Namibia: Dzika Namibia. Rodzinna przygoda w pustyni i w buszu

Termin(y):
- 15-30.08.2023 Family
Trasa:
Windhoek, Sesriem, dolina Sossusvlei, Deathvlei, Solitaire, Swakopmund, Spitzkoppe, Twyfelfontein, farma gepardów Otijtotongwe, PN Etosha,Windhoek
Kod wyjazdu:
NAM1230815Wyprawa rodzinna - Family.
Zapraszamy na wyjątkową wyprawę, przygotowaną z myślą o młodych podróżniczkach i podróżnikach i ich rodzicach.
Przemierzymy niebotyczne wydmy pustyni Namib, popłyniemy w rejs, powędrujemy przez skały i znajdziemy najdziwniejszą roślinę świata. Spotkamy ludzi Damara, Herero i Himba. Staniemy oko w oko z gepardem i wyruszymy na safari w poszukiwaniu Big Five.. Będziemy tropić, poznawać i odkrywać. Busz i pustynia będą naszą szkołą życia, a wieczory będziemy spędzać przy ogniskach pod milionem gwiazd. Przez cały wyjazd uczestnicy wcielą się w rolę małych reporterów i reporterek, tworząc własne "Księgi podróży": kreatywne pamiętniki, pełne osobistych wspomnień z wyjazdu.BEZ TESTU Namibia nie wymaga testów od osób zaszczepionych
Pilotem będzie Anna Olej-Kobus - najlepsza specjalistka od Namibii w Polsce, autorka wielu książek o Nambii i książek dla dzieci. Osoba idealnie predestynowana do prwadzenia wyjazdów rodzinnych.
Program przygotowała i poprowadzi Anna Olej-Kobus, autorka wielu książek m.in. o Namibii, kreatywnych książek dla dzieci i artykułów w National Geographic Traveler. Ania jest także cenioną animatorką, od lat prowadzącą warsztaty dla dzieci i młodzieży. Podróż z nią to niezwykłe doświadczenie i możliwość autentycznego doświadczenia bogactwa kultury i przyrody południowej Afryki.
BEZ TESTU Namibia nie wymaga testów od osób zaszczepionych
Dzień 1
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Afryki.
Czy wiesz że…
Do Namibii dotarł polski podróżnik, Kazimierz Nowak. Zajęło mu to... 2 lata, ponieważ jechał rowerem! Samolotem dotrzemy tu znacznie szybciej: przelot z Europy zajmuje około 10 godzin.
Dzień 2 Witaj Afryko!
Przylot do stolicy Namibii – Windhoek. Wyruszamy na naszą afrykańską przygodę! Przygotujcie się na spotkanie z pierwszymi dzikimi zwierzętami!
Nocleg w hotelu z basenem w Windhoek
Czy wiesz że…
Nazwa stolicy Namibii to Windhoek. W języku afrikaans „wind-hoek” oznacza „narożnik wiatru” - faktycznie bardzo tu wieje!
Dzień 3 Pustynia Namib i Krzyż Południa
Przejazd do parku narodowego Namib-Naukluft. Po drodze sprawdzimy jak wielkie są gniazda wikłaczy, spróbujemy szarlotki w najmniejszym mieście Namibii - Solitaire, zobaczymy malownicze wraki samochodów i poszukamy wiewiórek ziemnych. Tego dnia odwiedzimy też Kanion Sesriem (a nawet zejdziemy w jego głąb!) i zdobędziemy ogromną wydmę na pustyni. To jak wspinanie się po gigantycznej górze z... mąki! Wieczorem poszukamy na niebie Krzyża Południa i dowiemy się dlaczego Orion ucieka przed Skorpionem.
Nocleg na campingu Sesriem na terenie parku narodowego, na campingu jest basen.
Dystans: 350 km, ok. 6 godzin, Posiłki: BD
Czy wiesz że…
Na pustyni Namib żyją oryksy. Te piękne antylopy potrafią całe życie przetrwać bez wody: wystarcza im tyle wilgoci ile znajdą w roślinach, lub zliżą świtem z rosy.
Dzień 4 Przez czerwone wydmy do Martwej Doliny
Wstajemy przed świtem by zobaczyć dolinę Sossusvlei, słynącą z czerwonych wydm. Powędrujemy do Deadvlei wypatrując śladów życia na pustyni. Potem wyruszamy w drogę do Walvis Bay. Po drodze zatrzymamy się na zdjęcia na Zwrotniku Koziorożca oraz na punktach widokowych na przełęczy Gaub i Kuiseb (te krajobrazy są niczym z innej planety!). Mijamy też przełomy rzeki, wyglądającej dokładnie jak na filmie "Król lew".
Noc w hotelu w Swakopmund nad Atlantykiem
Dystans: 315 km, 5 h, Posiłki: B
Czy wiesz że…
Największe gorące pustynie na Ziemi są właśnie na zwrotnikach? Na Zwrotniku Koziorożca są pustynie Kalahari, Gibsona i Atakama. Na Zwrotniku Raka jest Sahara i Gobi.
Dzień 5 Łakomy pelikan i Pustynna Piątka
Rano wypływamy w rejs po Atlantyku: spodziewajcie się gości na pokładzie! Przekonamy się jak łakome są pelikany, dlaczego nie wolno ufać mewom dominikańskim oraz czy uchatki różnią się od fok? Dowiemy się też ciekawostek o ostrygach i będziemy wypatrywać delfinów oraz flamingów. Pełni wrażeń wracamy na ląd, po czym wyruszamy do Swakopmund na poszukiwania Pustynnej Piątki czyli małych mieszkańców Namib. Przewodnik zdradzi nam, kto mieszka w krzakach dollar bush, dlaczego piaskonurki są nazywane ferrari i o czym rozmawiają szareczki blade. Odkryjemy też sekret rudego koloru pustyni Namib.
Noc w hotelu w Swakopmund nad Atlantykiem. Posiłki: B
Dystans: 80 km, 1 h.
Czy wiesz, że…
Dziób pelikana nie zmienił się od 30 milionów lat! Dzięki rozciągliwej kieszeni może w nim zmieścić nawet 13 litrów wody, ale oczywiście każdy pelikan woli rybkę. I nigdy nie połknie ryby od strony ogona (ma swoje sztuczki, by obrócić ją w dziobie).
Dzień 6 W poszukiwaniu zadziwiającego góralka
Rankiem czas wolny - czyli każdy może wybrać to, co go interesuje najbardziej. W Swakopmund czeka na was park węży, Akwarium, muzeum miejskie, sekrety kamieni szlachetnych w Muzeum Kryształów, lody na molo (na jedynym w tej części Afryki!). Są tu też sklepy pełne pamiątek i sympatyczne kawiarnie.
W południe wyruszamy przez owiane złą sławą Wybrzeże Szkieletowe. Zatrzymamy się przy wraku statku by dowiedzieć się, dlaczego tutaj morze było (i jest!) tak zdradliwe dla marynarzy. Następnie ruszamy w kierunku Spitzkoppe, góry wyrastającej nad równinę niczym śpiący smok. Tu czeka nas spacer po malowniczych skałkach w poszukiwaniu góralków przylądkowych. Wieczór spędzimy przy ognisku pod milionem gwiazd.
Nocleg na campingu Spitzkoppe, Posiłki: BD
Dystans: 180 km, 3 h
Czy wiesz, że…
Malutki góralek choć wygląda jak świstak jest istnym zwierzakowym Frankensteinem, bo łączy w sobie słonia, konia, węża i syrenę! Naprawdę! Ma szkielet (i pamięć!) jak słoń, należy do zwierząt kopytnych jak koń, jest zmiennocieplny niczym wąż i ma zęby oraz kształt ciała jak syrena (manata)!
Dzień 7 Pustynne królowe i szkoła na skałach
Rankiem możemy powędrować po skałach Spitzkoppe po czym wyruszamy pustynnymi drogami. Na chwilę zatrzymujemy się w miasteczku Uis (co znaczy... Kamień!), gdzie w okolicy żyją pustynne słonie. Odwiedzimy panie Herero, które chodzą w sukniach do ziemi niczym sprzed stu lat, a jako pamiątki szyją laleczki też w takich pięknych sukniach. W Twyfelfontein obejrzymy naskalne ryty i przekonamy się jak wygląda tablica szkolna Buszmenów (sprzed 2000 lat!) oraz czy da się w skale wyrzeźbić gif. Potem wstąpimy do żywego skansenu, gdzie nauczymy się rozpalać ogień bez zapałek i dowiemy się do czego służą różne rośliny. A może razem z Damara zaśpiewamy i zatańczymy?
Nocleg na campingu przy ognisku. Posiłki: BD, Dystans: 235 km, 4h
Czy wiesz, że…
Panie Herero wyglądają jak królewny, bo noszą suknie do ziemi, ale zamiast korony mają specjalne kapelusze. Są one zawijane z materiału wokół kawałka gazety, aby przypominały... krowie rogi, gdyż to zwierzę jest uważane za najwspanialsze na świecie
Dzień 8 Oko w oko z gepardem
Rano nieśpieszne śniadanie. Potem wyruszymy na odkrycie tajemnic skamieniałego lasu przed milionami lat i poznamy welwiczję. Botanicy nazywają ją "odpowiedzią świata roślin na dziobaka" bo jest to zupełnie niezwykła roślina! Tego dnia czeka nas też spotkanie oko w oko i nos w nos z gepardami na farmie. Część z nich jest oswojona, nie zdziw się, jeśli cię poliżą po nodze! Natomiast dzikie gepardy będziemy oglądać z przyczepki ciągniętej przez auto terenowe. Czasem na ten camping przylatują dzioborożce: nie zdziw się, jak obudzi się ich ochrypły głos.
Nocleg na campingu Otjitotongwe, Dystans: 260 km, 3h, Posiłki: BD
Czy wiesz, że…
Gepard jest jedynym z wielkich kotów, który nie potrafi ryczeć. Wydaje odgłosy, nazywane ćwierkaniem. Jest też jedynym kotem, który nigdy nie chowa pazurów - pomagają mu w biegu niczym kolce w butach sprintera. Natomiast ciemna kreska na pyszczku odbija słońce, dzięki czemu gepardy nie są oślepiane przez promienie.
Dzień 9 Życie bez wody i słoniowy camping
Przed południem odwiedzamy wioskę pań Himba. Ponieważ żyją na pustynnych terenach, to do mycia się nigdy nie używają... wody! Za to okadzają ciało wonnym dymem. Mają też bardzo ciekawe fryzury (które bardzo rzadko czeszą). W wiosce którą odwiedzimy panie Himba opowiedzą nam o swoim życiu - ciekawe, czy dalibyśmy radę żyć tak jak one? Potem czeka nas safari w Parku Narodowym Etosza!
Nocleg na campingu Olifantsrus Dystans: 123 km, 2h, Posiłki: BD
Czy wiesz, że…
Olifant znaczy słoń. Noworodek waży aż 100 kilo i potrzebuje czasu, by nauczyć się posługiwania trąbą. Nic dziwnego, że na początku mu to nie wychodzi, bo anatomicznie trąba to połączenie górnej wargi i nozdrzy. Składa się z aż 40 000 – dla porównania całe ciało człowieka ma 600 mięśni!
Dzień 10 W poszukiwaniu Big Five
Wyruszamy na safari! Będziemy szukać Big Five, czyli zwierząt należących do Wielkiej Piątki. Tworzą ją lew, lampart, słoń, nosorożec i bawół. Dowiemy się też, kto jest w Brzydkiej Piątce (choć natura nie zna słowa brzydki!), a któremu zwierzęciu z drogi schodzi nawet lew i słoń. W południe zatrzymamy się by odpocząć nad basenem, a potem będziemy dalej tropić i wypatrywać zwierząt. Wieczorem wybierzemy się do podświetlanego oczka wodnego, by zobaczyć zwierzęta aktywne nocą.
Nocleg na campingu z basenem na terenie parku Dystans: 200 km, 4 h (tego dnia na pewno będziemy w aucie dłużej podczas naszego safari!), Posiłki: BD
Czy wiesz, że…
W Afryce jest też Mała Piątka (Little Five). To żartobliwa odpowiedź na słynną Wielką Piątkę i nawiązuje do angielskich nazw tworzących ją zwierząt. Tworzą ją: żółw lamparci (leopard tortoise), ryjoskoczek (elephant shrew), mrówkolew (ant lion), rohatyniec (rhinoceros beetle) i bawolik czerwonodzioby (buffalo weaver). Też będziemy ich wypatrywać!
Dzień 11 Safari pełne niespodzianek
Przewodnicy mawiają "game drive is a game" czyli, że szukanie zwierząt jest jak gra. Czasem zdobywasz błyskawicznie punkty, a czasem trzeba się natrudzić. Zobaczymy, co dziś przyniesie nam safari, ale na pewno wyruszymy na puntk widokowy Etosha Pan, by przekonać się jak wygląda dno gigantycznego wyschniętego jeziora, nad którym jesteśmy. Podczas jazdy przez busz przydadzą się nam lornetki: może wypatrzymy, gdzie śpi lew? A może na drogę wyjdą nam żyrafy? Tu wszystko może się zdarzyć!
Wieczorem możliwe dodatkowe safari dla chętnych (płatne dodatkowo), by spotkać zwierzęta aktywne nocą.
Nocleg na campingu z basenem na terenie parku Dystans: zobaczymy, bo to zależy kto wyjdzie nam na spotkanie! Posiłki: BD
Czy wiesz, że…
Żyrafa ma język długi na 50 cm o niezwykłym, ciemnym kolorze. Ponieważ wystawia go przez cały dzień zjadając liście, to ciemny kolor działa jak krem z filtrem, by jej język się nie opalił! A do tego każda żyrafa ma własny wzór sierści (tak jak każda zebra ma unikalny wzór pasków).
Dzień 12 Pora na pamiątki
Rankiem czeka nas safari po drodze do bramy parku. Potem robimy krótki odpoczynek w Outjio (jest tu kultowa cukiernia i doskonały sklep z pamiątkami) i jedziemy na targ pamiątek w Okahandja. Można tu dostać wszystko: rękodzieło, maski, biżuterię, zabawki.
Nocleg: lodge po drodze do Windhoek. Posiłki: BD
Dzień 13 Wracamy do cywilizacji
Powoli kończy się nasza przygoda, ale dzisiejszy dzień też dobrze wykorzystamy! Uporządkujemy i uzupełnimy notatki z wyprawy oraz zatrzymamy się na targu pamiątek w Okahandja. W miarę możliwości czasowych (oraz chęci) podjedziemy też do miejsca z artystycznym rękodziełem w Windhuku.
Nocleg w hotelu z basenem. Posiłki: B
Dzień 14 Pożegnanie z Afryką
Przejazd na lotnisko. Pożegnanie Afryki. Wylot do Europy*
Dzień 15
Przylot do Polski.
* W zależności od przelotu albo wylot jest wcześnie rano i tego dnia jest się w Polsce wieczorem, albo wylot będzie w południe a przylot do Polski następnego dnia.
Od przewodniczki do młodych podróżniczek i podróżników
Witajcie, jestem Anka Afrykanka i zapraszam was na wspólną przygodę! Co będziemy robić podczas wyprawy?Przede wszystkim: będziemy się świetnie bawić! Bo pustynia jest jak ogromna piaskownica, a rejs po Atlantyku to super przygoda. Bardzo jestem ciekawa jakie zwierzęta uda się nam spotkać: uwierzcie mi, nawet najmniejsze stworzenie bywa superbohaterem! Mam też specjalny laser do pokazywania gwiazd: sprawdź, z jakiego jesteś znaku zodiaku i postaramy się go odnaleźć na niebie. Wieczorami będę opowiadać afrykańskie legendy i czytać opowieści z Afryki, w ciągu dnia będziemy robić notatki do naszych "Ksiąg podróży" oraz wklejać, rysować, zbierać przeróżne skarby, aby jak najwięcej zachować i zapamiętać z tej wyprawy!
Do zobaczenia na szlaku przygody!
Anka AfrykAnka
Zgłoszenie
Liczba uczestników: 11-15 + pilot
Koszt:
3400pln + 1690eur (dorośli
3400pln + 1270eur (dzieci do 12 lat)
Terminarz płatności:
- Zaliczka 3400zł
- Kwota w eur płatne do 40-u dni przed wyprawą
Usługi w cenie imprezy:
- 4 noclegi w pokojach 2os w lodge/hotelach, 8 noclegów w namiotach
- ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
- opieka polskojęzycznego przewodnika na miejscu w Namibii
- przejazdy pojazdami 4x4 (lokalni kierowcy, przewodnicy i obsługa)
- safari w Parku Narodowym Etosha
- wyżywienie wymienione w programie – 13 śniadań, 9 obiadokolacji; B-Breakfast, D-obiadokolacja, w czasie dnia kanapki przygotowywane przy śniadaniu; picie płatne osobno (w cenie jest tylko woda); poza ceną wyżywienie w Windhoek i Swakopmund
- wstępy do parków narodowych, wiosek (Himba, Damara), zwiedzanie naskalnych rytów w Twyfelfontein
- wizyta na farmie gepardów
- obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
- transfery z lotniska i na lotnisko w Windhoek
- sprzęt campingowy
Koszt nie obejmuje:
- wiza Namibii (80euro)
- bilety lotnicze Warszawa-Windhoek-Warszawa
- posiłki w Windhoek i Swakopmund (2 lunche, 4 kolacje - ok. 100-120eur)
- wydatków o charakterze osobistym, tipów (tipy dla obsługi ok. 40-50eur)
Bilety lotnicze aranżujemy dla klientów.
Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego
Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora:
Artur Urbański, biuro@torre.pl, tel 698-900-885
Numer Imprezy: NAM1230815
Nazwa Imprezy: NAMIBIA. Dzika Namibia. Rodzinna przygoda w pustyni i buszu
W trakcie imprezy turystycznej należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, potencjalnym obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
1. Informacje ogólne
Czas trwania Imprezy: 2023/08/15 - 2023/08/30
Miejsca pobytu: Windhoek, Sesriem, dolina Sossusvlei, Deathvlei, Solitaire, Swakopmund, Spitzkoppe, Twyfelfontein, farma gepardów Otijtotongwe, PN Etosha, Windhoek
Trasa: Windhoek, Sesriem, dolina Sossusvlei, Deathvlei, Solitaire, Swakopmund, Spitzkoppe, Twyfelfontein, farma gepardów Otijtotongwe, PN Etosha, Windhoek
Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 8 noclegów w rozstawianych namiotach na przygotowanych campach, 4 noclegi w pokojach w hotelach/lodge/guesthousach
Środki transportu: auta z napędem 4x4
Informacje dotyczące przejazdów: lotnisko – Windhoek 50km asfalt, Windhoek – Sesriem 320km szutr , Seriem-Sossusvlei-Sesriem-Swakopmund 500km (130km asfalt, 370km szutr), Swakopmund – Spitzkoppe 200km szutr , jazda po Damaralandzie 250km szutr, Damaraland – Otijtotongwe – 250km, Otijtotongwe – Etosha 200km szutr i asfalt, safari po Etoshy 150km szutr, Etosha – Okahandja 300km asfalt i szutr, Okahandja– Windhoek 100km asfalt
Obiekty zakwaterowania: 8 noclegów w rozstawianych namiotach na przygotowanych campach (miejscowa obsługa rostawia i składa namioty), 4 noclegi w pokojach w hotelach/lodge/guesthousach (Windhoek, Swakopmund)
Posiłki: w cenie: 13 śniadań, 9 obiadokolacji. B-Breakfast, D-obiadokolacja, w czasie dnia kanapki przygotowywane przy sniadaniu; soft drinki płatne osobno (w cenie jest woda); poza ceną wyżywienie w Windhoek i Swakopmund
Miejsce rozpoczęcia imprezy: lotnisko międzynarodowe w Windhoek, Namibia
Miejsce zakończrnia imprezy: lotnisko międzynarodowe w Windhoek, Namibia
Szczegółowy program zwiedzania:
Dzień 1
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Afryki.
Czy wiesz że…
Do Namibii dotarł polski podróżnik, Kazimierz Nowak. Zajęło mu to... 2 lata, ponieważ jechał rowerem! Samolotem dotrzemy tu znacznie szybciej: przelot z Europy zajmuje około 10 godzin.
Dzień 2 Witaj Afryko!
Przylot do stolicy Namibii – Windhoek. Wyruszamy na naszą afrykańską przygodę! Przygotujcie się na spotkanie z pierwszymi dzikimi zwierzętami!
Nocleg w hotelu z basenem w Windhoek
Czy wiesz że…
Nazwa stolicy Namibii to Windhoek. W języku afrikaans „wind-hoek” oznacza „narożnik wiatru” - faktycznie bardzo tu wieje!
Dzień 3 Pustynia Namib i Krzyż Południa
Przejazd do parku narodowego Namib-Naukluft. Po drodze sprawdzimy jak wielkie są gniazda wikłaczy, spróbujemy szarlotki w najmniejszym mieście Namibii - Solitaire, zobaczymy malownicze wraki samochodów i poszukamy wiewiórek ziemnych. Tego dnia odwiedzimy też Kanion Sesriem (a nawet zejdziemy w jego głąb!) i zdobędziemy ogromną wydmę na pustyni. To jak wspinanie się po gigantycznej górze z... mąki! Wieczorem poszukamy na niebie Krzyża Południa i dowiemy się dlaczego Orion ucieka przed Skorpionem.
Nocleg na campingu Sesriem na terenie parku narodowego, na campingu jest basen.
Dystans: 350 km, ok. 6 godzin
Czy wiesz że…
Na pustyni Namib żyją oryksy. Te piękne antylopy potrafią całe życie przetrwać bez wody: wystarcza im tyle wilgoci ile znajdą w roślinach, lub zliżą świtem z rosy.
Dzień 4 Przez czerwone wydmy do Martwej Doliny
Wstajemy przed świtem by zobaczyć dolinę Sossusvlei, słynącą z czerwonych wydm. Powędrujemy do Deadvlei wypatrując śladów życia na pustyni. Potem wyruszamy w drogę do Walvis Bay. Po drodze zatrzymamy się na zdjęcia na Zwrotniku Koziorożca oraz na punktach widokowych na przełęczy Gaub i Kuiseb (te krajobrazy są niczym z innej planety!). Mijamy też przełomy rzeki, wyglądającej dokładnie jak na filmie "Król lew".
Noc w hotelu w Swakopmund nad Atlantykiem
Dystans: 315 km, 5 h
Czy wiesz że…
Największe gorące pustynie na Ziemi są właśnie na zwrotnikach? Na Zwrotniku Koziorożca są pustynie Kalahari, Gibsona i Atakama. Na Zwrotniku Raka jest Sahara i Gobi.
Dzień 5 Łakomy pelikan i Pustynna Piątka
Rano wypływamy w rejs po Atlantyku: spodziewajcie się gości na pokładzie! Przekonamy się jak łakome są pelikany, dlaczego nie wolno ufać mewom dominikańskim oraz czy uchatki różnią się od fok? Dowiemy się też ciekawostek o ostrygach i będziemy wypatrywać delfinów oraz flamingów. Pełni wrażeń wracamy na ląd, po czym wyruszamy do Swakopmund na poszukiwania Pustynnej Piątki czyli małych mieszkańców Namib. Przewodnik zdradzi nam, kto mieszka w krzakach dollar bush, dlaczego piaskonurki są nazywane ferrari i o czym rozmawiają szareczki blade. Odkryjemy też sekret rudego koloru pustyni Namib.
Noc w hotelu w Swakopmund nad Atlantykiem
Dystans: 80 km, 1 h
Czy wiesz, że…
Dziób pelikana nie zmienił się od 30 milionów lat! Dzięki rozciągliwej kieszeni może w nim zmieścić nawet 13 litrów wody, ale oczywiście każdy pelikan woli rybkę. I nigdy nie połknie ryby od strony ogona (ma swoje sztuczki, by obrócić ją w dziobie).
Dzień 6 W poszukiwaniu zadziwiającego góralka
Rankiem czas wolny - czyli każdy może wybrać to, co go interesuje najbardziej. W Swakopmund czeka na was park węży, Akwarium, muzeum miejskie, sekrety kamieni szlachetnych w Muzeum Kryształów, lody na molo (na jedynym w tej części Afryki!). Są tu też sklepy pełne pamiątek i sympatyczne kawiarnie.
W południe wyruszamy przez owiane złą sławą Wybrzeże Szkieletowe. Zatrzymamy się przy wraku statku by dowiedzieć się, dlaczego tutaj morze było (i jest!) tak zdradliwe dla marynarzy. Następnie ruszamy w kierunku Spitzkoppe, góry wyrastającej nad równinę niczym śpiący smok. Tu czeka nas spacer po malowniczych skałkach w poszukiwaniu góralków przylądkowych. Wieczór spędzimy przy ognisku pod milionem gwiazd.
Nocleg na campingu Spitzkoppe
Dystans: 180 km, 3 h
Czy wiesz, że…
Malutki góralek choć wygląda jak świstak jest istnym zwierzakowym Frankensteinem, bo łączy w sobie słonia, konia, węża i syrenę! Naprawdę! Ma szkielet (i pamięć!) jak słoń, należy do zwierząt kopytnych jak koń, jest zmiennocieplny niczym wąż i ma zęby oraz kształt ciała jak syrena (manata)!
Dzień 7 Pustynne królowe i szkoła na skałach
Rankiem możemy powędrować po skałach Spitzkoppe po czym wyruszamy pustynnymi drogami. Na chwilę zatrzymujemy się w miasteczku Uis (co znaczy... Kamień!), gdzie w okolicy żyją pustynne słonie. Odwiedzimy panie Herero, które chodzą w sukniach do ziemi niczym sprzed stu lat, a jako pamiątki szyją laleczki też w takich pięknych sukniach. W Twyfelfontein obejrzymy naskalne ryty i przekonamy się jak wygląda tablica szkolna Buszmenów (sprzed 2000 lat!) oraz czy da się w skale wyrzeźbić gif. Potem wstąpimy do żywego skansenu, gdzie nauczymy się rozpalać ogień bez zapałek i dowiemy się do czego służą różne rośliny. A może razem z Damara zaśpiewamy i zatańczymy?
Nocleg na campingu przy ognisku.
Dystans: 235 km, 4h
Czy wiesz, że…
Panie Herero wyglądają jak królewny, bo noszą suknie do ziemi, ale zamiast korony mają specjalne kapelusze. Są one zawijane z materiału wokół kawałka gazety, aby przypominały... krowie rogi, gdyż to zwierzę jest uważane za najwspanialsze na świecie
Dzień 8 Oko w oko z gepardem
Rano nieśpieszne śniadanie. Potem wyruszymy na odkrycie tajemnic skamieniałego lasu przed milionami lat i poznamy welwiczję. Botanicy nazywają ją "odpowiedzią świata roślin na dziobaka" bo jest to zupełnie niezwykła roślina! Tego dnia czeka nas też spotkanie oko w oko i nos w nos z gepardami na farmie. Część z nich jest oswojona, nie zdziw się, jeśli cię poliżą po nodze! Natomiast dzikie gepardy będziemy oglądać z przyczepki ciągniętej przez auto terenowe. Czasem na ten camping przylatują dzioborożce: nie zdziw się, jak obudzi się ich ochrypły głos.
Nocleg na campingu Otjitotongwe
Dystans: 260 km, 3h
Czy wiesz, że…
Gepard jest jedynym z wielkich kotów, który nie potrafi ryczeć. Wydaje odgłosy, nazywane ćwierkaniem. Jest też jedynym kotem, który nigdy nie chowa pazurów - pomagają mu w biegu niczym kolce w butach sprintera. Natomiast ciemna kreska na pyszczku odbija słońce, dzięki czemu gepardy nie są oślepiane przez promienie.
Dzień 9 Życie bez wody i słoniowy camping
Przed południem odwiedzamy wioskę pań Himba. Ponieważ żyją na pustynnych terenach, to do mycia się nigdy nie używają... wody! Za to okadzają ciało wonnym dymem. Mają też bardzo ciekawe fryzury (które bardzo rzadko czeszą). W wiosce którą odwiedzimy panie Himba opowiedzą nam o swoim życiu - ciekawe, czy dalibyśmy radę żyć tak jak one? Potem czeka nas safari w Parku Narodowym Etosza!
Nocleg na campingu Olifantsrus Dystans: 123 km, 2h
Czy wiesz, że…
Olifant znaczy słoń. Noworodek waży aż 100 kilo i potrzebuje czasu, by nauczyć się posługiwania trąbą. Nic dziwnego, że na początku mu to nie wychodzi, bo anatomicznie trąba to połączenie górnej wargi i nozdrzy. Składa się z aż 40 000 – dla porównania całe ciało człowieka ma 600 mięśni!
Dzień 10 W poszukiwaniu Big Five
Wyruszamy na safari! Będziemy szukać Big Five, czyli zwierząt należących do Wielkiej Piątk. Tworzą ją lew, lampart, słoń, nosorożec i bawół. Dowiemy się też, kto jest w Brzydkiej Piątce (choć natura nie zna słowa brzydki!), a któremu zwierzęciu z drogi schodzi nawet lew i słoń. W południe zatrzymamy się by odpocząć nad basenem, a potem będziemy dalej tropić i wypatrywać zwierząt. Wieczorem wybierzemy się do podświetlanego oczka wodnego, by zobaczyć zwierzęta aktywne nocą.
Nocleg na campingu z basenem na terenie parku Dystans: 200 km, 4 h (tego dnia na pewno będziemy w aucie dłużej podczas naszego safari!)
Czy wiesz, że…
W Afryce jest też Mała Piątka (Little Five). To żartobliwa odpowiedź na słynną Wielką Piątkę i nawiązuje do angielskich nazw tworzących ją zwierząt. Tworzą ją: żółw lamparci (leopard tortoise), ryjoskoczek (elephant shrew), mrówkolew (ant lion), rohatyniec (rhinoceros beetle) i bawolik czerwonodzioby (buffalo weaver). Też będziemy ich wypatrywać!
Dzień 11 Safari pełne niespodzianek
Przewodnicy mawiają "game drive is a game" czyli, że szukanie zwierząt jest jak gra. Czasem zdobywasz błyskawicznie punkty, a czasem trzeba się natrudzić. Zobaczymy, co dziś przyniesie nam safari, ale na pewno wyruszymy na puntk widokowy Etosha Pan, by przekonać się jak wygląda dno gigantycznego wyschniętego jeziora, nad którym jesteśmy. Podczas jazdy przez busz przydadzą się nam lornetki: może wypatrzymy, gdzie śpi lew? A może na drogę wyjdą nam żyrafy? Tu wszystko może się zdarzyć!
Wieczorem możliwe dodatkowe safari dla chętnych (płatne dodatkowo), by spotkać zwierzęta aktywne nocą.
Nocleg na campingu z basenem na terenie parku Dystans: zobaczymy, bo to zależy kto wyjdzie nam na spotkanie!
Czy wiesz, że…
Żyrafa ma język długi na 50 cm o niezwykłym, ciemnym kolorze. Ponieważ wystawia go przez cały dzień zjadając liście, to ciemny kolor działa jak krem z filtrem, by jej język się nie opalił! A do tego każda żyrafa ma własny wzór sierści (tak jak każda zebra ma unikalny wzór pasków).
Dzień 12 Pora na pamiątki.
Rankiem czeka nas safari po drodze do bramy parku. Potem robimy krótki odpoczynek w Outjio (jest tu kultowa cukiernia i doskonały sklep z pamiątkami) i jedziemy na targ pamiątek w Okahandja. Można tu dostać wszystko: rękodzieło, maski, biżuterię, zabawki.
Nocleg: lodge po drodze do Windhoek
Dzień 13 Wracamy do cywilizacji
Powoli kończy się nasza przygoda, ale dzisiejszy dzień też dobrze wykorzystamy! Uporządkujemy i uzupełnimy notatki z wyprawy oraz zatrzymamy się na targu pamiątek w Okahandja. W miarę możliwości czasowych (oraz chęci) podjedziemy też do miejsca z artystycznym rękodziełem w Windhuku.
Nocleg w hotelu z basenem
Dzień 14 Pożegnanie z Afryką
Przejazd na lotnisko. Pożegnanie Afryki. Wylot do Europy*
Dzień 15
Przylot do Polski.
* W zależności od przelotu albo wylot jest wcześnie rano i tego dnia jest się w Polsce wieczorem, albo wylot będzie w południe a przylot do Polski następnego dnia.
B- śniadanie
D - obiadokolacja
*) atrakcje fakultatywne
Przybliżona liczebność grupy: 8-15osób
Wymagania językowe uczestników: posługiwanie się językiem polskim
Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach
2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności
Cena Imprezy: jak w treści głównej umowy
Terminy płatności: jak w treści głównej umowy
Sposób płatności: Przelew bankowy
Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego danej waluty ogłoszonego przez NBP w dniu wpłaty. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej banku pod adresem www.nbp.pl
W przypadku, gdy bank publikuje wiele tabel w ciągu dnia, decyduje pierwsza tabela opublikowana w danym dniu.
Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe
Numery rachunków bankowych Organizatora:
Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578
Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586
Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594
kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX BNP Paribas Polska SA
Świadczenia zawarte w cenie:
- 4 noclegi w pokojach 2os w lodge/hotelach, 8 noclegów w namiotach
- ubezpieczenie Multitravel Uniqa KL 100.000eur + NW 4000eur
- opieka polskojęzycznego przewodnika na miejscu w Namibii
- przejazdy pojazdami 4x4 (lokalni kierowcy, przewodnicy i obsługa)
- safari w Parku Narodowym Etosha
- wyżywienie wymienione w programie – 13 śniadań, 9 obiadokolacji; B-Breakfast, D-obiadokolacja, w czasie dnia kanapki przygotowywane przy śniadaniu; picie płatne osobno (w cenie jest tylko woda); poza ceną wyżywienie w Windhoek i Swakopmund
- wstępy do parków narodowych, wiosek (Himba, Damara), zwiedzanie naskalnych rytów w Twyfelfontein
- wizyta na farmie gepardów
- obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
- transfery z lotniska i na lotnisko w Windhoek
- sprzęt campingowy
Usługi nie zawarte w cenie:
- wiza Namibii (80euro)
- bilety lotnicze Warszawa-Windhoek-Warszawa
- posiłki w Windhoek i Swakopmund (2 lunche, 4 kolacje - ok. 100-120eur)
- wydatków o charakterze osobistym, tipów (tipy dla obsługi ok. 40-50eur)
Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:
- bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź karta płatniczą
- Wiza – gotówką na lotnisku w Windhoek
- wyżywienie poza wymienionym– gotówką w restauracji bądź w hotelu
- woda, napoje – gotówką sprzedawcom w sklepach
- tipy – gotówką
W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.
Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń
Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 8
Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:
a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,
b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,
c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.
W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.
Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: przy rezygnacji do 40 dni przed wylotem - kwota zaliczki; poniżej 40 dni - całość odpłatności pomniejszona o kwoty zaoszczędzone.
Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Namibii
Informacje o przepisach wizowych:
Paszport ważny pół roku od daty końca ważności wizy wjazdowej. Wizę Namibii można otrzymac na lotnisku w Windhoek. Koszt wizy - 80euro. Żółta książeczka szczepień ochronnych nie jest wymagana.
Informacje o przepisach sanitarnych:
Zalecane szczepienie przeciwko tężcowi i żółtaczkom typu „A” i „B”. Na terenach przy granicy z Angolą zalecana profilaktyka antymalaryczna. Namibia wymaga certyfikat potwierdzające negatywny wynik testu na wirusa SARS-CoV-2. Osoby zarażone tym wirusem nie mogą brać udziału w wyprawie.
Szczegółowych informacji mozna zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji publikowanych w sekcji „Wypoczynek – zdrowie w podróży” strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl )
Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest jedynie ogólna sprawność ruchowa.
Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.
3. Informacje o ubezpieczeniach
Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro
Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro
Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny:
Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy
4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności
Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres: ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
Numer rejestrowy: KRS 271543
Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl
5. Informacje dodatkowe
Charakter wyjazdu
Wyjazd ma charakter wycieczki krajoznawczej. Przełożywszy go na nasze wyobrażenia to taki obóz wędrowny po Afryce z wykorzystaniem samochodowego transportu. Transport autem/autami 4x4. Noclegi: 4 x pokoje 2os w lodge/hotelach/guesthousach i 8x namioty rozstawiane z łóżkami. Przez cały czas pobytu blisko obcujemy z dziewiczą afrykańska przyrodą w jej różnych odcieniach: pustynia, busz, rzeka Kunene. Miejscowi kierowcy i polskojęzyczny przewodnik..Miejscowa obsługa rozstawia i stawia namioty i przygotowuje posiłki.
Klimat
Styczeń to teoretycznie pora deszczowa. Teoretycznie ponieważ od lat w tym okresie deszcze są skąpe. Kwiecień i maj to na południu Afryki okres jesieni. W ciągu dnia należy spodziewać się temperatur rzędu 22-23 do ponad 30 stopni. Chłodniej na wybrzeżu. Nocami temperatura powyżej 10-15 stopni, za wyjątkiem Sesriem, gdzie z reguły bywa zimno. Sierpień to najlepszy czas do podróżowania do Namibii - nie jest zbyt gorąco, a mijają już czerwcowe i lipcowe chłody. Na przełomie września i października jest już gorąco. Listopad to miesiąc tuż przed porą deszczową.
Ubiór
Typowy ubiór na upały + ciepłe rzeczy na noce w PN Namib-Naukluft i na wybrzeżu atlantyckim. Prosze nie ulec złudzeniu że w Afryce jest tylko gorąco - u wybrzeża Namibii płynie zimny Prąd Benguelski, który powoduje, że jest tam chłodno.
Pieniądze
Namibia – dolar namibijski; 1 usd = 14 NMD. Dolar namibijski i rand południowoafrykański mają sztywny kurs 1:1; w Namibii rand jest także oficjalnym środkiem płatniczym. Na tipy dla miejscowej obsługi prosimy przeznaczyć kwotę rzędu ok 50eur. Najtańsze pamiątki i w największym wyborze można zakupić na open air market w Swakopmund. W Swakopmund jest tez najlepszy w całej Afryce sklep z maskami. Przestrzegamy przed kupowaniem wyrobów z kości słoniowej i skór zwierzęcych (np. krokodylej). Zakupywanie tych wyrobów jest dozwolone w certyfikowanych sklepach, ale zabroniony jest ich wwóz do Polski (zagrożone kara do 2 lat więzienia).
Co warto zabrać
Lekką odzież, czapkę i jakieś lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca, okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem, koniecznie silne repelenty przeciw komarom – np. MUGGA , latarka, turystyczny scyzoryk, aparat fotograficzny z zapasową baterią, lornetka, chusteczki nawilżane, przejściówki do wtyczek brytyjskich, apteczka.
Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.