talerzykami wmontowanymi w dolną wargę (największy zmierzony miał 41cm średnicy). Zjeżdżamy z wysokości 1900mnpm do 900 mnpm. Droga do Tulgit, a następnie Kibish zajmie nam ok. 5-7h. W Kibish nocleg na campingu. Kibish jest aktualnie najważniejszą miejscowością na terenach Surma. Jesteśmy pod opieką miejscowego wodza – to wielki patriota Surma – wysłany przez rząd Etiopii na miesięczne wakacje w Hiszpanii, wrócił po 3 dniach do siebie.... Jazda 220km, w większości szutr.

Nocleg: namioty pod Kibish

Posiłki: BLD

Dzień 5 Lud Surma

Trekingi w okolicach Kibish. Po drodze mijamy wioski tego plemienia i odwiedzamy mieszkańców. W czasie trekkingu będziemy mieli możliwość obserwacji Surma i ich obyczajów, np. sztuki tatuowania ciała, skaryfikacji, malowania ciał, ssania krwi zwierząt, być może walk kijami donga. Nocleg w Kibish (camping). Przejazdy lokalne, drogi gruntowe.

Nocleg: namioty pod Kibish

Posiłki: BLD

Dzień 6 Lud Nyangatom

Przejazd na południe na tereny ludu Nyangatom. Po drodze odwiedzamy wioski. To najtrudniejsza część naszego przejazdu – odległe tereny ze słabą władzą państwową i silnymi ludami, gruntowe drogi. Nyangatom to kuzyni Toposa mieszkających tuż za granicą Sudanu Południowego i w związku z tym byli w przeszłości organizatorami szmuglu przez granicę. Wojownicy piją miksturę z mleka i krwi krów. Mają na pieńku z wszystkimi sąsiadami, którzy nazywają ich Nyangatom Bume, co w dosyć dowolnym tłumaczeniu znaczy „Śmierdzący”. Nocleg w namiotach w interiorze. Przejazd ok 200km

Nocleg: namioty

Posiłki: BLD

Dzień 7 Turmi

Wjeżdżamy na tereny Hamerów. Przekraczamy rzekę Omo i obóz rozbijamy na campingu w pięknym gaju drzew mango w okolicy miejscowości Turmi. Odwiedzamy wioskę Hamerów - jeden z najliczniejszych ludów z Omo, również kultywującego skaryfikację i biegi po grzbietach byków, które są rytualną inicjacją młodych mężczyzn. Hamerowie kultywują też rytualne bicie kobiet pękami kolących akacji. Przejazd ok. 200km.

Nocleg: Buska Lodge lub Emerald Lodge

Posiłki: BLD

Dzień 8 Konso

Jedziemy przez tereny Hamerów i ludu Banna. Dojeżdżamy do Konso - jedyny król w Etiopii to władca plemienia Konso. Ich obronne wioski zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w lodge. Przejazd 250km, szutr asfalt.

Nocleg: Kanta Lodge

Posiłki: BLD

Dzień 9 Arba Minch

Jedziemy do Arba Minch. To miasto ładnie położone obok jezior Nechisar i Chamo. Popłyniemy na wycieczkę łodzią po jeziorze Chamo, gdzie można obserwować, hipopotamy, krokodyle i egzotyczne ptaki. Po południu odwiedzimy wioskę ludu Dorzie. To lud, który buduje swoje domostwa na kształt słoni. Nocleg w hotelu w Arba Minch. Przejazd 100km, szutr, asfalt. Nocleg w hotelu.

Nocleg: Ezana Hotel

Posiłki: BLD

Dzień 10 Addis Ababa

Przejazd z Arba Minch do Addis Ababy, trwający cały dzień. Wieczorem dojazd do Addis Ababy. Kąpiel w hotelu, krótki odpoczynek. Udiał w predstawieniu folklorystycznym, połaczonym z degustacją specjałów kuchni etiopskiej.  Nocleg w hotelu.

Nocleg: Caravan Hotel

Posiłki: BLD

Dzień 11 Addis Ababa, powrót

Przed południem zajmujące pół dnia zwiedzanie miasta. Po południu wypoczynek, wieczorem zaś wylot.

Posiłki: BL

Dzień 12 Addis Ababa, powrót

Przylot do jednego z portów europejskich, Przesiadka i przelot do Warszawy.

B – śniadanie L – lunch D – kolacja *) atrakcje opcjonalne

Przybliżona liczebność grupy: 7-15 osób

Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak w tekście głównym umowy

Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy

Jeśli w cenie imprezy turystycznej występują kwoty walutowe - należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego NBP w dniu wpłaty. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej www.nbp.pl

Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX Bank: BNP Paribas Bank Polska

Świadczenia zawarte w cenie: 

 • przejazdy w Etiopii autami 4x4; 3 osoby + kierowca w aucie
 • pilot polski
 • noclegi w pokojach/namiotach 2os jak wymienione: 7x hotele 3* lub turystyczne, 3x namioty
 • 3 posiłki dziennie: 9 śniadań, 10 lunchów, 9 kolacji
 • pełne wyposażenie campingowe (uczestnicy zabierają ze soba śpiwory)
 • lokalni przewodnicy, skouci, lokalna policja i ochrona
 • wycieczka łodzią po jeziorze Chamo
 • wstępy
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Usługi nie zawarte w cenie:

 • wiza Etiopii 50USD
 • lot Warszawa-Addis Ababa- Warszawa
 • wydatki osobiste (w tym opłaty za zdjęcia robione tubylcom) i tipy
 • napoje
 • pozostałe niewymienione wydatki (w tym koszt testu covid19)

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

 • bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź karta płatniczą
 • woda, napoje – gotówką sprzedawcom w sklepach i restauracjach
 • wiza – kartą kredytową przez internet
 • tipy – gotówką

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 6

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: 9900pln

Informacje o przepisach paszportowych: Przy wjeździe do Etiopii wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu (informacja za www.msz.gov.pl).

Informacje o przepisach wizowych: Wiza jest wymagana. Obywatele polscy o wizę mogą wystąpić poprzez system „e-visa” dostępny pod adresem www.evisa.gov.et, jak również mogą taką wizę uzyskać na lotnisku w Addis Abebie. Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku kosztuje 50USD. Z uwagi na długie kolejki, czas wymagany do uzyskania wizy wjazdowej na lotnisku sięga ok. 1-2h. Podróżni, którzy chcą uzyskać wizę na lotnisku ustawiają się w kolejce do stanowisk wystawiających wizy, a nie do stanowisk kontroli paszportowej (informacja za www.msz.gov.pl).

Informacje o przepisach sanitarnych: Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane szczepienia to: tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B, żółta febra. Na terenie Etiopii wystepuje zagrożenie malaryczne, w związku z tym WHO zaleca stosowanie prewencyjnych działań –profilatyka malaryczna malarone, odpowiedni strój (długie rękawy, długie nogawki, kołnierze, kolory oliwkowopochodne, stosowanie repelentów, tabletki profilaktyczne). Ze względu na zagrożenie pasożytami i bakteriami pokarmowymi, zaleca się spożywanie wody butelkowanej, unikanie napojów z lodem niewiadomego pochodzenia oraz częste mycie rąk (koniecznie przed każdym posiłkiem). Należy o tym pamiętać zwłaszcza na prowincji, gdzie warunki higieniczne w hotelach i restauracjach pozostawiają wiele do życzenia. Posiłki w restauracjach, szczególnie tych często uczęszczanych, zwykle są bezpieczne. Należy unikać spożywania surowych warzyw, zwłaszcza sałaty, w przygodnych restauracjach, a także pamiętać, że małe restauracje mogą nie mieć urządzeń chłodniczych (www.msz.gov.pl).
Profilaktyka przed zatruciami pokarmowymi:
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest jedynie ogólna sprawność ruchowa. W imprezie nie mogą brac udziału osoby zarażone wirusem SARS-CoV-2 (covid19). Etiopia wymaga okazania certyfikatu negatywnego wyniku testu RT-PCR na covid19 zrobionego do 120h przed przylotem do Addis Ababy.

Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny:

Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres: ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl

5. Informacje praktyczne

Przydatne informacje
Bardzo dużo informacji znajduje się na stronie naszego MSZ: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Federalna,Demokratyczna,Republika,Etiopii,ETH.html

Wyposażenie – co zabrać:

 • śpiwór
 • lekką odzież
 • buty trekkingowe lekkie
 • czapkę i jakieś lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca
 • okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem
 • koniecznie silne repelenty przeciw komarom – np. MUGGA
 • latarka, turystyczny scyzoryk
 • aparat fotograficzny z zapasową baterią, lornetka
 • chusteczki nawilżane
 • przejściówki do wtyczek typu D, J lub L (trzy bolce) – wprawdzie czasami udaje się podłączyć polskie wtyczki, lepiej zaopatrzyć się w przejściówki.
 • Apteczka

Pogoda

Pora sucha trwająca do ok. końca marca, wtedy opady mogą się pojawić sporadycznie. Warunki klimatyczne są zróżnicowane w zależności od regionu i wysokości nad poziomem morza. W dolinie Omo dni są bardzo gorące i należy liczyć się z temperaturami rzędu 35-40 stopni. Na centralnych wyżynach temperatura sięga 25-35 stopni za dnia, a w  nocy jest zimno (wysokość do ok 3 tys mnpm).

Ubiór

Odzież powinna być dostosowana do zróżnicowanych temperatur. Konieczna będzie lekka odzież ze względu na ciepło i gorąco. Konieczny jest ubiór chroniący przed słońcem i poparzeniami. Konieczne okulary przeciwsłoneczne. Zalecane zabranie lekkich ubrań z długimi rękawami, kołnierzem, cienkich długich spodni i obowiązkowo nakrycia głowy chroniącego przed słońcem. Przydadzą się również sandały i klapki pod prysznic. Niezbędne są również wygodne buty do trekkingu po pagórkowatym terenie u Surma

Fotografowanie

Fotografowanie ludzi wiąże się z koniecznością dokonywania opłat za robienie zdjęć. Na ten cel należy przygotować lokalną walutę o nominałach 1 lub 2 birr lub 5 birr (waluta USD i EUR nie jest przez nich akceptowana). Ceny za fotografowanie się negocjuje, ale standardowa opłata dla fotografowanej osoby wynosi 2-5 birr. W niektórych miejscach (taka informacja zawsze jest widoczna) są zakazy fotografowania i jest to bardzo restrykcyjnie przestrzeganie.

Cło, przepisy prawne

Osoby przybywające do Etiopii oraz opuszczające jej terytorium zobowiązane są zgłosić na przejściu granicznym wwóz/wywóz wszelkiej obcej waluty o wartości przekraczającej 3000 USD. Opuszczając terytorium Etiopii należy przedstawić stosowną dokumentację źródła wszelkiej obcej waluty przekraczającej powyższą wartość tj. deklarację wwozu waluty lub stosowne zaświadczenie z banku etiopskiego (dokumentacja sporządzona przed datą wygaśnięcia ważności etiopskiej wizy). Brak stosowania się do tych przepisów grozi konfiskatą gotówki, a nawet więzieniem. Przepisy te dotyczą również osób dokonujących tranzytu przez terytorium Etiopii powyżej 24 godzin. Ponadto, osoby przekraczające granicę Etiopii nie mogą wwozić ani wywozić lokalnej waluty (etiopskich birrów) powyżej kwoty 1 tys. ETB. Odnotowano przypadki osób, które zostały aresztowane na lotnisku w Addis Abebie posiadając większą kwotę w etiopskiej walucie i zostały skazane na kary kilkuletniego więzienia.

Wwóz profesjonalnego sprzętu (kamery wideo, aparaty fotograficzne, urządzenia nagrywające oraz broń strzelecka) wymaga zgody ministerstwa kultury i informacji lub urzędu ds. ochrony środowiska. Amatorski sprzęt turystyczny można wwozić bez ograniczeń.

Kontrola na lotnisku skrupulatnie prześwietla bagaż wyjeżdżających. Sprawdzane są zwłaszcza krzyże metalowe oraz wyroby ze skóry i kości zwierząt chronionych, a nawet minerały, fragmenty skał czy sadzonki roślin. Przy wywozie pamiątek o większej wartości oraz dzieł sztuki należy się liczyć z tym, że celnik kontrolujący bagaże może zażądać pozostawienia tych przedmiotów na lotnisku przed odprawą w celu sprawdzenia ich wartości. Przedmioty te nie są zwracane. Dlatego najlepiej wcześniej uzyskać zgodę Muzeum Narodowego w Addis Abebie na ich wywóz, zaś na wywóz wyrobów ze skór i kości dzikich zwierząt - zgodę właściwego urzędu ds. ochrony środowiska. W przypadku przedmiotów pamiątkowych o mniejszej wartości należy zachować rachunek ze sklepu, w którym je zakupiono i okazać go w razie potrzeby w trakcie kontroli. Zabroniony jest wywóz zielonych ziaren kawy (www.msz.gov.pl)

 Co warto przeczytać

• "Słońce na ambach" - Wacław Korabiewicz - powieść znakomicie wprowadza w świat Etiopii. Każdym słowem ożywia jej barwy, zapachy i smaki.

• "Cesarz" - Ryszard Kapuściński - Przedmiotem reportażu-powieści są ludzie dworu cesarza Etiopii Hajle Sellasje zmarłego w 1975 roku.

•  "Trzy filiżanki Etiopii" - Wojciech Bobilewicz - W książce tej dotykamy Etiopii widzianej oczami człowieka z Polski. Wątki historyczne ciekawie przeplatają się z osobistymi wrażeniami i emocjami ze spotkań z ludźmi o odmiennej kulturze i obyczajach oraz fascynacją wielowiekowymi zabytkami.

"Każdemu według marzeń" - Andrzej Wilczkowski - wyprawa grupy alpinistów w góry Etiopii miała przynieść spełnienie marzeń o wielkiej przygodzie, egzotyce, przecieraniu nowych szlaków.

•  "Róg Afryki" - Joanna Mantel-Niećko, Maciej Ząbek-  Praca zbiorowa. red.naukowa: prof.J.Mantel-Niećkoi dr M.Ząbek.Jest to pierwsza polska publikacja poświęcona problematyce krajów Afryki  Północno-Wschodniej. Obejmuje dzieje pięciu państw: Sudanu, Etiopii, Erytrei, Somalii i Dżibuti, poprzedzone rozdziałem traktującym o problemach wspólnych dla tych państw (uchodźców, sporów terytorialnych i politycznych, konfliktów etnicznych, języków i religii).

"Śladami amuletu" - Wacław Korabiewicz – Jak krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa i symbolu Etiopii.

"Nowy kwiat cesarza"– Ignacy Karpowicz 

 

Co warto obejrzeć

  Samotna planeta:Etiopia - serial dokumentalny, Wlk. Brytania, 1997

•  Difret - Akcja filmu rozgrywa się w Etiopii i opowiada historię porwanych i zmuszanych do małżeństwa kobiet  

•  Teza - Film opowiada o powrocie afrykańskich intelektualistów do ojczyzny w czasie represji reżimu marksistów. Po kilku latach spędzonych na studiach medycznych w Niemczech, pełen nadziei na lepsze życie, Anberber wraca do Etiopii.

•  Atleta-  Film opowiada bardzo inspirującą historię etiopskiego biegacza Abebe Bikila, który w 1960 roku, jako pierwszy afrykański sportowiec zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich, ustanowił nowy rekord świata, boso przebiegł cały maraton. Cztery lata później powtórzył to w Tokio, ale tym razem już w butach. 

•  Lamb - Etiopski chłopiec, którego matka niedawno zmarła, zostaje umieszczony przez ojca u krewnych wraz ze swoją owcą. Jego gospodarz chce, aby poświęcił baranka na nadchodzące święto religijne, a chłopiec postanawia udać się ze swoimi owcami na szczyt góry, który widzi w oddali. 

•  Black Gold  - film, który śledzi wysiłki etiopskiego kierownika związku kawy, podróżującego po świecie, aby uzyskać lepszą cenę za ziarna kawy swoich pracowników 

 

Ciekawostki:

 • Czas. Tutaj płynie inaczej. W Etiopii jest… 13 miesięcy. 12 z nich ma 30 dni a ten trzynasty (zwany Pagumen) aż 5 lub 6 dni w latach przestępnych. Etiopia posługuje się kalendarzem juliańskim.
 • Na tym atrakcji z czasem nie koniec. Kalendarz juliański a czas etiopski. Doba liczona jest od godziny 6 rano, czyli od wschodu słońca. Czyli nasza 10 rano to w Etiopii…4 rano.
 • Nowy Rok – ten przypada 11go września. Należy wtedy założyć odświętne nowe ubranie np. szammę, co ma gwarantować pomyślność w nadchodzącym roku.
 • Miłka abisyńska (tef) zaspokaja prawie 60% zapotrzebowania na żywność. Wyrabia się z niej mąkę, z której piecze się Injerę – podstawowe danie etiopskie.
 • Addis Abeba to nie tylko stolica obecnej Etiopii, to także stolica Unii Afrykańskie. Siedziba jej została wybudowana jako podarunek rządu Chin dla narodów afrykańskich.
 • Największy monolityczny kościół świata to Kościół odkupiciela Świata  (Bete Medhane Alem) w Lailibeli.
 • Krzyż – bogato zdobiony, będący sztuką samą w sobie. Tajemnice i symbole zamknięte są w każdym najmniejszym elemencie krzyża, choć mogą być różnie interpretowane, w zależności od klasztoru z którego pochodzi mnich.
 • Rastafarianie – ruch powstał w Etiopii a rozwinięty został na Jamajce. Kolory na fladze etiopskiej też nawiązują do tego ruchu. W języku amharskim „ras” jest tytułem podobnym do wodza, a „tafari” to pierwsze imię cesarza Haile Selassie I - zasadniczo ruch określa Selassie jako wcielenie Boga.
 • Na fladze etiopskiej połączone trzy tradycyjne kolory: zielony, żółty oraz czerwony. Umieszczony na samej górze kolor zielony nawiązuje do żyznej etiopskiej gleby ?, będący poniżej żółty to symbol miłości do ojczyzny, zaś będący na samym dole kolor czerwony upamiętnia przelaną podczas walk z najeźdźcami krew. Kolory reprezentują jednocześnie najważniejsze części kraju: kolor zielony reprezentuje prowincję Szeua, kolor żółty prowincję Amhara, kolor czerwony prowincję Tigraj.  Znajdujące się w centrum błękitne koło z gwiazdą zostało oficjalne wprowadzone 6 lutego 1996 roku. symbolizuje równość wszystkich zamieszkujących Etiopię grup etnicznych, płci i wyznań. Promienie, którymi emanuje gwiazda, symbolizują świetlistą przyszłość Etiopii, zaś błękitne tło reprezentuje pokój i demokrację.
 • Rodzice i dzieci nie mają wspólnego nazwiska. W Etiopii nie ma nazwiska i  określenie człowieka zazwyczaj składa się z indywidualnego osobistego imienia i oddzielnego przydomka. dzieci otrzymują nazwę w chwili urodzenia. Aby odróżnić się od innych dzieci w tym samym pokoleniu o tej samej nazwie, czasami dodaje imię dziadka czy imię swojego ojca. Może to kontynuować w nieskończoność.
 • Przygotowanie kawy to prawdziwy rytuał. Kawę przygotowują głównie kobiety. Pod koniec jej przyrządzania odmawiana jest krótka modlitwa. Odmówić poczęstunku kawy  - nie wypada.
 • Język etiopski ma własny alfabet – pozostałe kraje Afryki używają albo alfabetu arabskiego (kraje Maghrebu), albo łacińskiego. Wykształcił się on na bazie jeszcze starszego języka (i alfabetu) – ge’ez, w którym są zapisane nie tylko Stary i Nowy Testament, ale także inne święte księgi Chrześcijaństwa
 •  Etiopia to drugi najstarszy kraj Chrześcijański. Przyjęli chrzest państwowy w IV wieku, kilka lat po Armenii.
 • Błękitny Nil zaczyna swój bieg nad jeziorem Tana w Etiopii i stanowi około 80% wody wpływającej do ujścia Nilu w basenie Morza Śródziemnego.
Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.