Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

Sri Lanka Zapachy Rajskiej Wyspy

Góry, pola herbaciane, lankijskie wioski, buddyjskie świątynie, PLAŻA, wieloryby - na wyciągnięcie ręki :)

USA Alaska

Denali, złoto, fiordy, rejsy, lodowce....

Rosja Kamczatka zimą

Aktywna wyprawa na Kamczatkę zimą. Zachwycające krajobrazy, skutery snieżne, psie zaprzęgi. Wulkany.

Togo, Ghana, Benin Afryka 2

Voodoo, Taniec Ognia, Ashanti Funeral, Festiwal Akwasidae... fot. Carlo Natali

Etiopia Lud Surma i plemiona zachodniego i południowego Omo

Rzadko odwiedzane zachodnie Omo: Surma, Nyangatom a także południe Omo: Hamerowie, Banna, Konso

NAMIBIA Najpiękniejsze Twarze Afryki

NAMIBIA Najbardziej fotogeniczny kraj Afryki

MJANMA (Birma): Birmańska Mozaika 2

Pagody Baganu, złoty Szwedagon, plaże Ngapali, turkusowe wody Zatoki Bengalskiej,Inle, Loikaw, Mandalaj, Złota Skała Kyaikhtiyo, ludy Intha Pa-o, Pa-dong

Czad: Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Bajeczne krajobrazy Ennedi... labirynt Oyo, guelta Archei, d'Aloba - najwyższy naturalny łuk na świecie, jeziora Ounianga, jeepy 4x4

Mongolia WIelki Błękit

Gobi, bezkresne stepy, jezioro Chubsuguł, wydmy Khongoryn, buddyjskie klasztory....

Meksyk Święto Zmarłych w Meksyku

Niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, wpisane na listę UNESCO. Bardzo radosna fiesta z wesołymi „czaszeczkami” - calaveritas. Jedyna taka wycieczka w Polsce

Oman: Arabia Felix

Wyprawa autami 4x4. Najpiękniejsze góry i kanion Arabii, ponad 1500-letnia stolica Omanu i pustynia Khaluf
PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Argentyna, Chile, Brazylia, Urugwaj: Patagonia Explorer

Patagonia Explorer

Termin(y):

 • 8-26.11.2017

Trasa:

Buenos Aires, Colonia del Sacramento (Urugwaj), Ushuaia, PN Tierra del Fuego, kanał Beagle - rejs, Punta Arenas, PN Bernardo O'Higgins, rzeka Serrano, PN Torres del Paine, El Calafate, PN Los Glaciares, Perito Moreno, El Chalten, trekking pod Cerro Torre, trekking Cerro Fitz Roy, Iguazu, Buenos Aires/Sao Paulo

Kod wyjazdu:

MAC
(0)

W programie wszystkie największe atrakcje Patagonii i okolic: Ziemia Ognista, rejs po Kanale Beagle, fiordy, lodowce Perito Moreno, Upsala i Spegazzini, trekingi pod Cerro Torre i Cerro Fitz Roy, Torres del Paine.

 

W programie wszystkie największe atrakcje Patagonii i okolicZiemia Ognista, rejs po Kanale Beagle, fiordy, lodowce Perito Moreno, Upsala i Spegazzini, trekingi pod Cerro Torre i Cerro Fitz Roy, Torres del Paine.

Dzień 1

Wylot z Berlina/Warszawy.

Dzień 2 Buenos Aires

Zwiedzanie centrum pięknego Buenos Aires: plac Majowy wraz z przyległymi budynkami: Casa Rosada – siedziba prezydenta, katedra. Przejście ulicą handlową Florida oraz słynną Avenida de Mayo z architekturą, dzięki której Buenos zyskało miano drugiego Paryża. Widok na najszerszą ulicę świata – Av 9 de Julio, Obelisk oraz Kongres. Możliwość posmakowania kawy w najsłynniejszej kawiarni z połowy XIX wieku – Cafe Tortoni, gdzie miał zwyczaj bywać Witold Gombrowicz czy pierwsza gwiazda tanga – Carlos Gardel.
Dalsze zwiedzanie stolicy Argentyny.Zobaczymy jedną z najbardziej charakterystycznych miejsc w Buenos Aires, La Boca - dzielnicę portową słynąca z kolorowych domów oraz legendarnego stadionu i klubu piłkarskiego Boca Junior, w którym zaczynał swoją karierę Diego Maradona. Kiedyś dzielnica robotników portowych gdzie narodziło się tango. Obecnie modna część miasta, w której zamieszkują artyści.
Dla chętnych wieczorny spacer po tym nigdy nie zasypiającym mieście. Nocleg w Buenos Aires.

Dzień 3 Colonia del Sacramento (Urugwaj)

Rejs promem do Urugwaju przez olbrzymie estuarium la Plata, powstałe z połączenia rzek Parany i Urugwaju do Oceanu Atlantyckiego. Zwiedzanie historycznej zabudowy kolonialnej z XVII i XVIII wieku, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powrót do Buenos Aires. 
Dla chętnych fakultatywne wyjście na pokaz tanga. 

Dzień 4 Buenos Aires

Wizyta na cmentarzu Recoleta, gdzie znajdują się groby najważniejszych i najbardziej wpływowych mieszkańców Argentyny, m.in. uwielbianej przez lud Ewy Perón. Zaprojektowany w XIX wieku przez francuskiego architekta wyróżnia się misternymi, marmurowymi mauzoleami z licznymi statuami w różnych stylach. Przejazd przez nowoczesne dzielnice miasta.
Popołudniowy przelot na „koniec świata”, do Ushuaia – stolicy argentyńskiej Ziemi Ognistej, miasta położonego najdalej na południe na kuli ziemskiej.
UWAGA! W zależności od układu lotów możliwy przelot wcześnie rano dnia następnego. 

Dzień 5 Ushuaia - rejs po kanale Beagle

Ushuaia nazywane jest miastem na końcu świata. Ziemia Ognista zaś jest wyspą, która kiedyś była kolonią karną. Jej odległość i dzikość miała uniemożliwić więźniom ucieczkę. 
Rejs po kanale Beagle, stanowiącym przejście między Oceanem Spokojnym a Atlantyckim. W towarzystwie uchatek patagońskich i kormoranów dopłynięcie do wysp zamieszkanych przez słonie morskie, pingwiny oraz do latarni Les Eclaireurs.  Czuć już powiew bliskiej Antarktydy! 
Możliwość skosztowania wyjątkowego przysmaku Ushuaia – centolla (kraba królewskiego). 

Dzień 6 Park Narodowy Ziemi Ognistej

Rano udamy się do jednego z najciekawszych przyrodniczo parków narodowych Ameryki Południowej - Parku Narodowego Tierra del Fuego. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie możemy podziwiać formacje roślinne jakie niegdyś porastały Antarktydę, zanim jeszcze została przykryta przez grube warstwy lodu. Po południu fakultatywna (dla chętnych) wizyta w słynnym więzieniu, budowanym rękami skazańców, obecnie przekształconym na muzeum.

Dzień 7 Transfer do Chile

Rano wyruszymy z Ushuaia rejsowym autobusem w stronę granicy z Chile, całodzienny przejazd. Pojedziemy przez bezdroża Ziemi Ognistej, miejsca gdzie nadal można podziwiać dziewiczą przyrodę.  Nocleg w Punta Arenas. 

Dzień 8 Pingwiny magellańskie

Spacer po Punta Arenas, stolicy regionu Magallanes, miasta wielorybników i handlarzy owiec. Kiedyś był to jeden z najważniejszych portów chilijskich, gdzie statki przygotowywały się do trudnego opłynięcia przylądka Horn. Przejazd nad jezioro Seno Otway, które stanowi wodną bramę do fortu Bulnes i jedno z większych siedlisk pingwinów MagellanaPrzejazd do Puerto Natales. Wieczorem możliwość skosztowana owoców morza i chilijskiego wina.

Dzień 9 Park Narodowy Bernardo O’Higgins, rejs po rzece Serrano

Po śniadaniu wypłyniemy w rejs w stronę Parku Narodowego Bernardo O’Higgins. Podczas rejsu zobaczymy z bliska fiordy Patagonii oraz ich mieszkańców: lwy morskie, kormorany i wiele innych gatunków zamieszkujących ten jeden z najmniej zaludnionych obszarów naszej planety. Następnie zatrzymamy się przy lodowcu Balmaceda i udamy się na krótki trekking (około 30 min). Po trekkingu i posiłku czeka nas rejs motorówkami po rzece Serrano do miejsca znajdującego się na granicy Parków Narodowych Bernardo O’Higins i Torres del Paine.

Dzień 10 Park Narodowy Torres del Paine

Wyjazd na całodzienne zwiedzanie Parku Narodowego Torres del Paine uważanego za jeden z najpiękniejszych parków narodowych obu Ameryk. Trekking w Parku Narodowym Torres del Paine pod słynne, pionowo wystające ponad ziemię granitowe iglice, stanowiące symbol Patagonii. Park został wpisany na listę UNESCO w 1978 roku, w internetowym głosowaniu okrzyknięty ósmym cudem świata. 

Dzień 11 Park Narodowy Torres del Paine

Dalsze zwiedzanie parku Torres del Paine. Trekking do lodowca Grey, który podobnie jak lodowiec Perito Moreno jest częścią Lądolodu Patagońskiego, największego fragmentu lądolodu poza Grenlandią i Antarktydą. Zobaczymy Jezioro Pehoe a jeśli dopisze nam szczęście będziemy mieli okazję do spotkania z guanako. Wizyta w Jaskini Milodona, gdzie odkryto szczątki ogromnego leniwca sprzed tysięcy lat.

Dzień 12 Park Narodowy Los Glaciares

Rano wyjazd w kierunku granicy argentyńskiej. Biedzimy jechać fragmentem legendarnej Ruta 40 jednej z najsłynniejszych dróg na kontynencie południowoamerykańskim. Dojazd do Calafate, następnie przejazd pod lodowiec Perito Moreno (najbardziej spektakularny). Perito Moreno jest jednym z nielicznych, wciąż powiększających się lodowców świata. Stanowi trzecią co do wielkości rezerwę wody pitnej. Powrót do El Calafate.

Dzień 13 El Chalten – trekking Cerro Torre

Wyjazd do El Chalten, położonego w pięknej górskiej scenerii Andów patagońskich. Tego dnia udamy się na trekking w kierunku Lago Torre gdzie rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych szlaków górskich wiodących na szczyty Cerro Torre (3128 m. n.p.m). Jeśli dopisze nam pogoda zobaczymy ostre iglice Cerro Torre uwiecznione w filmie Wernera Herzoga „Krzyk Kamienia”

Dzień 14 El Chalten – trekking Cerro Fitz Roy

Rano udamy się na jeden z najbardziej malowniczych szlaków górskich Patagonii drogą w kierunku Laguny de los Tres oraz do punktu widokowego u podnóża Cerro Fitz Roy (3359 m. n.p.m). Transfer do Calafate.

Dzień 15 Transfer do Puerto Iguazu

Przelot do stolicy Argentyny. Dalszy przelot do Puerto Iguazu. UWAGA! W zależności od układu lotów możliwy nocleg na transferze w Buenos i przelot do na północ wcześnie rano dnia następnego.

Dzień 16 Wodospady Iguazu 

Zwiedzanie wodospadów w Parku Narodowym Iguazu po stronie brazylijskiej, skąd rozciąga się piękny, panoramiczny widok na całość wodospadów. Spacer ścieżkami i pomostami, możliwość zbliżenia się do wodospadów leżących po stronie brazylijskiej: Floriano, Deodoro, Benjamin Constante. Dla chętnych fakultatywna wycieczka – popłynięcie łodzią motorową z widokiem na wodospady. 

Wieczorne wyjście do typowej brazylijskiej churrasqueria, gdzie na szpadach podawane są najlepsze kawałki grillowanej wołowiny.

Dzień 17 Wodospady Iguazu

Z pampasów przeniesiemy się w soczystą zieleń lasów deszczowych, gdzie znajdują się światowej sławy wodospady Iguazu, położone na Rio Iguacu, rozdzielające granice państw Brazylii i Argentyny. Wodospady to około 270 kaskad rozciągniętych na długości ok. 2.5 km. Można je podziwiać z różnych poziomów i ze wszystkich stron, a nawet podpłynąć pod niektóre z nich. Przejście rozległym systemem pomostów, by w pełni zachwycać się tym cudem natury, a przy okazji obserwować ciekawą florę i faunę. 
Dojazd ekologiczną kolejką a potem dojście pomostami do najbardziej spektakularnego widoku – Garganta del Diablo, gdzie olbrzymie masy wody spadają z hukiem z bazaltowej półki tworząc coś w rodzaju kipiącej gardzieli. Eleonora Roosevelt gdy pierwszy raz zobaczyła wodospady Iguacu powiedziała „biedna Niagara”.
Przelot do Buenos Aires. 

Dzień 18 Wylot do Europy

Wylot do Europy.

Dzień 19 Powrót

Przylot do Berlina/Warszawy.

Zgłoszenie

Grupa: 8-15 osób + przewodnik

Koszt: 8900zł + 1300usd usd (płatne pilotowi po dotarciu do Argentyny)

Terminarz płatności:

 • Bilet lotniczy kupowany po zebraniu minimalnej ilości uczestników
 • Zaliczka 3000 zł
 • Pozostała kwota w złotówkach do 40 dni przed wylotem
 • usd przekazane pilotowi w Argentynie

Koszt obejmuje:

 • pilot polski
 • przeloty wewnętrzne
 • przejazdy wg programu w Argentynie, Chile, Urugwaju i Brazylii (autobusy rejsowe, autobusy prywatne, statki, prom, taxi)
 • noclegi w pokojach 2os. w hotelach turystycznych i 3* (podczas trekkingów możliwe noclegi w schroniskach)
 • zwiedzanie według programu
 • ubezpieczenie KL + NNW
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje:

 • przelotu Warszawa/Berlin – Buenos Aires – Warszawa/Berlin (bilet z Berlina ok. 2900-3600zł Warszawa ok. 4 tys zł)
 • wyżywienia
 • biletów wstępu (ok. 140 usd)

 

Bilety lotnicze aranżujemy

Charakter wyjazdu

Wyjazd ma charakter wycieczki objazdowej, zorientowanej na obcowanie z naturą i pięknem krajobrazu. Podczas pobytu w Patagonii będziemy poruszać się wynajmowanymi busami, co daje komfort podróżowania i umożliwia szybkie pokonanie dużych odległości. Będziemy także korzystać ze środków komunikacji publicznej – wygodnych autobusów rejsowych (trasa Ushuaia – Punta Arenas) oraz z komunikacji miejskiej (taksówki, autobusy, metro- Buenos Aires,). – w drodze na lotniska. Podczas wycieczki będziemy mieli dwa rejsy statkami wycieczkowymi oraz jeden rejs promem z Buenos Aires do i z Urugwaju.
W trakcie wycieczki przewidziane są kilkugodzinne trekkingi po najpiękniejszych miejscach w Patagonii (El Chalten, Torres del Paine, Park Narodowy Ziemi Ognistej). Trekkingi oraz rejsy w najlepszy sposób umożliwią spotkanie z pięknem i potęgą natury w Patagonii.

Początek i koniec wyprawy

Buenos Aires

Klimat

Na półkuli południowej w listopadzie jest po połowie lata lata. Mimo „odwrócenia” pór roku pogoda i temperatury w Patagonii są bardzo zmienne. Będziemy podróżowali w obszary górskie oraz w pobliżu lodowców, więc należy się spodziewać częstych zmian pogody. Możliwe są nagłe obniżenia temperatur wraz z intensywnymi opadami deszczu a nawet śniegu oraz silnym /bardzo silnym wiatrem (Ziemia Ognista, obszary górskie). Jednocześnie warto pamiętać o zabezpieczeniu przed silnym promieniowaniem słonecznym, które jest bardzo intensywne w czasie ładnej pogody.
W Buenos Aires średnie temperatury w ciągu dnia mogą wynieść 20-28°C. W Patagonii temperatury wahają się od 0-7°C stopni w nocy do około 12-20°C w ciągu dnia, zaś w Foz de Iguacu mozna sie spodziewać temepratur powyżej 30 stopni.

Dokumenty, wizy

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach turystycznych do 90dni. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.
Należy pamiętać, iż często będziemy przekraczali granice, co wiąże się z duża ilością pieczątek. Należy mieć przynajmniej trzy wolne strony w paszporcie.
Uwaga: Do Argentyny i Chile nie można wwozić produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Nie można przewozić mięsa, serów, owoców, warzyw. (Nie wwozimy więc kabanosów, konserw i kanapek). Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Zakwaterowanie

W większości miejsc będziemy nocowali w hotelach klasy turystycznej i 3*, przyjemnych i przytulnych. Pokoje 2osobowej z osobnymi łazienkami. Jedynie w niektórych miejscach w Patagonii (na trekkingach) możliwe noclegi w schroniskach turystycznych. Wybierane hotele są zazwyczaj dobrze zlokalizowane. Nie ma konieczności zabierania ze sobą śpiwora.

Wyżywienie

Wyżywienie we własnym zakresie. Śniadania można zamawiać w hotelach (w większości obiektów są one w cenie noclegu). Obiady lub kolacje w lokalnych restauracjach, jadłodajniach, na targu. W trakcie niektórych wycieczek przewidziany jest posiłek w cenie wycieczki. Argentyna i Chile nie należy do najtańszych krajów. Chcąc skorzystać z niewątpliwych uroków argentyńskiej kuchni jak wina czy wołowe steki należy przeznaczyć 40-50 USD na codzienne wyżywienie.

Obsługa

Turystom na całej trasie towarzyszy polski pilot, w niektórych miejscach będą nam towarzyszyć lokalni przewodnicy.

Szczepienia i zdrowie

Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane: tężec, żółtaczka typu A i B, polio, błonica. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punktach Szczepień Sanepid lub w Wojewódzkich Stacjach Sanepidu.
Wszelkie sprawy dotyczące zdrowia, szczepień należy skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny.

Pieniądze

Należy zabrać dolary amerykańskie, tylko te z „dużymi głowami”. Na miejscu będzie wymiana na argentyńskie i chilijskie peso (CLP). Na dzień 1 kwietnia 2016 przelicznik walut:
1 USD = 692 CLP
1000 CLP = 1,44 USD
1 USD = 14,7 ARG
10 ARG = 0,68 USD
Podczas wycieczki do Urugwaju nie ma potrzeby wymiany pieniędzy na peso urugwajskie. W Colonia de Sacramento akceptowane jest peso argentyńskie

Co warto zabrać

W większości miejsc noclegowych jest pościel i ręczniki. Należy jednak wziąć ze sobą mały szybkoschnący ręcznik. Śpiwór nie jest konieczny. Należy zabrać zarówno ubrania letnie, jak i zimowe, choć z naciskiem na zimowe. Warto także pamiętać o „zapasowej” odzieży oraz obuwiu na zmianę.

Kilka przydatnych drobiazgów: wygodne buty do wędrówki po górach (za kostkę), kijki trekkingowe (dla chętnych), wygodny mały plecak przydatny podczas trekkingów (najlepiej z pasem biodrowym), wygodne spodnie (nie jeansy ale szybkoschnące), przydatne są takie z odpinanymi nogawkami – 2 sztuki, T-shirty (kilka sztuk, mogą być bawełniane lub z tkaniny oddychającej), polar i bluza na długi rękaw (dobrze jest ubierać się „na cebulkę”), kurtka od wiatru i deszczu (z membraną), odzież termiczna (kalesony, bluzka na długi rękaw, ciepłe skarpety), czapka, rękawiczki, komin typu buff na szyję (w Patagonii bywa zimno i wietrznie), lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca, Wygodne letnie ubranie przydatne podczas zwiedzania Buenos Aires , okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem, latarka, turystyczny scyzoryk, aparat fotograficzny z zapasową baterią, lornetka, chusteczki nawilżane , poncho przeciwdeszczowe, butelka na wodę/manierka

Apteczka

Apteczka - poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólową i przeciwzapalną, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem UV. Aviomarin – przydatny podczas rejsów do i z Urugwaju oraz w Ushuaia.

Gniazdka i wtyczki

W Argentynie i w Chile w większości miejsc gniazdka są takie jak w Polsce nie ma konieczności zabierania przejściówki.

Bezpieczeństwo

Argentyna Chile i Urugwaj – to bardzo bezpieczne kraje szczególnie na obszarach Patagonii, gdzie jest niewielkie zaludnienie. Wysokie zagrożenie przestępczością jest w Buenos Aires Odradza się samotne podróżowanie po zmroku, noszenie przy sobie gotówki i biżuterii. Zaleca się zachować zdrowy rozsądek, nie obnosić się z biżuterią, drogimi zegarkami, aparatami fotograficznymi.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: KL z assistance - 30 tys euro, NNW - 4 tys euro, bagaż podręczny - 400 euro, koszty ratownictwa - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia).
Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt wynosi 2,5% wartości wyjazdu. Chęć takiego ubezpieczenia należy zgłaszać najpóźniej do 5 dni po podpisaniu umowy (w wypadku jeśli umowa jest podpisana wcześniej niż na 30 dni przed wyjazdem) lub w dniu podpisania umowy (jeśli do wyjazdu jest mniej niż 30dni).

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.