Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

Pakistan Karakorum Highway

NOWOŚĆ Bajeczne krajobrazy Karakorum. Passu - najpiękniejsza góra świata. Dolina Hunzy

Libia Tuareskim Szlakiem + Rzymskie Miasta

NOWOŚĆ Wracamy do najpiękniejszych miejsc na Saharze. Magatgat, Acacuc, jeziora Ubari, Erg Murzuk, Ghadames + rzymskie miasta Leptis Magna i Sabratha

Kostaryka NOWOŚĆ Od Morza Karaibskiego do Oceanu Spokojnego

Najbardziej ekologiczny kraj świata. Królestwo nieskażonej przyrody

Indie Ludy Orissy

Indie nieoczywiste, czyli grupy etniczne Orissy

Gwinea Sierra Leone Liberia Maski. Rytuały. DIamenty

Ludzie-Ptaki. Przodkowie zaklęci w szymapsach. Kultura Krio. Diamenty. Fouta Djalon. Szamani, Rytuały, Maski

Jemen Sokotra. Wyspa Skarbów

Drzewa butelkowe i z krwi smoczej. Bajeczne plaże, krystalicznie czysty Ocean Rejs z jemeńskimi rybakami z pląsającymi delfinami wokół. Idylla i szczęście :)))

Madagaskar Baobaby Lemury Tsigny

W programie min Tsigny de Bemaraha - największa atrakcja Madagaskaru, rzadka w programach ze względu na koszt i trudnośc dotarcia. Wycieczka w dobrym standardzie.

Arabia Saudyjska Arabia Felix

PROMOCJA! Rabat 180 usd przy zgłoszniach do dnia 30 czerwca 2023 rokuajobrazy. Królestwo w pełnej krasie

Bhutan Ostatnie wolne królestwo buddyjskie

Niezwykłe festiwale buddyjskie Thimpu Tsechu i Gamgtey Tsechu, Klasztor Takstang

Antarktyda Antarktyda

Rejs na Biały Kontynent - oferta w cenach statku

Ghana Złote Królestwo

Afrykańskie Złote Wybrzeże. Wioska wiedźm, voodoo, PN Mola, zamki niewolnicze, Królestwo Aszantów

Wybrzeże Kości Słoniowej Serce Afryki Zachodniej

Święte totemy i królestwa plemienne., od kolorowych masek po tańce inicjacyjne, od tradycyjnych wiosek myśliwskich po katedry, od lasów po sawannę, od mostów z lian po Ocean

Ekwador Galapagos i Lagartococha - święta ziemia Indian Secoya

Lagartococha to święta ziemia Indian Secoya. Dziewicza, wspaniała dżungla na granicy z Peru. Do tego Galapagos

Sudan Południowy Afryka prawdziwa. Ludy Sudanu Południowego

Ludy Jie, Toposa, Laarim, Lotuko, Mundari

Papua Nowa Gwinea Ekspedycja rzeką Sepik i festiwal ludów papuaskich Goroka

Wioski Papuasów nad rzeką Sepik. Goroka show - festiwal gromadzący niemal 100 miejscowych ludów

Togo, Benin, Ghana Festiwal VooDoo. Festiwal Akwasidae

Festiwal Akwasidae w Ghanie, Voodoo, Taniec Ognia, maski, ceremonie, rytuały, wróżbici, szamani....

Uganda Rwanda W cieniu Gór Księżycowych

Permity na obserwację goryli i szympansów w cenie!

MJANMA (Birma): Birmańska Mozaika

Pagody Baganu, złoty Szwedagon, plaże Ngapali, turkusowe wody Zatoki Bengalskiej, jezioro Inle, Mandalaj, ludy Intha Pa-o, Pa-dong

Czad: Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Wspaniała wyprawa do najpiękniejszych miejsc w Afryce! Bajeczne krajobrazy Ennedi... labirynt Oyo, guelta Archei, d'Aloba - najwyższy naturalny łuk na świecie, jeziora Ounianga, jeepy 4x4

Meksyk Święto Zmarłych w Meksyku

Niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, wpisane na listę UNESCO. Bardzo radosna fiesta z wesołymi „czaszeczkami” - calaveritas. Jedyna taka wycieczka w Polsce

RPA, Zimbabwe, Botswana Africa Explorer

Piesze tropienie nosorożców w Matopos, Victoria Falls,delta Okavango, PN Krugera, Blyde RIver Canyon, Midlands w Zimbabwe, rejs po rzece Chobe
PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Ghana Togo Benin : Festiwal Voodoo. Festiwal Akwasidae

Festiwal Voodoo. Festiwal Akwasidae

Termin(y):

 • 3-16.01.2024 brak miejsc

Trasa:

Accra,  Anomabu, Elmina, Kumasi, Akossombo, Lome, Gran Popo, Ouidah, Ganvie, Cotonou, Abomej, Taneka, Natitingou, Somba, Tamberma, Lome

Kod wyjazdu:

GHA1240103
(0)

Wyprawa do najbardziej odległych regionów Ghany, Togo i Beninu.
W programie dwa festiwale: Festiwal Akwasidae w Kumasi w Ghanie i Festiwal Voodoo w Beninie
Prawdziwe życie, spotkania z tradycyjnymi wodzami i starożytnymi duchami.
Wzdłuż wybrzeża, w sercu regionów gdzie powstało voodoo, zobaczymy praktykujących transowe tańce i dowiemy się jak wielki jest duchowy wpływ lokalnych kultów na ludzi. Kierując się w głąb lądu – ku sawannie, odkryjemy lud Taneka, żyjący w skalistych górach, lud Somba z ich bajkowymi domami z gliny i wkroczymy do królestwa Aszanti w rejonie Kumasi. Odwiedzimy Złote Wybrzeże z pierwszymi europejskimi zamkami w Afryce; pozostałości po wiekach złota i handlu niewolnikami.

BEZ TESTU. Od osób zaszczepionych testy nie sa wymagane

 

Wyprawa do najbardziej odległych regionów Ghany, Togo i Beninu.
W programie dwa festiwale: Festiwal Akwasidae w Kumasi w Ghanie i Festiwal Voodoo w Beninie
Prawdziwe życie, spotkania z tradycyjnymi wodzami i starożytnymi duchami.
Wzdłuż wybrzeża, w sercu regionów gdzie powstało voodoo, zobaczymy praktykujących transowe tańce i dowiemy się jak wielki jest duchowy wpływ lokalnych kultów na ludzi. Kierując się w głąb lądu – ku sawannie, odkryjemy lud Taneka, żyjący w skalistych górach, lud Somba z ich bajkowymi domami z gliny i wkroczymy do królestwa Aszanti w rejonie Kumasi. Odwiedzimy Złote Wybrzeże z pierwszymi europejskimi zamkami w Afryce; pozostałości po wiekach złota i handlu niewolnikami.

BEZ TESTU. Od osób zaszczep[ionych testy nie sa wymagane

Autorem programu jest Artur Urbański.

 

Dzień 1 Accra

Przylot na lotnisko do Akry i transfer do hotelu.
Posiłki: --
Nocleg: La Villa Boutique lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 2 Metropolis, z Akry do Anomabo

Akra, stolica Ghany, zachowała swoją wyjątkową tożsamość pomimo szybkiego rozwoju w ostatnich dziesięcioleciach, nowoczesnym budynkom i dużym alejom. Rozległy dystrykt administracyjny, z eleganckimi willami zbudowanymi w pierwszej połowie XIX wieku, przypomina nam, że była to najbardziej kwitnąca kolonia w Afryce Zachodniej.
Ciekawe Muzeum Etnograficzne zostało właśnie ponownie otwarte z imponującymi zbiorami sztuki afrykańskiej.
Zwiedzamy historyczną dzielnicę James Town, zamieszkaną przez Ga. Miejsce specyficzne - przy oceanie -  ma wiejski charakter, a jest otoczona stołecznym miastem! Tutaj wszystko dzieje się inaczej, niż obok -  „w mieście”, oddalonym zaledwie o kilkaset metrów. Zobaczymy warsztat specjalizujący się w wyrobie niezwykłych trumien. Te unikalne ręcznie wykonane trumny mogą odzwierciedlać dowolny kształt: owoce, zwierzęta, ryby, samochody, samoloty…. jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Te ekstrawaganckie projekty trumien, zapoczątkowane w Akrze, są obecnie gromadzone na całym świecie i eksponowane w muzeach.
Obiad w restauracji specjalizującej się w kuchni fusion.
Przejazd do Anomabo
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 3 Zamki 

Kilka kilometrów na północ od wybrzeża, w środku lasu deszczowego odkryjemy Park Narodowy Kakum. Ten park daje doskonałą okazję do obserwowania lasu z jego wnętrza, ponieważ Kakum  ma mostki, zawieszone wysoko pomiędzy  drzewami, tzw canopy walk. Są one jednymi z najdłuższych i najwyżej zawieszonych mostów linowych na świecie. Spacerujemy nimi 40-50 metrów nad ziemią. Na tej wysokości, miast odsłaniać pnie, mamy zapierający dech w piersiach widok na korony drzew, które wyglądają, jakby próbowały dotknąć słońca i nieba nad nimi.
Na wybrzeżu Ghany (wcześniej znanym jako Złote Wybrzeże) znajduje się ponad 50 starych fortów i zamków. Docieramy do Elminy, najsłynniejszego z nich. Zwiedzamy zamek i jego lochy, przypominające przeszły handel złotem, kością słoniową i niewolnikami. Elmina jest najstarszym europejskim budynkiem w Afryce subsaharyjskiej i łączy historię Afryki z historią świata. W 1482 roku Krzysztof Kolumb i Bartolomeo Diaz przybyli z dziesięcioma karawelami, aby zbudować zamek pod władzą portugalską. Wtedy zaczęła się historia Elminy powstały zamek, port, wioska, pozostające w kontakcie z Europą i Ameryką przez ponad pięć wieków. Zamek Sao Jorge da Mina ma bogatą historię; był rządzony przez Portugalię, Holandię, Wielką Brytanię, a teraz Ghanę. Był używany jako baza i magazyn do handlu złotem, kością słoniową i ostatecznie niewolnikami. To, co dziś zwiedzamy, jest efektem kolejnych rozbudów i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobaczymy także wyjątkowy port rybacki z setkami dużych, kolorowych łodzi, które codziennie przeciwstawiają się falom i prądom.

Na starym mieście atmosfera tchnących starością alejek, nawiązuje do czasów, gdy Elmina była tętniącą życiem atlantycką cytadelą handlową.
Odkryjemy Posuban – mistyczne kapliczki/bazy wojowników Asafo (SA – wojna, FO-ludzie), gdzie Ci dzielni żołnierze ludu Akan, magazynują broń, szaty, sztandary i wciąż utrzymują starą tradycję obdarowywania duchów przodków trunkami.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 4  lud Aszantów, z Anomabo do Kumasi

Kumasi jest historyczną i duchową stolicą starego Królestwa Aszantów. Lud Aszantów był jednym z najpotężniejszych narodów w Afryce aż do końca XIX wieku, kiedy to Brytyjczycy zaanektowali ich kraj do swojej kolonii Złotego Wybrzeża. Szacunek, którym jest dzisiaj obdarzany Asantehene – Król Aszantów - jest najlepszym dowodem dawnej świetności i siły Aszanti.
Dziś, z prawie milionem mieszkańców, Kumasi jest rozległym miastem z fantastycznym centralnym marketem, jednym z największych w Afryce. Można tu znaleźć każdy rodzaj rzemiosła Aszanti (wyroby skórzane, ceramika, tkaniny Kente), a także prawie każdy rodzaj tropikalnych owoców i warzyw. W programie jest wizyta w Centrum Kultury Aszanti, które posiada bogatą kolekcję artefaktów Aszanti zgromadzonych we wspaniałej reprodukcji domu Aszanti.
Po południu uczestniczymy – jeśli to możliwe – w tradycyjnym pogrzebie Aszanti, w którym biorą udział żałobnicy ubrani w piękne czerwone lub czarne togi. Mówimy „pogrzeb”, ale tak naprawdę mamy na myśli uroczystość „świąteczną” - uważa się, że zmarły jest nadal obecny w swojej rodzinie i to jest jemu poświęcona uroczystość. Krewni i przyjaciele zbierają się, spotykają i świętują jego pamięć. Wódz przybywa otoczony przez swój dwór w cieniu wielkich parasoli, podczas gdy bębny nadają rytm tancerzom, których zawiłe ruchy są wysoce symboliczne.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Miklin Hotel lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 5 Festiwal Akwasidae, z Kumasi do Akossombo

W Pałacu Królewskim w Kumasi (Ghana) uczestniczymy w Festiwalu Akwasidae: Aszanti mają swój własny, tradycyjny kalendarz, w którym każdy pierwszy dzień miesiąca obchodzony jest jako Święto Akwasidae.
Po złożeniu ofiar na tronach dawnych królów przychodzi czas na wielką radosną ceremonię. W cieniu bardzo kolorowego parasola siedzi król, owinięty jaskrawą tkaniną i ozdobiony antyczną biżuterią z litego złota (złote klejnoty Aszanti i maski są uważane za arcydzieła sztuki afrykańskiej). U stóp Jej Królewskiej Mości otwiera się wąski korytarz złożony z dostojników pełniących różne funkcje: rytualnych szermierzy, uzbrojonych strażników, dworzan niosących noże stosowane do egzekucji, nosicieli wachlarzy ze strusich piór. Obok króla zasiadają starsi i doradcy - pod zwierzchnictwem królewskiego mówcy, który dzierży w dłoniach pokryte złotem symbole władzy. Podczas ceremonii dworzanie przynoszą swoje dary, „grioci” opowiadają historię dawnych królów Aszanti, bębniarze i trębacze z trąbami z kości słoniowej nadają rytm ceremonii. Kobiety owinięte jaskrawoczerwonym suknem, wykonują tradycyjne tańce ,charakteryzujące się serią delikatnych ruchów przeplatanych energicznymi . Ta autentyczna ceremonia odbywa się w jednym z ostatnich afrykańskich królestw, które zachowało niezmienione wszystkie swoje rytuały. Doświadczymy przepychu, kolorów i atmosfery wielkich monarchii afrykańskich z przeszłości.
Przejazd o Akosombo.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Afrikiko Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 6 Fetish market, z Anomabu do Lome

Przekraczamy granicę z Togo.
Lomé, stolica Togo, jest jedynym afrykańskim miastem, które było kolonią niemiecką, brytyjską i francuską. Jest to jedna z niewielu stolic, która leży tuż przy granicy innego państwa. Elementy te wpływają na jego unikalną tożsamość, odzwierciedloną w stylu życia jego mieszkańców i architekturze miasta - w Lome spotykają się ludzie różnych nacji, trwa ożywiony handel, mieszają się różne kultury, tworząc kosmopolityczne miasto, pomimo jego niewielkich rozmiarów. Zwiedzimy: główny market ze słynnymi kobietami “Nana Benz”, które kontrolują handel drogimi “pagne” (ubraniami) przywożonymi z Europy i rozprowadzanymi do całej Afryce Zachodniej (market częściowo jest zniszczony przz niedawny pożar), kolonialne budynki w dzielnicy administracyjnej, gdzie wciąż czuje się kolonialną atmosferę, fetish market gdzie można znaleźć wszystko, co potrzebne na miłość - i nie tylko. to tutaj przybywają wszyscy adepci miejscowej religii animistycznej, aby zakupić niezbędne przedmioty do praktykowania swoich kultów. Mistrzowie rynku przedstawią nam domowe „gris-gris”, które pomogą nam rozwiązać codzienne problemy. To tutaj przybywają wszyscy adepci miejscowych religii animistycznych, aby zakupić przedmioty niezbędne  do praktykowania swoich kultów. Lokalni wytwórcy przedstawią nam swe domowe „gris-gris”, które pomogą nam rozwiązać codzienne problemy.
Posiłki: B – L - D
Noclegi: Hotel Onomo  lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 7 Trans,  z Lome do Grand Popo

Ruszamy w głąb lądu i wkraczamy w świat voodoo. Spotkanie z tradycyjnym szamanem - szamani leczą swoich pacjentów łącząc obrzędy voodoo z głęboką znajomością ziół – to wiedza przekazana przez przodków. Uważa się, że terapie są skuteczne w przypadku prawie wszystkich chorób, zwłaszcza w przypadku szaleństwa. Niekończąca się lista bogów/duchów voodoo pokazuje nieskończone moce skupione w ich robiących wrażenie kaplicach!
W odległej wiosce weźmiemy udział w ceremonii Voodoo: Szalony rytm bębnów i śpiewy jego adeptów pomogą przywołać ducha voodoo, który wniknie do ciał niektórych tancerzy, wpadających w głęboki trans: wywracanie oczu, grymasy , drgawki, niewrażliwość na ogień lub ból. Sakpata, Heviesso, Mami Water i inni voodoos pokazują swoją obecność, biorąc w posiadanie swoich adeptów. W tej małej wiosce, otoczonej magiczną atmosferą ceremonii voodoo, wreszcie zrozumiemy jak tradycje są wciąż głęboko zakorzenione w afrykańskiej duszy.
Przejazd do Beninu.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Awale Plage lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 8 Festiwal Voodoo, z Grand Popo do Cotonou

Każdego 10 stycznia w Beninie obchodzone jest narodowe święto ku czci tradycyjnej religii i wszelkich związanych z nią kultów. Ouidah to miejsce, w którym odbywają się ceremonie voodoo, gromadzące adeptów, tradycyjnych wodzów i kapłanów fetyszy.
Ouidah zostało podbite przez armię Dahomeju w XVIII wieku i stało się jednym z głównych portów niewolników. Dziś miasto to afro-brazylijska architektura, a o jego niezwykłości świadczy np. to, że Świątynia Pytona stoi naprzeciwko katolickiej katedry. Wyluzowana postawa miejscowych harmonijnie łączy się z grzmotem fal oceanu i rytmem bębnów - ponadczasową atmosferę bardzo dobrze opisał Bruce Chatwin w swojej książce „The Vice-Roy of Ouidah”.
Pieszo zwiedzamy Świątynię Pytona i Fort Portugalski - muzeum historii Ouidah i handlu niewolnikami (obecnie w remoncie). Następnie kończymy naszą wycieczkę po mieście podążając „niewolniczą drogą” na plażę, do punktu „bez powrotu”, gdzie niewolnicy wchodzili na pokład statków.
Będziemy uczestnikami Festiwalu Voodoo. Oficjalne uroczystości trwają ok. 2-3h i mają charakter uroczystości państwowej.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Du Lac lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 9 Wioska na palach,  z Cotonou do Abomey

Krótki przejazd na brzeg jeziora Nokwe i rejs motorową łodzią do Ganvié, największej i najpiękniejszej afrykańskiej wioski na palach. Około 25 000 mieszkańców ludu Tofinou zbudowało swoje drewniane chaty na palach na środku jeziora. Ich głównym zajęciem jest rybołóstwo. Ganvié udało się zachować swoje tradycje i środowisko pomimo długotrwałej obecności człowieka - jezioro nie jest przełowione. Codzienne życie toczy się w dłubankach, w których dorośli i dzieci z łatwością wiosłują za pomocą kolorowych wioseł. Z tych łodzi mężczyźni łowią ryby, kobiety sprzedają towary na pływającym targu, a dzieci chodzą do szkoły i bawią się.
Abomey: Pałac Królewski, którego ściany zdobią symbole dawnych królów Królestwa Dahomej. W Pałacu znajduje się muzeum i świątynia zbudowana z mieszanki gliny, złotego pyłu i ludzkiej krwi. Królestwo Dahomeju utrzymywało permanentny stan wojny, aby królowie mogli brać jeńców i sprzedawać ich jako niewolników. W armii królewskiej znajdował się również oddział żeński słynący ze śmiałości i agresywnego ducha walki. Historycy lubią podkreślać „świecki” aspekt rządów króla, jednak mimo że króla nie uważano za boga ani za kapłana, przy specjalnych okazjach na grobach królów składano ofiary z ludzi. Królestwo Dahomeju było potężne i uznawane w Europie – Francja wymieniła się z nim ambasadorami.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Bois Vert lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 10 Święte wzgórze, z  Abomey do Natitingou

Wcześnie rano wyjazd. Przed nami dzień długi i intensywny. Pierwszy przystanek to Dankoli Fetish, unikalna świątynia poświęcona kultom animistycznym, które wciąż są praktykowane - świadczą o tym tysiące krótkich kijków wbitych wokół fetyszu jako wota w prośbach o dobre zbiory, szczęśliwe małżeństwo czy w jakiejkolwiek innej intencji. Świeże ślady ofiar, olej palmowy i oliwa, którymi pokryty jest fetysz, są śladami niedawnych modłów.
Po południu zwiedzamy stare wioski Taneka położone na górze o tej samej nazwie. Wsie składają się z okrągłych ceglanych chat, pokrytych stożkowym dachem. Górna część wioski jest zamieszkana przez młodzież w okresie inicjacji i przez szamanów odzianych w kozie skóry i z nieodłączną fajką. Ta grupa etniczna zamieszkuje w miejscu, którego oryginalni mieszkańcy (pochodzący z plemienia Kabye) wywędrowali w góry w IX wieku. Od tego czasu przybyły tu kolejne ludy, tworząc kulturowy tygiel - każda grupa zachowała swoje własne kulty i obrzędy inicjacyjne, a także własne instytucje religijne i polityczne. Będziemy wędrować pośród wiosek, ścieżkami wytyczonymi wokół skał i tajemniczych rzeźbionych znaków. Możemy spotkać młodych ludzi ubranych jedynie w przepaski i amulety lub starszych kapłanów ubranych w skóry. Taneka wierzą, że aby stać się mężczyzną, potrzeba czasu, cierpliwości oraz wielu poświęceń. Inicjacja jest procesem życiowym rozciągniętym w czasie, a nie punktem dzielącym życie na “przed” i “po”.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Tata Somba lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 11 Somba, z Natitingou do Kara

Betammaribe (alias Somba) żyją w górach Atakora, podobnie jak Tamberma. Budują ładne gliniane zamki, jednak w przeciwieństwie do Tamberma, przestrzegają rygorystycznie rytuałów inicjacyjnych. Młodych mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat upiększa się skaryfikacjami na brzuchu, w postaci delikatnych i skomplikowanych geometrycznych wzorów. Somba głęboko wierzą, że te blizny to jedyny sposób, aby stać się „prawdziwymi” mężczyznami. Spotkamy się z niektórymi z tych młodych mężczyzn. Dziewczęta również przechodzą rytuał skaryfikacji, ale w ich przypadku blizny powstają na brzuchu i plecach w wieku 20-22 lat. W przypadku poczęcia dziecka przed inicjacją, skaryfikacje wykonuje się na początku ciąży, ponieważ brak blizn mógłby zaszkodzić porodowi. Wszystkie te obrzędy inicjacyjne tworzą cykl rozpoczynający się w okresie odstawiania od piersi (kiedy robi się pierwsze blizny na twarzy dziecka) i którego zakończenie jest symbolicznym i  oficjalnym narodzeniem się  członka grupy. Ta nieskończona liczba bardzo cienkich blizn na ich twarzach na zawsze przypomina ludziom, że są Betammaribe.
Granica z Togo
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Kara lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 12 Rytuał Ognia, z Kara do Sokode

Dalej na zachód odwiedzamy region zamieszkiwany przez lud Bassara. Mieszkają w dużych glinianych domach ze stożkowymi dachami i skrywają tajemnicę bardzo starego procesu produkcji żelaza: połączenia geologii i alchemii. Na przykład tylko stare kobiety mogą wędrować po górach aby zdobyć kamienie zawierające rudę żelaza. A mężczyźni nie mogą być aktywni seksualnie podczas procesu topienia, jeśli chcą, aby zakończył się sukcesem.
Spotkamy się z tradycyjnymi wodzami.
Wieczorem taniec ognia. W centrum wioski wielkie ognisko rozświetla twarze uczestników, którzy tańczą do hipnotycznego rytmu bębnów, wskakując w rozżarzony żar. Podnoszą płonące węgle i przesuwają je po swoich ciałach, a nawet wkładają je do ust, nie raniąc się, ani nie okazując żadnych oznak bólu. Trudno wytłumaczyć taki występ. Czy to kwestia odwagi? Autosugestia? Magia? Może tak naprawdę to fetysze chronią ich przed ogniem?
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Lamirelle lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami); hotel nie posiada pokojów z dwoma łóżkami

Dzień 13  Lome, powrót z Sokode do Lome i wylot

Przejazd do Lome. Czas wolny na ostatnie zakupy. Transfer na lotnisko i wylot.
Posiłki: B – L

Day-use: do godziny 18h00

Dzień 14  Warszawa

Powrót do Polski

B-śniadania  L-lunch  D-kolacja

Zgłoszenie

Grupa: 10-13 osób - pilot

Koszt: 3200zł + 2570eur

 • Single suplement: 460eur (jedynka na zamówienie)
 • Dzień 12 Hotel Lamirelle (nie ma pokojów twin – pokój 1os dopłata 21eur/os)

Terminarz płatności:

 • Zaliczka - 3200 zł
 • Pozostała część – 40 dni przed wylotem

Usługi w cenie:

 • pilot polski
 • transfer z/na lotnisko w Lome i w Accra
 • przejazdy wynajętym busem
 • lokalni przewodnicy
 • wycieczki i zwiedzanie jak w programie
 • noclegi w pokojach 2os w hotelach w pokojach/bungalowach z łazienkami
 • Wszystkie posiłki opisane w programie
 • woda mineralna w busie
 • wstępy
 • lokalne podatki
 • ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL KL 100tys eur, NNW 4 tys eur

Usługi poza ceną:

 • Przeloty Warszawa – Accra i Lome-Warszawa
 • Wizy Ghany (110euro – paszport ok. 3 tygodnie w Ambasadzie; 160euro – 3 dni w Ambasadzie; 260eur – wiza tego samego dnia), Togo (ok. 40 euro) i Beninu (50 euro)
 • Posiłki inne niż wymienione; napoje i woda do posiłków
 • Usługi tragarzy
 • Tipy dla kierowców, przewodników i obsługi hotelowej

Bilety lotnicze aranżujemy.

 

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbańśki, biuro@torre.pl tel 698-900885

Numer Imprezy: GHA1240103

Nazwa Imprezy: Ghana, Togo, Benin. Festiwal Voodoo. Festiwal Akwasidae

 1. Informacje ogólne

Czas trwania Imprezy: 2024/01/03-2024/01/16

Miejsca pobytu: Accra, Anomabu, Elmina, Kumasi, Akossombo, Lome, Gran Popo, Ouidah, Ganvie, Cotonou, Abomej, Taneka, Natitingou, Somba, Tamberma, Lome

Trasa: Accra, Anomabu, Elmina, Kumasi, Akossombo, Lome, Gran Popo, Ouidah, Ganvie, Cotonou, Abomej, Taneka, Natitingou, Somba, Tamberma, Lome

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 12

Środki transportu: wynajęty na cała trasę minibus lub bus

Obiekty zakwaterowania: podane w programie

Posiłki: w cenie: 12 śniadań, 12 lunchów, 11 kolacji

Szczegółowy program zwiedzania:

Dzień 1 Accra
Przylot na lotniskodo Akry i transfer do hotelu.
Posiłki: --
Nocleg: La Villa Boutique lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 2 Metropolis, z Akry do Anomabo
Akra, stolica Ghany, zachowała swoją wyjątkową tożsamość pomimo szybkiego rozwoju w ostatnich dziesięcioleciach, nowoczesnym budynkom i dużym alejom. Rozległy dystrykt administracyjny, z eleganckimi willami zbudowanymi w pierwszej połowie XIX wieku, przypomina nam, że była to najbardziej kwitnąca kolonia w Afryce Zachodniej.
Ciekawe Muzeum Etnograficzne zostało właśnie ponownie otwarte z imponującymi zbiorami sztuki afrykańskiej.
Zwiedzamy historyczną dzielnicę James Town, zamieszkaną przez Ga. Miejsce specyficzne - przy oceanie -  ma wiejski charakter, a jest otoczona stołecznym miastem! Tutaj wszystko dzieje się inaczej, niż obok -  „w mieście”, oddalonym zaledwie o kilkaset metrów. Zobaczymy warsztat specjalizujący się w wyrobie niezwykłych trumien. Te unikalne ręcznie wykonane trumny mogą odzwierciedlać dowolny kształt: owoce, zwierzęta, ryby, samochody, samoloty…. jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Te ekstrawaganckie projekty trumien, zapoczątkowane w Akrze, są obecnie gromadzone na całym świecie i eksponowane w muzeach.
Obiad w restauracji specjalizującej się w kuchni fusion.
Przejazd do Anomabo
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 3 Zamki 
Kilka kilometrów na północ od wybrzeża, w środku lasu deszczowego odkryjemy Park Narodowy Kakum. Ten park daje doskonałą okazję do obserwowania lasu z jego wnętrza, ponieważ Kakum  ma mostki, zawieszone wysoko pomiędzy  drzewami, tzw canopy walk. Są one jednymi z najdłuższych i najwyżej zawieszonych mostów linowych na świecie. Spacerujemy nimi 40-50 metrów nad ziemią. Na tej wysokości, miast odsłaniać pnie, mamy zapierający dech w piersiach widok na korony drzew, które wyglądają, jakby próbowały dotknąć słońca i nieba nad nimi.
Na wybrzeżu Ghany (wcześniej znanym jako Złote Wybrzeże) znajduje się ponad 50 starych fortów i zamków. Docieramy do Elminy, najsłynniejszego z nich. Zwiedzamy zamek i jego lochy, przypominające przeszły handel złotem, kością słoniową i niewolnikami. Elmina jest najstarszym europejskim budynkiem w Afryce subsaharyjskiej i łączy historię Afryki z historią świata. W 1482 roku Krzysztof Kolumb i Bartolomeo Diaz przybyli z dziesięcioma karawelami, aby zbudować zamek pod władzą portugalską. Wtedy zaczęła się historia Elminy powstały zamek, port, wioska, pozostające w kontakcie z Europą i Ameryką przez ponad pięć wieków. Zamek Sao Jorge da Mina ma bogatą historię; był rządzony przez Portugalię, Holandię, Wielką Brytanię, a teraz Ghanę. Był używany jako baza i magazyn do handlu złotem, kością słoniową i ostatecznie niewolnikami. To, co dziś zwiedzamy, jest efektem kolejnych rozbudów i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobaczymy także wyjątkowy port rybacki z setkami dużych, kolorowych łodzi, które codziennie przeciwstawiają się falom i prądom.
Na starym mieście atmosfera tchnących starością alejek, nawiązuje do czasów, gdy Elmina była tętniącą życiem atlantycką cytadelą handlową.
Odkryjemy Posuban – mistyczne kapliczki/bazy wojowników Asafo (SA – wojna, FO-ludzie), gdzie Ci dzielni żołnierze ludu Akan, magazynują broń, szaty, sztandary i wciąż utrzymują starą tradycję obdarowywania duchów przodków trunkami.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 4  lud Aszantów, z Anomabo do Kumasi
Kumasi jest historyczną i duchową stolicą starego Królestwa Aszantów. Lud Aszantów był jednym z najpotężniejszych narodów w Afryce aż do końca XIX wieku, kiedy to Brytyjczycy zaanektowali ich kraj do swojej kolonii Złotego Wybrzeża. Szacunek, którym jest dzisiaj obdarzany Asantehene – Król Aszantów - jest najlepszym dowodem dawnej świetności i siły Aszanti.
Dziś, z prawie milionem mieszkańców, Kumasi jest rozległym miastem z fantastycznym centralnym marketem, jednym z największych w Afryce. Można tu znaleźć każdy rodzaj rzemiosła Aszanti (wyroby skórzane, ceramika, tkaniny Kente), a także prawie każdy rodzaj tropikalnych owoców i warzyw. W programie jest wizyta w Centrum Kultury Aszanti, które posiada bogatą kolekcję artefaktów Aszanti zgromadzonych we wspaniałej reprodukcji domu Aszanti.
Po południu uczestniczymy – jeśli to możliwe – w tradycyjnym pogrzebie Aszanti, w którym biorą udział żałobnicy ubrani w piękne czerwone lub czarne togi. Mówimy „pogrzeb”, ale tak naprawdę mamy na myśli uroczystość „świąteczną” - uważa się, że zmarły jest nadal obecny w swojej rodzinie i to jest jemu poświęcona uroczystość. Krewni i przyjaciele zbierają się, spotykają i świętują jego pamięć. Wódz przybywa otoczony przez swój dwór w cieniu wielkich parasoli, podczas gdy bębny nadają rytm tancerzom, których zawiłe ruchy są wysoce symboliczne.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Miklin Hotel lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 5 Festiwal Akwasidae, z Kumasi do Akossombo
W Pałacu Królewskim w Kumasi (Ghana) uczestniczymy w Festiwalu Akwasidae: Aszanti mają swój własny, tradycyjny kalendarz, w którym każdy pierwszy dzień miesiąca obchodzony jest jako Święto Akwasidae.
Po złożeniu ofiar na tronach dawnych królów przychodzi czas na wielką radosną ceremonię. W cieniu bardzo kolorowego parasola siedzi król, owinięty jaskrawą tkaniną i ozdobiony antyczną biżuterią z litego złota (złote klejnoty Aszanti i maski są uważane za arcydzieła sztuki afrykańskiej). U stóp Jej Królewskiej Mości otwiera się wąski korytarz złożony z dostojników pełniących różne funkcje: rytualnych szermierzy, uzbrojonych strażników, dworzan niosących noże stosowane do egzekucji, nosicieli wachlarzy ze strusich piór. Obok króla zasiadają starsi i doradcy - pod zwierzchnictwem królewskiego mówcy, który dzierży w dłoniach pokryte złotem symbole władzy. Podczas ceremonii dworzanie przynoszą swoje dary, „grioci” opowiadają historię dawnych królów Aszanti, bębniarze i trębacze z trąbami z kości słoniowej nadają rytm ceremonii. Kobiety owinięte jaskrawoczerwonym suknem, wykonują tradycyjne tańce ,charakteryzujące się serią delikatnych ruchów przeplatanych energicznymi . Ta autentyczna ceremonia odbywa się w jednym z ostatnich afrykańskich królestw, które zachowało niezmienione wszystkie swoje rytuały. Doświadczymy przepychu, kolorów i atmosfery wielkich monarchii afrykańskich z przeszłości.
Przejazd o Akosombo.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Afrikiko Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 6 Fetish market, z Anomabu do Lome
Przekraczamy granicę z Togo.
Lomé, stolica Togo, jest jedynym afrykańskim miastem, które było kolonią niemiecką, brytyjską i francuską. Jest to jedna z niewielu stolic, która leży tuż przy granicy innego państwa. Elementy te wpływają na jego unikalną tożsamość, odzwierciedloną w stylu życia jego mieszkańców i architekturze miasta - w Lome spotykają się ludzie różnych nacji, trwa ożywiony handel, mieszają się różne kultury, tworząc kosmopolityczne miasto, pomimo jego niewielkich rozmiarów. Zwiedzimy: główny market ze słynnymi kobietami “Nana Benz”, które kontrolują handel drogimi “pagne” (ubraniami) przywożonymi z Europy i rozprowadzanymi do całej Afryce Zachodniej (market częściowo jest zniszczony przz niedawny pożar), kolonialne budynki w dzielnicy administracyjnej, gdzie wciąż czuje się kolonialną atmosferę, fetish market gdzie można znaleźć wszystko, co potrzebne na miłość - i nie tylko. to tutaj przybywają wszyscy adepci miejscowej religii animistycznej, aby zakupić niezbędne przedmioty do praktykowania swoich kultów. Mistrzowie rynku przedstawią nam domowe „gris-gris”, które pomogą nam rozwiązać codzienne problemy. To tutaj przybywają wszyscy adepci miejscowych religii animistycznych, aby zakupić przedmioty niezbędne  do praktykowania swoich kultów. Lokalni wytwórcy przedstawią nam swe domowe „gris-gris”, które pomogą nam rozwiązać codzienne problemy.
Posiłki: B – L - D
Noclegi: Hotel Onomo  lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 7 Trans,  z Lome do Grand Popo
Ruszamy w głąb lądu i wkraczamy w świat voodoo. Spotkanie z tradycyjnym szamanem - szamani leczą swoich pacjentów łącząc obrzędy voodoo z głęboką znajomością ziół – to wiedza przekazana przez przodków. Uważa się, że terapie są skuteczne w przypadku prawie wszystkich chorób, zwłaszcza w przypadku szaleństwa. Niekończąca się lista bogów/duchów voodoo pokazuje nieskończone moce skupione w ich robiących wrażenie kaplicach!
W odległej wiosce weźmiemy udział w ceremonii Voodoo: Szalony rytm bębnów i śpiewy jego adeptów pomogą przywołać ducha voodoo, który wniknie do ciał niektórych tancerzy, wpadających w głęboki trans: wywracanie oczu, grymasy , drgawki, niewrażliwość na ogień lub ból. Sakpata, Heviesso, Mami Water i inni voodoos pokazują swoją obecność, biorąc w posiadanie swoich adeptów. W tej małej wiosce, otoczonej magiczną atmosferą ceremonii voodoo, wreszcie zrozumiemy jak tradycje są wciąż głęboko zakorzenione w afrykańskiej duszy.
Przejazd do Beninu.
Posiłki               B – L - D
Nocleg              Awale Plage lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 8 Festiwal Voodoo, z Grand Popo do Cotonou
Każdego 10 stycznia w Beninie obchodzone jest narodowe święto ku czci tradycyjnej religii i wszelkich związanych z nią kultów. Ouidah to miejsce, w którym odbywają się ceremonie voodoo, gromadzące adeptów, tradycyjnych wodzów i kapłanów fetyszy.
Ouidah zostało podbite przez armię Dahomeju w XVIII wieku i stało się jednym z głównych portów niewolników. Dziś miasto to afro-brazylijska architektura, a o jego niezwykłości np, że Świątynia Pytona stoi naprzeciwko katolickiej katedry. Wyluzowana postawa miejscowych harmonijnie łączy się z grzmotem  fal oceanu i rytmem bębnów - ponadczasową atmosferę bardzo dobrze opisał Bruce Chatwin w swojej książce „The Vice-Roy of Ouidah”.
Pieszo zwiedzamy Świątynię Pytona i Fort Portugalski - muzeum historii Ouidah i handlu niewolnikami (obecnie w remoncie). Następnie kończymy naszą wycieczkę po mieście podążając „niewolniczą drogą” na plażę, do punktu „bez powrotu”, gdzie niewolnicy wchodzili na pokład statków.
Będziemy uczestnikami Festiwalu Voodoo. Oficjalne uroczystości trwają ok. 2-3h i mają charakter uroczystości państwowej.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Du Lac lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 9 Wioska na palach,  z Cotonou do Abomey
Krótki przejazd na brzeg jeziora Nokwe i rejs motorową łodzią do Ganvié, największej i najpiękniejszej afrykańskiej wioski na palach. Około 25 000 mieszkańców ludu Tofinou zbudowało swoje drewniane chaty na palach na środku jeziora. Ich głównym zajęciem jest rybołóstwo. Ganvié udało się zachować swoje tradycje i środowisko pomimo długotrwałej obecności człowieka - jezioro nie jest przełowione. Codzienne życie toczy się w dłubankach, w których dorośli i dzieci z łatwością wiosłują za pomocą kolorowych wioseł. Z tych łodzi mężczyźni łowią ryby, kobiety sprzedają towary na pływającym targu, a dzieci chodzą do szkoły i bawią się.
Abomey: Pałac Królewski, którego ściany zdobią symbole dawnych królów Królestwa Dahomej. W Pałacu znajduje się muzeum i świątynia zbudowana z mieszanki gliny, złotego pyłu i ludzkiej krwi. Królestwo Dahomeju utrzymywało permanentny stan wojny, aby królowie mogli brać jeńców i sprzedawać ich jako niewolników. W armii królewskiej znajdował się również oddział żeński słynący ze śmiałości i agresywnego ducha walki. Historycy lubią podkreślać „świecki” aspekt rządów króla, jednak mimo że króla nie uważano za boga ani za kapłana, przy specjalnych okazjach na grobach królów składano ofiary z ludzi. Królestwo Dahomeju było potężne i uznawane w Europie – Francja wymieniła się z nim ambasadorami.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Bois Vert lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 10 Święte wzgórze, z  Abomey do Natitingou
Wcześnie rano wyjazd. Przed nami dzień długi i intensywny. Pierwszy przystanek to Dankoli Fetish, unikalna świątynia poświęcona kultom animistycznym, które wciąż są praktykowane - świadczą o tym tysiące krótkich kijków wbitych wokół fetyszu jako wota w prośbach o dobre zbiory, szczęśliwe małżeństwo czy w jakiejkolwiek innej intencji. Świeże ślady ofiar, olej palmowy i oliwa, którymi pokryty jest fetysz, są śladami niedawnych modłów.
Po południu zwiedzamy stare wioski Taneka położone na górze o tej samej nazwie. Wsie składają się z okrągłych ceglanych chat, pokrytych stożkowym dachem. Górna część wioski jest zamieszkana przez młodzież w okresie inicjacji i przez szamanów odzianych w kozie skóry i z nieodłączną fajką. Ta grupa etniczna zamieszkuje w miejscu, którego oryginalni mieszkańcy (pochodzący z plemienia Kabye) wywędrowali w góry w IX wieku. Od tego czasu przybyły tu kolejne ludy, tworząc kulturowy tygiel - każda grupa zachowała swoje własne kulty i obrzędy inicjacyjne, a także własne instytucje religijne i polityczne. Będziemy wędrować pośród wiosek, ścieżkami wytyczonymi wokół skał i tajemniczych rzeźbionych znaków. Możemy spotkać młodych ludzi ubranych jedynie w przepaski i amulety lub starszych kapłanów ubranych w skóry. Taneka wierzą, że aby stać się mężczyzną, potrzeba czasu, cierpliwości oraz wielu poświęceń. Inicjacja jest procesem życiowym rozciągniętym w czasie, a nie punktem dzielącym życie na “przed” i “po”.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Tata Somba lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 11 Somba, z Natitingou do Kara
Betammaribe (alias Somba) żyją w górach Atakora, podobnie jak Tamberma. Budują ładne gliniane zamki, jednak w przeciwieństwie do Tamberma, przestrzegają rygorystycznie rytuałów inicjacyjnych. Młodych mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat upiększa się skaryfikacjami na brzuchu, w postaci delikatnych i skomplikowanych geometrycznych wzorów. Somba głęboko wierzą, że te blizny to jedyny sposób, aby stać się „prawdziwymi” mężczyznami. Spotkamy się z niektórymi z tych młodych mężczyzn. Dziewczęta również przechodzą rytuał skaryfikacji, ale w ich przypadku blizny powstają na brzuchu i plecach w wieku 20-22 lat. W przypadku poczęcia dziecka przed inicjacją, skaryfikacje wykonuje się na początku ciąży, ponieważ brak blizn mógłby zaszkodzić porodowi. Wszystkie te obrzędy inicjacyjne tworzą cykl rozpoczynający się w okresie odstawiania od piersi (kiedy robi się pierwsze blizny na twarzy dziecka) i którego zakończenie jest symbolicznym i  oficjalnym narodzeniem się  członka grupy. Ta nieskończona liczba bardzo cienkich blizn na ich twarzach na zawsze przypomina ludziom, że są Betammaribe.
Granica z Togo
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Kara lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)

Dzień 12 Rytuał Ognia, z Kara do Sokode
Dalej na zachód odwiedzamy region zamieszkiwany przez lud Bassara. Mieszkają w dużych glinianych domach ze stożkowymi dachami i skrywają tajemnicę bardzo starego procesu produkcji żelaza: połączenia geologii i alchemii. Na przykład tylko stare kobiety mogą wędrować po górach aby zdobyć kamienie zawierające rudę żelaza. A mężczyźni nie mogą być aktywni seksualnie podczas procesu topienia, jeśli chcą, aby zakończył się sukcesem.
Spotkamy się z tradycyjnymi wodzami.
Wieczorem taniec ognia. W centrum wioski wielkie ognisko rozświetla twarze uczestników, którzy tańczą do hipnotycznego rytmu bębnów, wskakując w rozżarzony żar. Podnoszą płonące węgle i przesuwają je po swoich ciałach, a nawet wkładają je do ust, nie raniąc się, ani nie okazując żadnych oznak bólu. Trudno wytłumaczyć taki występ. Czy to kwestia odwagi? Autosugestia? Magia? Może tak naprawdę to fetysze chronią ich przed ogniem?
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Hotel Lamirelle lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami); hotel nie posiada pokojów z dwoma łóżkami

Dzień 13  Lome, powrót z Sokode do Lome i wylot
Przejazd do Lome. Czas wolny na ostatnie zakupy. Transfer na lotnisko i wylot.
Posiłki: B – L
Day-use: do godziny 18h00

Dzień 14  Warszawa
Powrót do Polski

B-śniadania  L-lunch  D-kolacja

Przybliżona liczebność grupy: 10-13 osób

Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak w tekście głównym umowy

Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy. Jeśli w cenie imprezy turystycznej występują kwoty walutowe - należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego NBP w dniu wpłaty, podwyższonwego o 3 grosze. Tabele kursów walut NBP . są publikowane na stronie internetowej www.nbp.pl

Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): PL89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): PL67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

Bank: BNP Paribas Bank Polska S.A. kod swift: PPABPLPKXXX

Usługi w cenie:

 • pilot polski
 • transfer z/na lotnisko w Lome i w Accra
 • przejazdy wynajętym busem
 • lokalni przewodnicy
 • wycieczki i zwiedzanie jak w programie
 • noclegi w pokojach 2os w hotelach w pokojach/bungalowach z łazienkami
 • Wszystkie posiłki opisane w programie
 • woda mineralna w busie
 • wstępy
 • lokalne podatki
 • ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL KL 100tys eur, NNW 4 tys eur

Usługi poza ceną:

 • Przeloty Warszawa – Accra i Lome-Warszawa
 • Wizy Ghany (110euro – paszport ok. 3 tygodnie w Ambasadzie; 160euro – 3 dni w Ambasadzie; 260eur – wiza tego samego dnia), Togo (ok. 40 euro) i Beninu (50 euro)
 • Posiłki inne niż wymienione; napoje i woda do posiłków
 • Usługi tragarzy
 • Tipy dla kierowców, przewodników i obsługi hotelowej

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

 • bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź karta płatniczą
 • woda, napoje – gotówką sprzedawcom w sklepach i restauracjach
 • wizy – gotówką bądź kartą kredytową bądź przelewem
 • tipy – gotówką

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 10

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed wylotem - kwota zaliczki; na 39 dni przed wylotem i krócej - całą kwota odpłatności za imprezę, pomniejszona o kwoty zaoszczędzone

Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 1 rok od daty powrotu. Powinien mieć co najmniej 7 wolnych stron

Informacje o przepisach wizowych: Togo – wymagana wiza na dwa wjazdy; Ghana i Benin - single entry wiza; Wyrobienie wizy Ghany zajmuje do ok 1 miesiąca. Pozostałe wizy wyrabia sie online i zajmuje to kilka dni.

Informacje o przepisach sanitarnych: Obowiązkowe szczepienie przeciwko żłółtej febrze. Trzeba wziąć ze soba żółtą książeczkę szczepień ochronnych. Konieczna profilaktyka antymalaryczna. Zalecane szczepienia przeciwko tężcowi i żółtaczkom typu „A” i „B”, błonicy, tyfusowi, cholerze i meningokokom. Szczegółowych informacji mozna zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych  albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji publikowanych w sekcji „Wypoczynek – zdrowie w podróży” strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl )

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest jedynie ogólna sprawność ruchowa. Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczeniowa kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczeniowa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 555 00 00 Fax: +48 22 555 05 00 www.axa.pl

5. Informacje praktyczne dodatkowe

 • wizy: Togo – dwukrotnego wjazdu; Ghana & Benin – pojedynczy wjazd. Togo i Benin: wizy wyrabiane online; wiza Ghany – w Ambasadzie w Berlinie wyrabiana przez Torre
 • szczepienia: zółta febra - obowiązkowa; profilaktyka antymalaryczna - konieczna
 • posiłki: śniadanie w hotelu, lunch - piknik lub w lokalnych restauracjach (wcześniej wybrane menu); kolacja w restauracji hotelowej (wcześniej wybrane menu)
 • bagaż: do 20kg, najlepiej miękkie torby
 • transport: mikrobus lub minibus
 • noclegi: ilość pokojów dwuosobowych (z dwoma oddzielnymi łózkami) jest bardzo ograniczona.
 • Wszystkie nasze wyjazdy są zaprojektowane tak, aby były elastyczne, abyśmy mogli dostosować się do warunków pogodowych, skupić się na zainteresowaniach grupy i wykorzystać pojawiające się na miejscu możliwości.
 • Ze względu na specyfikę wycieczki i ternu po którym sie poruszamy, niektóre jej części mogą ulec zmianie z przyczyn nieprzewidywalnych -o których to zmianach decyduje pilot Torre. Oczywiście przewodnik dołoży wszelkich starań, aby trzymać się pierwotnego programu.

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.