Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

Pakistan Karakorum Highway

NOWOŚĆ Bajeczne krajobrazy Karakorum. Passu - najpiękniejsza góra świata. Dolina Hunzy

Libia Tuareskim Szlakiem + Rzymskie Miasta

NOWOŚĆ Wracamy do najpiękniejszych miejsc na Saharze. Magatgat, Acacuc, jeziora Ubari, Erg Murzuk, Ghadames + rzymskie miasta Leptis Magna i Sabratha

Kostaryka NOWOŚĆ Od Morza Karaibskiego do Oceanu Spokojnego

Najbardziej ekologiczny kraj świata. Królestwo nieskażonej przyrody

Indie Ludy Orissy

Indie nieoczywiste, czyli grupy etniczne Orissy

Gwinea Sierra Leone Liberia Maski. Rytuały. DIamenty

Ludzie-Ptaki. Przodkowie zaklęci w szymapsach. Kultura Krio. Diamenty. Fouta Djalon. Szamani, Rytuały, Maski

Jemen Sokotra. Wyspa Skarbów

Drzewa butelkowe i z krwi smoczej. Bajeczne plaże, krystalicznie czysty Ocean Rejs z jemeńskimi rybakami z pląsającymi delfinami wokół. Idylla i szczęście :)))

Madagaskar Baobaby Lemury Tsigny

W programie min Tsigny de Bemaraha - największa atrakcja Madagaskaru, rzadka w programach ze względu na koszt i trudnośc dotarcia. Wycieczka w dobrym standardzie.

Arabia Saudyjska Arabia Felix

PROMOCJA! Rabat 180 usd przy zgłoszniach do dnia 30 czerwca 2023 rokuajobrazy. Królestwo w pełnej krasie

Bhutan Ostatnie wolne królestwo buddyjskie

Niezwykłe festiwale buddyjskie Thimpu Tsechu i Gamgtey Tsechu, Klasztor Takstang

Zambia Dzika Zambia. Migracja nietoperzy w Kasanka

10 mln nietoperzy w Kasanka. Wspaniały PN South Luangwa z największa ilością lwów, gepardów i lampartów w Afryce. Spływ Zambezi

Antarktyda Antarktyda

Rejs na Biały Kontynent - oferta w cenach statku

Wybrzeże Kości Słoniowej Serce Afryki Zachodniej

Święte totemy i królestwa plemienne., od kolorowych masek po tańce inicjacyjne, od tradycyjnych wiosek myśliwskich po katedry, od lasów po sawannę, od mostów z lian po Ocean

Ekwador Galapagos i Lagartococha - święta ziemia Indian Secoya

Lagartococha to święta ziemia Indian Secoya. Dziewicza, wspaniała dżungla na granicy z Peru. Do tego Galapagos

Sudan Południowy Afryka prawdziwa. Ludy Sudanu Południowego

Ludy Jie, Toposa, Laarim, Lotuko, Mundari

Papua Nowa Gwinea Ekspedycja rzeką Sepik i festiwal ludów papuaskich Goroka

Wioski Papuasów nad rzeką Sepik. Goroka show - festiwal gromadzący niemal 100 miejscowych ludów

Togo, Benin, Ghana Festiwal VooDoo. Festiwal Akwasidae

Festiwal Akwasidae w Ghanie, Voodoo, Taniec Ognia, maski, ceremonie, rytuały, wróżbici, szamani....

Uganda Rwanda W cieniu Gór Księżycowych

Permity na obserwację goryli i szympansów w cenie!

Czad: Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Wspaniała wyprawa do najpiękniejszych miejsc w Afryce! Bajeczne krajobrazy Ennedi... labirynt Oyo, guelta Archei, d'Aloba - najwyższy naturalny łuk na świecie, jeziora Ounianga, jeepy 4x4

Meksyk Święto Zmarłych w Meksyku

Niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, wpisane na listę UNESCO. Bardzo radosna fiesta z wesołymi „czaszeczkami” - calaveritas. Jedyna taka wycieczka w Polsce

RPA, Zimbabwe, Botswana Africa Explorer

Piesze tropienie nosorożców w Matopos, Victoria Falls,delta Okavango, PN Krugera, Blyde RIver Canyon, Midlands w Zimbabwe, rejs po rzece Chobe
PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Gwinea Sierra Leone Liberia: Maski Rytuały Diamenty

Maski Rytuały Diamenty

Termin(y):

 • 24.11-10.12.2023 brak miejsc

Trasa:

Conakry, Kindia, Dalaba, Fouta Djalon, Mamou, Kissidougou, Guekedou, Ziama Forest, Villa Kinadou, Nzerekore, Bossou, Ganta, Monrovia, lud Mende, Banana Island, Freetown, Bunce Island

Kod wyjazdu:

GUI1231124
(0)

Nowa, intensywna, pełna przygód trasa w czystym stylu Torre zaprowadzi nas do serca kontynentu afrykańskiego. Odkryjemy zaginione wioski, gliniane płaskorzeźby, wysokie wodospady na sawannie Fouta Djalon i największy masyw górski w Afryce Zachodniej. Przejedziemy zapomnianymi szlakami i przejdziemy przez najdłuższe lianowe mosty w dżungli. Wyprawa pośród masek i tam-tamów. Święte lasy, kulty przodków. Przodkowie reinkarnowani w szympansach. Uwolnieni niewolnicy przybywający z obu Ameryk stworzyli potężną kulturę Krio którą poznamy gdzieś pomiędzy Liberią a Sierra Leone. Wycieczka kończy się wizytą na intrygującym półwyspie Freetown i odpoczynkiem na Banana Island, najbardziej spektakularnej wyspie Zatoki Gwinejskiej; odosobnione plaże, słońce i plaże otoczone bujną roślinnością.

 

Nowa, intensywna, pełna przygód trasa w czystym stylu Torre zaprowadzi nas do serca kontynentu afrykańskiego. Odkryjemy zaginione wioski, gliniane płaskorzeźby, wysokie wodospady na sawannie Fouta Djalon i największy masyw górski w Afryce Zachodniej. Przejedziemy zapomnianymi szlakami i przejdziemy przez najdłuższe lianowe mosty w dżungli. Wyprawa pośród masek i tam-tamów. Święte lasy, kulty przodków. Przodkowie reinkarnowani w szympansach.
Uwolnieni niewolnicy przybywający z obu Ameryk stworzyli potężną kulturę Krio którą poznamy gdzieś pomiędzy Liberią a Sierra Leone.
Wycieczka kończy się wizytą na intrygującym półwyspie Freetown i odpoczynkiem na Banana Island, najbardziej spektakularnej wyspie Zatoki Gwinejskiej; odosobnione plaże, słońce i plaże otoczone bujną roślinnością.

Dzień 1  Conakry

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Gwinei. Przylot i transfer do hotelu.
Posiłki: -
Nocleg: hotel Onomo lub podobny

Dzień 2 Stolica (140 km, czas jazdy 4 godz.)

Krótkie zwiedzanie stolicy. Po południu poradziwszy sobie z wszechogarniającymi Conakry korkami, udamy się do miejscowości Kindia, otoczonej niewysokimi górami.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Moringa lub podobnym

Dzień 3 Dalaba (280 km, czas jazdy 8 godz.)

Droga zaprowadzi nas w samo serce masywu Fouta Djalon. Przyjazd do naszego hotelu i obiad w Dalaba. W Dalaba interesujący jest „casa a palabra” (dom słów) z piękną płaskorzeźbą przedstawiającą styl Peul. Tutaj wodzowie zbierali się na spotkania z administracją kolonialną.

Wizyta w willi zbudowanej przez gubernatora kolonialnego, z której później korzystał pierwszy prezydent niepodległej Gwinei - Sekou Touré, jeden z najbardziej radykalnych działaczy przeciwko kolonializmowi. Wyrzucił Francuzów i przeszedł po stronie Związku Radzieckiego, sprzymierzając się z Nicolae Ceausescu. Pod rządami Sekou Touré kraj stawał się coraz bardziej odizolowany, a rząd przekształcił się w dyktaturę. Niektóre wille używane przez ministrów i gości Sekou Touré to pamiątki z tamtych czasów. W jednej z nich legendarna pieśniarka Miriam Makeba poznała i poślubiła Stokleya Carmichaela, wygnańca, który był jednym z inspiratorów zbrojnego skrzydła Czarnych Panter w USA.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Safitel lub podobny

Dzień 4 Fouta Djalon (180 km, krótkie przejazdy)

Dziś odkrywamy największy masyw Afryki Zachodniej: Fouta Djalon. Tu góry spotykają się z sawanną i głębokimi dolinami, w których znajdują się pola ryżowe i lasy. Tutaj znajdują się najwyższe wodospady Gwinei. Dzięki „świeżemu” klimatowi region ten był ulubionym miejscem wypoczynku w czasach kolonialnych. Fouta Djalon to matecznik ludu Fulani – stąd na początku XIX wieku rozpoczął się dżihad Fulanów (Peul), który doprowadził ten lud do podboju większości sawann aż do Kamerunu. Fulani są znani ze swojej urody i z tego, że są najlepszymi hodowcami zebu w Afryce Zachodniej. Po 1,5h spacerze w lesie odkryjemy wodospad Ditin, który jest najwyższy w regionie (100m).
Wizyta w małych wioskach. Po przywitaniu z zaprzyjaźnioną starszyzną, wręczeniu tradycyjnych prezentów w postaci orzeszków cola, będziemy mieli zaszczyt zostać przyjęci przez wodzów i dygnitarzy zasiadających w radzie. W bardzo dużej okrągłej glinianej chacie ze zdobionym dachem z trawy, ubrani w tradycyjne stroje, potomkowie jednego z najstarszych królestw Fulla opowiedzą nam historię swojego ludu i odpowiedzą na nasze pytania dotyczące pochodzenia ich plemienia i nadal obowiązujących tradycyjnych praw. Później dojazd do Mamou.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Baylis lub podobny

Dzień 5: Kamienni Bogowie (320 km, czas jazdy 7 godz.)

Dzień przejazdowy. Już w Mamou, opuszczamy góry, i jedziemy przez porośniętą drzewami sawannę. Lud Kissi znany jest z modlitw do tajemniczych kamiennych bogów zwanych Pomo, które odnaleziono w lesie. W Kissidougou (miasto Kissi) znajduje się małe, ale ciekawe muzeum prezentujące przedmioty rytualne z regionu.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotelu Rama lub podobny

Dzień 6 Lud Toma (170 km, czas jazdy 5 godz.)

Z powodu bardzo złych warunków drogowych będziemy dalej jechać powoli. Region jest bogaty w lokalne targi. Ten w Guekedou na granicy z Sierra Leone, został uznany za jeden z największych w Afryce, a z pewnością jest najbardziej zatłoczonym. Przejazd do Macenta na lunch. Po południu będziemy świadkami tańców inicjacyjnych młodych dziewcząt Toma. Tak świętuje się koniec okresu dojrzewania, odtąd dziewczęta Toma są uważane za dorosłe kobiety.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotelu Macenta lub podobny klasą

Dzień 7  Las deszczowy (140 km, czas jazdy 3 godz.)

Rejon lasu Ziama zamieszkiwany jest przez lud Toma. Po krótkiej przejażdżce przez spektakularny rejon górski, rozpoczniemy ok. 2h wędrówkę przez las deszczowy w towarzystwie miejscowych przewodników i strażników. Ziama to unikalny las tropikalny z gigantycznymi drzewami, pnączami i rzadkimi dużymi paprociami i motylami. Lunch to będzie smakowanie wyrobów lokalnej gastronimii, przygotowany przez kobiety Toma.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotelu Macenta lub podobny klasą

Dzień 8 Ludzie-Ptaki i mosty z lian (150 km, czas jazdy 5 godz.)

Toma, lokalnie nazywani Lomą, mają swoje maski żyjące w świętym lesie. Będziemy asystować przy jednym z bardziej spektakularnych, a mniej znanych, świętych tańców zachodnioafrykańskich. Ludzie-Ptaki z twarzami pomalowanymi białym kaolinem i całkowicie odziani w pióra są wtajemniczeni w misteria, których znajomość przez wieki przechodziła potajemnie z ojca na syna. Uważa się, że mają magiczne moce, które mogą uczynić ich niewidzialnymi. Podczas wojen plemiennych Ludzie-Ptaki są najlepszymi posłańcami, zdolnymi do przekroczenia linii wroga. W wydarzeniu wezmą udział bębniarze Tom-Tom i cała wioska.
Te odległe góry z nieprzeniknioną roślinnością skrywają jeszcze więcej tajemnic. Mosty z lian są arcydziełem „technologii plemiennej” i mogą mierzyć nawet 70 metrów długości. Budowane są wyłącznie z materiałów roślinnych, takich jak drewno i liany, bez użycia gwoździ, lin lub innych materiałów nie pochodzących z lasu. Tylko wtajemniczeni mogą je budować. Podczas budowy i instalacji mostów, ani kobiety, ani niewtajemniczeni nie mają wstępu do lasu, tak by zagwarantować tajemnicę tej „magicznej inżynierii”.
Przejazd do Nzerekore, które  jest stolicą leśnego regionu.

Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Bethanie lub podobny

Dzień 9 Kauczukowce (200 km, czas jazdy 7 godz)

Dzień jazdy po wyboistych drogach przez spektakularny las deszczowy. Zatrzymamy się na dużych, dzikich plantacjach kauczukowców, które pokrywają setki kilometrów kwadratowych lasu. Duże drzewo kauczukowca należy do rodziny Euphorbiaceae i rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gwarantującym opady w wysokości ponad 1200 mm deszczu rocznie. Wykonuje się nacięcia w korze w celu uzyskania kauczuku, który jest zbierany w małych wiaderkach. Zatrzymamy się, aby odwiedzić wioski i lokalne targi. Przyjazd do granicy z Liberią.
Posiłki B – L – D
Nocleg: Hotelu Alvino lub podobny

Dzień 10 Liberia. Kraina Wolnych Ludzi (270 Km, czas jazdy 7 godz.)

Liberia jest jedynym krajem afrykańskim, który nigdy nie był ani kolonią, ani protektoratem; został utworzony przez Krio, uwolnionych niewolników, którzy wrócili do Afryki z USA, stąd nazwa „Liberia: kraj wolnych ludzi”. Krio stanowią 5% populacji i kontrolują dużą część gospodarki i polityki, uważani są za twórców narodu i nowoczesnej ekonomii. 80% populacji posługuje się językiem Krio, rodzajem angielskiego „Pidgin”.
Wczesnym popołudniem przyjazd do Monrovii. Nasz hotel z widokiem na ocean w West Point to najlepsza baza wypadowa do zwiedzania miasta.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Cap lub podobny

Dzień 11 Monrovia i kobiece maski Bundo

Pieszo odwiedzimy kolejny główny symbol miasta: świątynię loży masońskiej. Świątynia jest najbardziej znaczącym symbolem kultury Krio i jej potęgi ekonomicznej. Kolejnym symbolem miasta jest to, co pozostało z Ducor Palace Hotel, ekstremalnie luksusowego hotelu z basenem z widokiem na ocean. Hotel gościł lokalną elitę polityczną i jej imprezy. Według legendy Idi Amin pływał z pistoletem za pasem, podczas gdy jego przyjaciółka Miriam Makeba śpiewała. Po kilkukrotnym splądrowaniu hotel jest teraz opuszczony.
Wizyta w Muzeum Narodowym - prezentuje architekturę Krio, kolekcję wielkich masek i przedmiotów rytualnych oraz opowiada o wojnie domowej, która toczyła się w latach 1989-2003. W 2008 roku rząd zawarł umowę z Muammarem Kaddafim na jego odbudowę, jednak projekt ten, podobnie jak wiele innych libijskich projektów deweloperskich, nigdy nie został zrealizowany z powodu obalenia Kaddafiego.
Po południu uczestniczymy w tańcach masek. W większości rejonów Afryki maski są domeną mężczyzn, jednak wśród ludu Mende i sąsiadów maski Bundo są domeną kobiet i odgrywają kluczową rolę w obrzędach inicjacyjnych. Docieramy do małej wioski, aby pomóc przy wyjściu tych masek. To wydarzenie, które wymaga udziału kolorowego tłumu.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Cap lub podobny

Dzień 12 Granice, rzeki, wioski w lesie deszczowym (310 km, czas jazdy 8 godz.)

Rzeka Mano jest południową granicą między Liberią a Sierra Leone. Po przekroczeniu granicy odwiedzamy tradycyjną wioskę w towarzystwie naszych lokalnych przyjaciół, którzy z dumą pokażą swoje domy i zaprezentują sposób życia.
Nowa droga poprowadzi nas przez bujne lasy deszczowe i duże rzeki, wjeżdżamy na teren bogaty w diamenty, z którego ten kraj słynie. Po południu dojeżdżamy do Bo, drugiego co do wielkości miasta w kraju. Bo to przyjazne miasteczko z kolorowymi targowiskami i „Sklepami z Diamentami”, w których można kupić łopaty, sita i cały sprzęt potrzebny do „kopania diamentów”. Sklepy z diamentami mają także licencje do kupowania diamentów. Przy odrobinie szczęścia i dzięki koneksjom będziemy mogli zobaczyć nieoszlifowane diamenty.

Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Dohas lub podobny

Dzień 13 Diamenty (260 km, czas jazdy 7 godz.)

Poszukiwanie diamentów uzależnia jak hazard, ale możliwość znalezienia „fortuny” staje się realna tylko dla nielicznych szczęśliwców. Diamenty odegrały ważną rolę w minionej wojnie domowej. Ważna jest ilość i jakość „kamieni”, które dopiero zostaną znalezione. Podążamy szlakiem, by dotrzeć do wioski z glinianymi chatami krytymi strzechą. Po przywitaniu się z wodzem, kilku wieśniaków odprowadzi nas do miejsca, gdzie możemy spotkać poszukiwaczy diamentów w akcji. Poszukiwacze objaśnią nam techniki wydobycia rzemieślniczego i „płukania piasku”.
Po południu jedziemy na wybrzeże, by dotrzeć do wioski Kent, skąd łódź zabierze nas na Banana Island.
Posiłki B – L – D
Nocleg: Bafa Resort Lodge, pięknie położony wśród bujnej roślinności i oceanu; to będzie nasza baza na dwie noce; noclegi w namiotach

Dzień 14 Banana Island

Łódź zabierze nas w spokojny rejs wokół mitycznej wysepce Sierra Leone. Góry Wyspy Bananowej są pokryte pierwotnym lasem. Będziemy nawigować drewnianą łodzią przez małe zatoczki i odwiedzać wioski rybackie Crio ze starym karaibskim klimatem. Po południu powrót do naszego wygodnego obozu i dobrze wyposażonego baru na świeżym powietrzu.
Dla bardziej odważnych możliwość spróbowania żeglarstwa i dwugodzinnego spaceru w cieniu lasu.
Dla tych, którzy chcą się całkowicie zrelaksować, istnieje możliwość pobytu na kempingu, ciesząc się cieniem, powiewem oceanu i spokojną falą na małej plaży.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Bafa Resort, pięknie położony wśród bujnej roślinności i oceanu; to będzie nasza baza na dwie noce; noclegi w namiotach

Dzień 15 Freetown (30 min rejs plus 50 km jazdy, czas jazdy 2 godz.)

Po dotarciu na kontynent pojedziemy wzdłuż skalistego wybrzeża półwyspu Freetown, od którego pochodzi nazwa kraju, Sierra of Lions: Góry Lwów.
Po 14 dniach jazdy przez sawanny, lasy i wyspy, ten jeden dzień będzie poświęcony relaksowi. Plaże na półwyspie Freetown uważane są za najlepsze w Afryce Zachodniej. Zatrzymamy się na dzikich plażach Zatoki Bureh i pojedziemy na dziką plażę River Number Two na pyszny lunch. Po południu do wyboru: relaks na plaży lub krótki spacer, aby odkryć dzikie wybrzeże, mielizny, naturalne baseny i ujście rzeki.
Przejazd do Freetown.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Swiss Hotel lub podobny

Dzień 16 Wyspa Niewolników (2 godziny żeglugi plus 20 km jazdy)

W 1786 roku do Sierra Leone przybyło pierwszych 308 uwolnionych niewolników którzy walczyli podczas wojny o niepodległość USA wspierając Brytyjczyków. Po przegranej wojnie Brytyjczycy wysłali ich do Sierra Leone. Freetown zostało założone w 1792 roku przez Wielką Brytanię i zaledwie dwa lata później, podczas wojen napoleońskich, zostało zaatakowane przez siedem francuskich okrętów wojennych, które je zniszczyły. Niewielu ocalałych uciekło na pirogach wysłanych przez handlarzy niewolników. W 1807 r., w związku ze zniesieniem handlu niewolnikami w Wielkiej Brytanii, statki handlarzy niewolników złapane przez brytyjską marynarkę wojenną zaczęły uwalniać niewolników i wysyłać ich do Sierra Leone. W 1808 roku Freetown stało się stolicą pierwszej brytyjskiej kolonii w tropikalnej Afryce. W tym czasie Krio, czyli byli niewolnicy, liczyli około 50 000 osób i stanowili elitę, która naciskała na lepszą edukację ze strony administracji kolonialnej; osiągnięty poziom kulturowy sprawił, że Freetown zyskało miano „Aten Afryki Zachodniej”.
Dziś, być może zapominając o dramatycznych początkach, wojnie domowej i eboli, Freetown jest tętniącym życiem miastem znanym z imprez i nocnego życia. Pieszo zwiedzamy ciekawe muzeum zawierające maski i przedmioty różnych grup etnicznych; Cotton Tree zamieszkane przez tysiące nietoperzy w pobliżu luksusowego budynku Sądu Najwyższego; interesującą katedrę św. Jerzego i rynek śródmiejski.

Opuścimy miasto promem i dotrzemy na międzynarodowe lotnisko Lungi. Pokoje day use dostępne w Lungi Airport Hotel. Transfer na lotnisko.
Posiłki: B – L
Nocleg: day use

Dzień 17 powrót

Przylot do Warszawy

Zgłoszenie

Grupa: 12-14 osób

Koszt: 3900zł + 3800eur

Terminarz płatności:

 • zaliczka 3900zł
 • do 40 przed wylotem: 3900eur

Świadczenia zawarte w cenie:

 • pilot polski
 • lokalny przewodnik
 • przejazdy wg programu autami 4x4
 • rejs na Banana Island i Bunce Island
 • noclegi: 13x hotel, pokoje standard, 2x namiot, pokoje 2os
 • 15 śniadań, 15 lunchów, 14 kolacji
 • zwiedzanie według programu
 • 1 butelka wody mineralnej na osobę dziennie w autach
 • wstępy
 • ubezpieczenie Uniqa KL 100.000eur + NNW 4.000eur
 • składka na TFG i TFP

Usługi nie zawarte w cenie:

 • przelot Warszawa - Conakry i Freetown– Warszawa
 • wizy: Gwinea 80usd (wiza online), Sierra Leone 100usd (na granicy), Liberia (75eur)
 • wydatki osobiste, tipy
 • napiwki

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul. Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698900885

Numer Imprezy: GUI1231124

Nazwa Imprezy: Gwinea Sierra Leone Liberia. Maski, Rytuały Diamenty.

W trakcie imprezy turystycznej należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, potencjalnym obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Informacje ogólne

Czas trwania Imprezy: 2023/11/24 – 2023/12/10

Miejsca pobytu: Conakry, Kindia, Dalaba, Fouta Djalon, Mamou, Kissidougou, Guekedou, Ziama Forest, Nzerekore, Bossou, Ganta, Monrovia, lud Mende, Banana Island, Freetown,

Trasa Imprezy: Conakry, Kindia, Dalaba, Fouta Djalon, Mamou, Kissidougou, Guekedou, Ziama Forest, Nzerekore, Bossou, Ganta, Monrovia, lud Mende, Banana Island, Freetown,

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 15 noclegów

Środki transportu: auta 4x4 (max 4 osoby + kierowca w aucie), łodzie

Informacje dotyczące przejazdów: Czasy i trasy przejazdów podane w programie. Czasy są orientacyjne, ponieważ drogi są fatalnej jakości i należy liczyć się z nieuniknionymi opóźnieniami.

Obiekty zakwaterowania: 13 noclegów w hotelach, 2 noclegi w namiotach na Banana Island

Posiłki: 15 śniadań, 15 lunchów, 14 kolacji, śniadania i kolacje w hotelach (menu turystyczne), lunche to pikniki (zimne posiłki) lub w restauracjach po drodze.

Szczegółowy program zwiedzania:

Dzień 1  Conakry
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Gwinei. Przylot i transfer do hotelu.
Posiłki: -
Nocleg: hotel Onomo lub podobny

Dzień 2 Stolica (140 km, czas jazdy 4 godz.)
Krótkie zwiedzanie stolicy. Po południu poradziwszy sobie z wszechogarniającymi Conakry korkami, udamy się do miejscowości Kindia, otoczonej niewysokimi górami.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Moringa lub podobnym

Dzień 3 Dalaba (280 km, czas jazdy 8 godz.)
Droga zaprowadzi nas w samo serce masywu Fouta Djalon. Przyjazd do naszego hotelu i obiad w Dalaba. W Dalaba interesujący jest „casa a palabra” (dom słów) z piękną płaskorzeźbą przedstawiającą styl Peul. Tutaj wodzowie zbierali się na spotkania z administracją kolonialną.

Wizyta w willi zbudowanej przez gubernatora kolonialnego, z której później korzystał pierwszy prezydent niepodległej Gwinei - Sekou Touré, jeden z najbardziej radykalnych działaczy przeciwko kolonializmowi. Wyrzucił Francuzów i przeszedł po stronie Związku Radzieckiego, sprzymierzając się z Nicolae Ceausescu. Pod rządami Sekou Touré kraj stawał się coraz bardziej odizolowany, a rząd przekształcił się w dyktaturę. Niektóre wille używane przez ministrów i gości Sekou Touré to pamiątki z tamtych czasów. W jednej z nich legendarna pieśniarka Miriam Makeba poznała i poślubiła Stokleya Carmichaela, wygnańca, który był jednym z inspiratorów zbrojnego skrzydła Czarnych Panter w USA.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Safitel lub podobny

Dzień 4 Fouta Djalon (180 km, krótkie przejazdy)
Dziś odkrywamy największy masyw Afryki Zachodniej: Fouta Djalon. Tu góry spotykają się z sawanną i głębokimi dolinami, w których znajdują się pola ryżowe i lasy. Tutaj znajdują się najwyższe wodospady Gwinei. Dzięki „świeżemu” klimatowi region ten był ulubionym miejscem wypoczynku w czasach kolonialnych. Fouta Djalon to matecznik ludu Fulani – stąd na początku XIX wieku rozpoczął się dżihad Fulanów (Peul), który doprowadził ten lud do podboju większości sawann aż do Kamerunu. Fulani są znani ze swojej urody i z tego, że są najlepszymi hodowcami zebu w Afryce Zachodniej. Po 1,5h spacerze w lesie odkryjemy wodospad Ditin, który jest najwyższy w regionie (100m).
Wizyta w małych wioskach. Po przywitaniu z zaprzyjaźnioną starszyzną, wręczeniu tradycyjnych prezentów w postaci orzeszków cola, będziemy mieli zaszczyt zostać przyjęci przez wodzów i dygnitarzy zasiadających w radzie. W bardzo dużej okrągłej glinianej chacie ze zdobionym dachem z trawy, ubrani w tradycyjne stroje, potomkowie jednego z najstarszych królestw Fulla opowiedzą nam historię swojego ludu i odpowiedzą na nasze pytania dotyczące pochodzenia ich plemienia i nadal obowiązujących tradycyjnych praw. Później dojazd do Mamou.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Baylis lub podobny

Dzień 5: Kamienni Bogowie (320 km, czas jazdy 7 godz.)
Dzień przejazdowy. Już w Mamou, opuszczamy góry, i jedziemy przez porośniętą drzewami sawannę. Lud Kissi znany jest z modlitw do tajemniczych kamiennych bogów zwanych Pomo, które odnaleziono w lesie. W Kissidougou (miasto Kissi) znajduje się małe, ale ciekawe muzeum prezentujące przedmioty rytualne z regionu.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotelu Rama lub podobny

Dzień 6 Lud Toma (170 km, czas jazdy 5 godz.)
Z powodu bardzo złych warunków drogowych będziemy dalej jechać powoli. Region jest bogaty w lokalne targi. Ten w Guekedou na granicy z Sierra Leone, został uznany za jeden z największych w Afryce, a z pewnością jest najbardziej zatłoczonym. Przejazd do Macenta na lunch. Po południu będziemy świadkami tańców inicjacyjnych młodych dziewcząt Toma. Tak świętuje się koniec okresu dojrzewania, odtąd dziewczęta Toma są uważane za dorosłe kobiety.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotelu Macenta lub podobny klasą

Dzień 7  Las deszczowy (140 km, czas jazdy 3 godz.)
Rejon lasu Ziama zamieszkiwany jest przez lud Toma. Po krótkiej przejażdżce przez spektakularny rejon górski, rozpoczniemy ok. 2h wędrówkę przez las deszczowy w towarzystwie miejscowych przewodników i strażników. Ziama to unikalny las tropikalny z gigantycznymi drzewami, pnączami i rzadkimi dużymi paprociami i motylami. Lunch to będzie smakowanie wyrobów lokalnej gastronimii, przygotowany przez kobiety Toma.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotelu Macenta lub podobny klasą


Dzień 8 Ludzie-Ptaki i mosty z lian (150 km, czas jazdy 5 godz.)
Toma, lokalnie nazywani Lomą, mają swoje maski żyjące w świętym lesie. Będziemy asystować przy jednym z bardziej spektakularnych, a mniej znanych, świętych tańców zachodnioafrykańskich. Ludzie-Ptaki z twarzami pomalowanymi białym kaolinem i całkowicie odziani w pióra są wtajemniczeni w misteria, których znajomość przez wieki przechodziła potajemnie z ojca na syna. Uważa się, że mają magiczne moce, które mogą uczynić ich niewidzialnymi. Podczas wojen plemiennych Ludzie-Ptaki są najlepszymi posłańcami, zdolnymi do przekroczenia linii wroga. W wydarzeniu wezmą udział bębniarze Tom-Tom i cała wioska.
Te odległe góry z nieprzeniknioną roślinnością skrywają jeszcze więcej tajemnic. Mosty z lian są arcydziełem „technologii plemiennej” i mogą mierzyć nawet 70 metrów długości. Budowane są wyłącznie z materiałów roślinnych, takich jak drewno i liany, bez użycia gwoździ, lin lub innych materiałów nie pochodzących z lasu. Tylko wtajemniczeni mogą je budować. Podczas budowy i instalacji mostów, ani kobiety, ani niewtajemniczeni nie mają wstępu do lasu, tak by zagwarantować tajemnicę tej „magicznej inżynierii”.
Przejazd do Nzerekore, które  jest stolicą leśnego regionu.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Bethanie lub podobny

Dzień 9 Kauczukowce (200 km, czas jazdy 7 godz)
Dzień jazdy po wyboistych drogach przez spektakularny las deszczowy. Zatrzymamy się na dużych, dzikich plantacjach kauczukowców, które pokrywają setki kilometrów kwadratowych lasu. Duże drzewo kauczukowca należy do rodziny Euphorbiaceae i rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gwarantującym opady w wysokości ponad 1200 mm deszczu rocznie. Wykonuje się nacięcia w korze w celu uzyskania kauczuku, który jest zbierany w małych wiaderkach. Zatrzymamy się, aby odwiedzić wioski i lokalne targi. Przyjazd do granicy z Liberią.
Posiłki B – L – D
Nocleg: Hotelu Alvino lub podobny

Dzień 10 Liberia. Kraina Wolnych Ludzi (270 Km, czas jazdy 7 godz.)
Liberia jest jedynym krajem afrykańskim, który nigdy nie był ani kolonią, ani protektoratem; został utworzony przez Krio, uwolnionych niewolników, którzy wrócili do Afryki z USA, stąd nazwa „Liberia: kraj wolnych ludzi”. Krio stanowią 5% populacji i kontrolują dużą część gospodarki i polityki, uważani są za twórców narodu i nowoczesnej ekonomii. 80% populacji posługuje się językiem Krio, rodzajem angielskiego „Pidgin”.
Wczesnym popołudniem przyjazd do Monrovii. Nasz hotel z widokiem na ocean w West Point to najlepsza baza wypadowa do zwiedzania miasta.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Cap lub podobny

Dzień 11 Monrovia i kobiece maski Bundo

Pieszo odwiedzimy kolejny główny symbol miasta: świątynię loży masońskiej. Świątynia jest najbardziej znaczącym symbolem kultury Krio i jej potęgi ekonomicznej. Kolejnym symbolem miasta jest to, co pozostało z Ducor Palace Hotel, ekstremalnie luksusowego hotelu z basenem z widokiem na ocean. Hotel gościł lokalną elitę polityczną i jej imprezy. Według legendy Idi Amin pływał z pistoletem za pasem, podczas gdy jego przyjaciółka Miriam Makeba śpiewała. Po kilkukrotnym splądrowaniu hotel jest teraz opuszczony.
Wizyta w Muzeum Narodowym - prezentuje architekturę Krio, kolekcję wielkich masek i przedmiotów rytualnych oraz opowiada o wojnie domowej, która toczyła się w latach 1989-2003. W 2008 roku rząd zawarł umowę z Muammarem Kaddafim na jego odbudowę, jednak projekt ten, podobnie jak wiele innych libijskich projektów deweloperskich, nigdy nie został zrealizowany z powodu obalenia Kaddafiego.
Po południu uczestniczymy w tańcach masek. W większości rejonów Afryki maski są domeną mężczyzn, jednak wśród ludu Mende i sąsiadów maski Bundo są domeną kobiet i odgrywają kluczową rolę w obrzędach inicjacyjnych. Docieramy do małej wioski, aby pomóc przy wyjściu tych masek. To wydarzenie, które wymaga udziału kolorowego tłumu.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Cap lub podobny

Dzień 12 Granice, rzeki, wioski w lesie deszczowym (310 km, czas jazdy 8 godz.)
Rzeka Mano jest południową granicą między Liberią a Sierra Leone. Po przekroczeniu granicy odwiedzamy tradycyjną wioskę w towarzystwie naszych lokalnych przyjaciół, którzy z dumą pokażą swoje domy i zaprezentują sposób życia.
Nowa droga poprowadzi nas przez bujne lasy deszczowe i duże rzeki, wjeżdżamy na teren bogaty w diamenty, z którego ten kraj słynie. Po południu dojeżdżamy do Bo, drugiego co do wielkości miasta w kraju. Bo to przyjazne miasteczko z kolorowymi targowiskami i „Sklepami z Diamentami”, w których można kupić łopaty, sita i cały sprzęt potrzebny do „kopania diamentów”. Sklepy z diamentami mają także licencje do kupowania diamentów. Przy odrobinie szczęścia i dzięki koneksjom będziemy mogli zobaczyć nieoszlifowane diamenty.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Hotel Dohas lub podobny

Dzień 13 Diamenty (260 km, czas jazdy 7 godz.)
Poszukiwanie diamentów uzależnia jak hazard, ale możliwość znalezienia „fortuny” staje się realna tylko dla nielicznych szczęśliwców. Diamenty odegrały ważną rolę w minionej wojnie domowej. Ważna jest ilość i jakość „kamieni”, które dopiero zostaną znalezione. Podążamy szlakiem, by dotrzeć do wioski z glinianymi chatami krytymi strzechą. Po przywitaniu się z wodzem, kilku wieśniaków odprowadzi nas do miejsca, gdzie możemy spotkać poszukiwaczy diamentów w akcji. Poszukiwacze objaśnią nam techniki wydobycia rzemieślniczego i „płukania piasku”.
Po południu jedziemy na wybrzeże, by dotrzeć do wioski Kent, skąd łódź zabierze nas na Banana Island.
Posiłki B – L – D
Nocleg: Bafa Resort Lodge, pięknie położony wśród bujnej roślinności i oceanu; to będzie nasza baza na dwie noce; noclegi w namiotach

Dzień 14 Banana Island
Łódź zabierze nas w spokojny rejs wokół mitycznej wysepce Sierra Leone. Góry Wyspy Bananowej są pokryte pierwotnym lasem. Będziemy nawigować drewnianą łodzią przez małe zatoczki i odwiedzać wioski rybackie Crio ze starym karaibskim klimatem. Po południu powrót do naszego wygodnego obozu i dobrze wyposażonego baru na świeżym powietrzu.
Dla bardziej odważnych możliwość spróbowania żeglarstwa i dwugodzinnego spaceru w cieniu lasu.
Dla tych, którzy chcą się całkowicie zrelaksować, istnieje możliwość pobytu na kempingu, ciesząc się cieniem, powiewem oceanu i spokojną falą na małej plaży.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Bafa Resort, pięknie położony wśród bujnej roślinności i oceanu; to będzie nasza baza na dwie noce; noclegi w namiotach

Dzień 15 Freetown (30 min rejs plus 50 km jazdy, czas jazdy 2 godz.)
Po dotarciu na kontynent pojedziemy wzdłuż skalistego wybrzeża półwyspu Freetown, od którego pochodzi nazwa kraju, Sierra of Lions: Góry Lwów.
Po 14 dniach jazdy przez sawanny, lasy i wyspy, ten jeden dzień będzie poświęcony relaksowi. Plaże na półwyspie Freetown uważane są za najlepsze w Afryce Zachodniej. Zatrzymamy się na dzikich plażach Zatoki Bureh i pojedziemy na dziką plażę River Number Two na pyszny lunch. Po południu do wyboru: relaks na plaży lub krótki spacer, aby odkryć dzikie wybrzeże, mielizny, naturalne baseny i ujście rzeki.
Przejazd do Freetown.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Swiss Hotel lub podobny

Dzień 16 Wyspa Niewolników (2 godziny żeglugi plus 20 km jazdy)
W 1786 roku do Sierra Leone przybyło pierwszych 308 uwolnionych niewolników którzy walczyli podczas wojny o niepodległość USA wspierając Brytyjczyków. Po przegranej wojnie Brytyjczycy wysłali ich do Sierra Leone. Freetown zostało założone w 1792 roku przez Wielką Brytanię i zaledwie dwa lata później, podczas wojen napoleońskich, zostało zaatakowane przez siedem francuskich okrętów wojennych, które je zniszczyły. Niewielu ocalałych uciekło na pirogach wysłanych przez handlarzy niewolników. W 1807 r., w związku ze zniesieniem handlu niewolnikami w Wielkiej Brytanii, statki handlarzy niewolników złapane przez brytyjską marynarkę wojenną zaczęły uwalniać niewolników i wysyłać ich do Sierra Leone. W 1808 roku Freetown stało się stolicą pierwszej brytyjskiej kolonii w tropikalnej Afryce. W tym czasie Krio, czyli byli niewolnicy, liczyli około 50 000 osób i stanowili elitę, która naciskała na lepszą edukację ze strony administracji kolonialnej; osiągnięty poziom kulturowy sprawił, że Freetown zyskało miano „Aten Afryki Zachodniej”.
Dziś, być może zapominając o dramatycznych początkach, wojnie domowej i eboli, Freetown jest tętniącym życiem miastem znanym z imprez i nocnego życia. Pieszo zwiedzamy ciekawe muzeum zawierające maski i przedmioty różnych grup etnicznych; Cotton Tree zamieszkane przez tysiące nietoperzy w pobliżu luksusowego budynku Sądu Najwyższego; interesującą katedrę św. Jerzego i rynek śródmiejski.
Opuścimy miasto promem i dotrzemy na międzynarodowe lotnisko Lungi. Pokoje day use dostępne w Lungi Airport Hotel. Transfer na lotnisko.
Posiłki: B – L
Nocleg: day use

Dzień 17 powrót
Przylot do Warszawy

B - śniadanie   L-lunch   D-kolacja

Przybliżona liczebność grupy: 12-14 osób

Wymagania językowe uczestników: kulturalne posługiwanie się językiem polskim. Zakazane jest używane wulgaryzmów.

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej

Informacje na temat ceny i sposobu płatności
Cena Imprezy: jak w treści głównej umowy
Terminy płatności: jak w treści głównej umowy

Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy

Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego danej waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu wpłaty, podwyższonego o 3 grosze. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej banku pod adresem: www.mbp.pl . W przypadku, gdy bank publikuje wiele tabel w ciągu dnia, decyduje pierwsza tabela opublikowana w danym dniu. Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:
Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578
Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586
Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594
kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX Bank: BNP Paribas Polska

Świadczenia zawarte w cenie:

 • ·     pilot polski
 • ·     lokalny przewodnik
 • ·     przejazdy wg programu autami 4x4
 • ·     rejs na Banana Island i Bunce Island
 • ·     noclegi: 13x hotel, pokoje standard, 2x namiot, pokoje 2os
 • ·     15 śniadań, 15 lunchów, 14 kolacji
 • ·     zwiedzanie według programu
 • ·     1 butelka wody mineralnej na osobę dziennie w autach
 • ·     wstępy
 • ·     ubezpieczenie Uniqa KL 100.000eur + NNW 4.000eur
 • ·     składka na TFG i TFP

 

Usługi nie zawarte w cenie:

 • przelot Warszawa Conakry i Freetown– Warszawa
 • wizy: Gwinea 80usd (wiza online), Sierra Leone 100usd (na granicy), Liberia (75eur)
 • wydatki osobiste, tipy
 • napiwki

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

 • bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź kartą płatniczą
 • wiza Gwinei – kartą; wiza Sierra Leone – gotówką, wiza Liberii - przelew
 • tipy – gotówką

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 12

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed wylotem – kwota zaliczki; na 39 dni i krócej – całkowita kwota odpłatności za imprezę, pomniejszona o kwoty zaoszczędzone.

Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Liberii

Informacje o przepisach wizowych: Każdy kraj wymaga wizy. Wiza Gwinei jest wyrabiana online. Wiza Sierra Leone jest wydawana na granicy. Wiza Liberii jest wyrabiana w Ambasadzie Liberii w Berlinie

Informacje o przepisach sanitarnych: Szczepienie wymagane – żółta febra (trzeba zabrać ze sobą żółtą książeczkę z wbitym szczepieniem). Profilaktyka antymalaryczna – bardzo zalecana. Zalecane szczepienia to tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B.
Na miejscu opieka zdrowotna praktycznie nie istnieje.
Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji publikowanych w sekcji „Wypoczynek – zdrowie w podróży” strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl )

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie. Wymagany jest hart ducha i odporność na niewygody w postaci długich przejazdów złymi drogami, gorąco, parno, długie postoje na granicach, niewyszukane hotele (choć najlepsze z możliwych na trasie), kłopoty z urzędnikami, którzy oczekują łapówek i stwarzają problemy, długie oczekiwanie na posiłki. Wszystkie te niedogodności staramy się minimalizować organizacją, ale nie sposób ich w tej części Afryki uniknąć.

Jeśli Pan/i nie akceptują tych okoliczności, a także jeśli komfort i wygoda mają dla Państwa znaczenie, prosimy nie brać po uwagę udziału w tej ekspedycji.

Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.

Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl

Informacje dodatkowe

Uwagi: Ze względu na charakter tej ekspedycji, trasa, wizyty i noclegi mogą ulec zmianie w oparciu o niekwestionowaną decyzję pilota wycieczki, który dołoży wszelkich starań, aby trzymać się programu. Trasa ma na celu odkrycie miejsc, w których obcokrajowcy nie docierają zbyt często. Zrozumienie tych okoliczności i elastyczność są niezbędne do wyjazdu poza utartymi szlakami. Dzięki odpowiedniemu nastawieniu skorzystamy z niepowtarzalnych przeżyć i docenimy piękno krajobrazów, gościnność tubylców oraz ceremonie, które będą dzielić z nami miejscowa ludność.
Jeśli Pan/i nie akceptują tych okoliczności, a także jeśli komfort i wygoda mają dla Państwa znaczenie, prosimy nie brać po uwagę udziału w tej ekspedycji.

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.