Pakistan: Karakorum Highway
Termin(y):
- 4-18.10.2024 brak miejsc
- 11-25.10.2024 brak miejsc
- 3-17.11.2024 brak miejsc
- 3-17.04.2025
- 17-31.10.2025
Trasa:
Islamabad, Skardu, dolina Shigar, jezioro Satpara, dolina Indusu, Khaplu, dolina Hushe, Machulo, jezioro Kachura, Minapin, dolina Hunzy, Karimabad, fort Altit, fort Baltit, lodowiec Hopper, przełecz Khunjerab, Sost, Passu, jezioro Attabad, Gulmit, Gilgit, Fairy Meadows, Tato, most Raikhot, Besham, Peszawar, Takht-i-Bahi, Islamabad
Kod wyjazdu:
PAK1241004Strzeliste skalne iglice,
ośnieżone masywy górskie wyrastające nad dolinami rzek,
spektakularne lodowce,
wiszące mosty, błękitne i turkusowe śródgórskie jeziora,
ciekawe forty i pałace lokalnych władców,
tradycyjne wioski z sadami morelowymi i wyśmienita kuchnia
– to wszystko czeka na nas podczas wyprawy do Pakistanu w Himalaje i Karakorum.
- Strzeliste skalne iglice,
- ośnieżone masywy górskie wyrastające nad dolinami rzek,
- spektakularne lodowce,
- wiszące mosty, błękitne i turkusowe śródgórskie jeziora,
- ciekawe forty i pałace lokalnych władców,
- tradycyjne wioski z sadami morelowymi i wyśmienita kuchnia
To wszystko czeka na nas podczas wyprawy do Pakistanu w Himalaje i Karakorum. Z Islamabadu – nowoczesnej stolicy Pakistanu przeniesiemy się w rejon górskiego Baltistanu do miasteczka Skardu leżącego w dolinie Indusu, odwiedzimy miasteczko Khaplu i okolice na pograniczu z Indiami i ruszymy w stronę trasy Karakorum Highway, która doprowadzi nas najpierw do Baśniowej Łąki leżącej u podnóża ośmiotysięcznika Nanga Parbat i dalej do słynącej z ciekawej kultury i długowiecznych mieszkańców doliny Hunzy aż do przełęczy Kunjerab na granicy z Chinami. Trasą Karakorum Highway zjedziemy na równiny Pakistanu aby przez Besham dotrzeć do Peszawaru – miasta leżącego na pograniczu z Afganistanem.
Dzień 1 Warszawa
Wylot z Polski do Islamabadu.
Dzień 2 Islamabad, meczet króla Faisala, bazary i truck art w Rawalpindi
Przylot do Islamabadu, stolicy Pakistanu. Islamabad jest nowoczesnym miastem, zbudowanym dopiero w latach 60 XIX w. Odwiedzimy tutaj meczet króla Faisala i wybierzemy się na wzgórze Margala skąd widać panoramę miasta. Z Islamabadem kontrastuje pobliskie miasto Rawalpindi które jest bardziej chaotyczne i ma bardziej tradycyjne bazary. Pospacerujemy po klimatycznych uliczkach Rawalpindi i odwiedzimy warsztaty truck art, gdzie dekoruje się słynne kolorowe pakistańskie ciężarówki. Nocleg w Islambadzie
Posiłki: LD
Przejazdy lokalne
Nocleg: Hotel Envoye Blue lub równoważny klasą
Dzień 3 Lot do Skardu, fort Karpucho, fort i dolina Shigar
Poranny przelot do miasta Skardu – bazy wypadowej pod K2, leżącego w dolinie Indusu *. Przy dobrej pogodzie podczas lotu są wspaniałe widoki na Himalaje z imponującym ośmiotysięcznikiem Nanga Parbat (z prawej strony) i na Hindukusz (z lewej strony). Wejdziemy na wzgórze z ruinami fortu Karpucho nad Skardu skąd rozciąga się widok miasto i otaczające je góry oraz na Indus. Bardzo malowniczą doliną Shigar dotrzemy do wioski o tej samej nazwie gdzie odwiedzimy drewniany meczet i fort należący kiedyś do radży Shigaru. Noc w Skardu. (2450 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 60 km, 3 h
Nocleg: Hotel Himalaya Skardu lub Hotel Kacura Lake
* Jeżeli z powodu złej pogody lot będzie odwołany, czeka nas długi przejazd samochodami do Skardu
Dzień 4 Jezioro Satpara, relief Buddy Manthal, pałac, meczet i punkt widokowy w Khaplu
Dzień rozpoczniemy oglądaniem błękitnego jeziora Satpara otoczonego górami oraz reliefu Buddy Manthal z VIII w. Dalej jadąc malowniczą drogą wzdłuż doliny Indusu a potem rzeki Shyok wyruszymy w stronę miasteczka Khaplu leżącego na dawnym handlowym szlaku do Ladakhu. Wejdziemy na punkt widokowy Thoqsikar z wspaniałym widokiem na dolinę rzeki Shyok i szczyty Karakorum, a wśród nich strzeliste Haldi Cones (7742 m), obejrzymy 700-letni drewniany meczet Chaqchan (tylko z zewnątrz) oraz pałac radży w Khaplu. Nocleg w pałacu w Khaplu, (2600 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 120 km, 5 h
Nocleg: Hotel Serena Fort Khaplu lub równoważny klasą
Dzień 5 Wieś Machulo, widok na Maharbrum (7821 m)
Poranny przejazd do malowniczej wsi Machulo leżącej w dolinie Hushe, skąd przy dobrej pogodzie widać siedmiotysięcznik Masharbrum. W drodze powrotnej do Skardu odwiedzimy wydmy Katpana. Nocleg w Skardu (2450 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 130 km, 5 h
Nocleg: Hotel Himalaya Skardu lub Hotel Kacura Lake
Dzień 6 Jeziora Kachura, Karakorum Highway, Minapin
Dzisiaj czeka nas długi przejazd górską drogą wzdłuż Indusu do trasy Karakorum Highway i dalej do wioski Minapin leżącej w dawnym księstwie Naggar u podnóża siedmiotysięcznika Rakaposhi. Po drodze odwiedzimy efektowne jeziora Kachura oraz przyjrzymy się z daleka pracy poszukiwaczy kamieni półszlachetnych. Nocleg w Minapin (2000 m npm) Posiłki: BLD
Przejazdy: 280 km, 6-7 h
Nocleg: Hotel Osho Tang lub równoważny klasą
Dzień 7 Widoki na Rakaposhi (7788 m), Diran (7266 m), tradycyjna wioska Ganesh, fort Altit, zachód słońca na punkcie widokowym Orle Gniazdo.
O poranku będziemy podziwiać widoki na siedmiotysięczniki Rakaposhi i Diran. Następnie wzdłuż rzeki Hunzy ruszymy w stronę Karimabadu stolicy dawnego księstwa Hunzy. Zwiedzimy starą wioskę Ganesh o tradycyjnej zabudowie, stary fort Altit (UNESCO) otoczony pięknym ogrodem należący niegdyś do mira Hunzy. O zachodzie słońca wjedziemy na punkt widokowy Orle Gniazdo aby podziwiać urodzajną dolinę Hunzy i otaczające ją ośnieżone szczyty. Nocleg w pobliżu Karimabadu,(2850 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 40 km, 2h
Nocleg: Eagle Nest Hotel Duiker lub równoważny klasą
Dzień 8 Spacer wzdłuż kanału nawadniającego w Karimabadzie, Fort Baltit, lodowiec Hopper
Przespacerujemy się wzdłuż kanału nawadniającego w Karimabadzie, a następnie odwiedzimy ciekawy fort Baltit (UNESCO) należący do mira Hunzy. Następnie pojedziemy do wioski Hopper aby wejść na punkt widokowy u podnóża którego rozciąga się lodowiec Hopper. Nocleg w pobliżu Karimabadu, (2850 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 60 km, 3 h
Nocleg: Eagle Nest Hotel Duiker lub równoważny klasą
Dzień 9 Khunjerab Pass (4693) granica pakistańsko-chińska *lub lodowiec Passu i jezioro Borith
Kierując się Karakorum Highway na północ pojedziemy na przełęcz Khunjerab (4693 m) na granicy z Chinami zatrzymując się w Sost, ostatniej miejscowości w Pakistanie, oraz na punkcie widokowym na słynną strzelistą skalną grań Passu Cones. W drodze powrotnej zejdziemy do rzeki, nad którą rozciąga się wiszący most w Passu.
Posiłki: BLD
Przejazdy: 350 km, 7-8 h
Nocleg: Famree Hotel w pobliżu jeziora Attabad lub równoważny klasą
* Gdyby ze względu na warunki pogodowe był problem z wjazdem na przełęcz Khunjerab, dojedziemy tylko do Sost, a w drodze powrotnej wejdziemy na morenę, z której rozciąga się widok na imponujący lodowiec Passu oraz wybierzemy się nad niewielkie jezioro Borith.
Dzień 10 Jezioro Attabad, wiszący most Hussaini, lodowiec Passu, wioska Gulmit,
Dzień zaczniemy przejażdżką łodzią po jeziorze Attabad, które powstało w wyniku potężnego osuwiska skalnego w 2010 roku. Następnie czeka nas emocjonujący spacer po wiszącym nad rzeką Hunzą moście Hussaini (można podziwiać go z brzegu). Wybierzemy się na punkt widokowy na imponujący lodowiec Passu. W wiosce Gulmit odwiedzimy stary tradycyjny dom oraz manufakturę dywanów. Jadąc w stronę Gilgitu - stolicy prowincji Gilgit-Baltistan zatrzymamy się przy Haldekish – świętej skale mieszkańców Hunzy aby obejrzeć petroglify. Nocleg w Gilgicie, (1500 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 150 km, 4 h
Nocleg: Hotel Blossom lub równoważny klasą
Dzień 11 Krótki trekking do Fairy Meadow, widok na Nanga Parbat (8126 m)
W drodze do mostu Raikhot zatrzymamy się przy obelisku postawionym na styku trzech wielkich łańcuchów górskich: Himalajów, Karakorum i Hindukuszu. Przy moście przesiądziemy się do jeepów, które emocjonującą górską drogą zawiozą nas do wioski Tato. Tu rozpocznie się krótki (ok. 3 godziny) trekking do zielonej oazy Fairy Meadows (Baśniowe Łaki) na wysokości 3300 m npm., skąd niemal jak na wyciągnięcie ręki można podziwiać imponujący masyw ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Z Tato do Fairy Meadows można wjechać na koniu za dodatkową opłatą.
Posiłki: BLD
Przejazdy: 80 km, 3 h
Nocleg w domkach w Fairy Meadows. (3300 m npm)
Dzień 12 Widoki na Nanga Parbat (8126 m), podróż Karakorum Highway do Besham.
Przy dobrej pogodzie wstajemy na wschód słońca i chłoniemy widoki ośnieżonego ośmiotysięcznika Nanga Parbat, schodzimy do wioski Tato i zjeżdżamy do mostu Raikhot. Czeka nas długi przejazd trasą Karakorum Highway wzdłuż doliny Indusu do miasta Besham. Nocleg w Besham, (613 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 280 km, 10-11 h
Nocleg: Hotel Besham Continental lub równoważny klasą
Dzień 13 Peszawar, spacer po mieście, bazary, afgańska kuchnia
Z Besham jedziemy do Peszawaru zamieszkałego przez Pasztunów klimatycznego miasta leżącego na afgańskim pograniczu. Peszawar leży na dawnym szlaku handlowym między Afganistanem, Azją Centralną i Indiami. Wybierzemy się na spacer po tradycyjnych bazarach w starej części miasta i spróbujemy afgańskiej kuchni w słynnej restauracji Namak Mandi. Nocleg w Peszawarze. (313 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 260 km, 5-6 h
Nocleg: Hotel Fort Continental lub równoważny klasą
Dzień 14 Peszawar, buddyjski klasztor Takht-i-bahi, Islamabad
Poranny spacer po Peszawarze. W drodze do Islamabadu odwiedzimy dawny buddyjski klasztor Takht-i-bahi (UNESCO), czas na zakupy i pożegnalna kolacja. Nocleg w Islamabadzie (lub w zależności od połączenia, wyjazd w nocy na lotnisko i powrót do Polski)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 240,km, 6-7 h
Nocleg: Hotel Envoye Blue lub równoważny klasą
Dzień 15 powrót
Przylot do Polski
Posiłki: --
B-śniadania L-lunche D-kolacje
Opinie Uczestników:
"Przepiękne, cudowne krajobrazy. Cudny kraj! Ciągle jeszcze oglądam zdjęcia i filmiki, doczytuję różne dodatkowe informacje i nie mogę uwierzyć, że tam byłam…"
Ewa Ronowska
"Najbardziej podobało mi się: ludzie – ich otwartość, sympatia, szczerość, uczynność, troska, takie ciepło i serdeczność biło od nich, przyroda – piękne tereny na całej trasie, no i góry –
majestat gór powala – zieleń na dole, powyżej szarość skał a na górze śnieg – bajka, a jeszcze drogi i umiejętności kierowców w poruszaniu się często w bardzo trudnych warunkach(...) Wycieczka bardzo fajna, dziękuję, że mogłam skorzystać z Państwa oferty, pod każdym względem było perfekcyjnie, podoba mi się to, że są małe grupy, to bardzo poprawia komfort podróżowania i komunikacji."
Beata Bukało
Grupa: 10-15 osób + pilot
Koszt: 3200zł + 1490usd
3500zł +1490usd (2025)
Terminarz płatności:
- zaliczka 3200zł
- 1490usd - do 40 dni przed wylotem
W cenie:
- lot Islamabad-SKardu
- transport busem
- jeepy do Fairy Meadow,
- noclegi w dobrych hotelach 3* lub 4*, domki w Fairy Meadows
- wyżywienie BLD jak opisane w programie
- wstępy,
- lokalny przewodnik
- składki na TFG TFP
Usługi niewliczone w cenę:
- własne wydatki (napoje, karta sim) – ok. 100 USD,
- napiwki – 130 USD,
- wiza 35usd
- tragarze do Fairy Meadow (10 USD),
- ew. wjazd na koniu do Fairy Meadow (20 USD)
- przelot Warszawa-Islamabad-Warszawa
Bilety lotnicze aranżujemy
Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego
Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul. Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698900885
Numer Imprezy: PAK1240427
Nazwa Imprezy: PAKISTAN. Karakorum Highway
W trakcie imprezy turystycznej należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, potencjalnym obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
1. Informacje ogólne
Czas trwania Imprezy: 15 dni
Miejsca pobytu: Islamabad, Skardu, Khaplu, dolina Hushe, Machulo, Minapin, dolina Hunzy, Karimabad, Passu, Gilgit, Fairy Meadows, Besham, Peszawar, Islamabad
Organizator może zmienić kolejność realizacji poszczególnych punktów Programu Imprezy.
Trasa Imprezy: Islamabad, Skardu, dolina Shigar, jezioro Satpara, dolina Indusu, Khaplu, dolina Hushe, Machulo, jezioro Kachura, Minapin, dolina Hunzy, Karimabad, fort Altit, fort Baltit, lodowiec Hopper, przełecz Khunjerab, Sost, Passu, jezioro Attabad, Gulmit, Gilgit, Fairy Meadows, Tato, most Raikhot, Besham, Peszawar, Takht-i-Bahi, Islamabad
Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 12 noclegów w hotelach o standardzie 3* i 1 nocleg w hotelu o standardzie 4*
Środki transportu: busy, auta 4x4, lot rejsowy Islamabad-Skardu
Informacje dotyczące przejazdów: podane w programie imprezy
Obiekty zakwaterowania: 12 noclegów w hotelach o standardzie 3* i 1 nocleg w hotelu o standardzie 4*
Posiłki: w cenie 12 śniadań, 13 lunchów, 13 kolacji
Szczegółowy program zwiedzania:
Dzień 1 Warszawa
Wylot z Polski do Islamabadu.
Dzień 2 Islamabad, meczet króla Faisala, bazary i truck art w Rawalpindi
Przylot do Islamabadu, stolicy Pakistanu. Islamabad jest nowoczesnym miastem, zbudowanym dopiero w latach 60 XIX w. Odwiedzimy tutaj meczet króla Faisala i wybierzemy się na wzgórze Margala skąd widać panoramę miasta. Z Islamabadem kontrastuje pobliskie miasto Rawalpindi które jest bardziej chaotyczne i ma bardziej tradycyjne bazary. Pospacerujemy po klimatycznych uliczkach Rawalpindi i odwiedzimy warsztaty truck art, gdzie dekoruje się słynne kolorowe pakistańskie ciężarówki. Nocleg w Islambadzie
Posiłki: LD
Przejazdy lokalne
Nocleg: Hotel Envoye Blue lub równoważny klasą
Dzień 3 Lot do Skardu, fort Karpucho, fort i dolina Shigar
Poranny przelot do miasta Skardu – bazy wypadowej pod K2, leżącego w dolinie Indusu *. Przy dobrej pogodzie podczas lotu są wspaniałe widoki na Himalaje z imponującym ośmiotysięcznikiem Nanga Parbat (z prawej strony) i na Hindukusz (z lewej strony). Wejdziemy na wzgórze z ruinami fortu Karpucho nad Skardu skąd rozciąga się widok miasto i otaczające je góry oraz na Indus. Bardzo malowniczą doliną Shigar dotrzemy do wioski o tej samej nazwie gdzie odwiedzimy drewniany meczet i fort należący kiedyś do radży Shigaru. Noc w Skardu. (2450 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 60 km, 3 h
Nocleg: Hotel Himalaya Skardu lub Hotel Kacura Lake
* Jeżeli z powodu złej pogody lot będzie odwołany, czeka nas długi przejazd samochodami do Skardu
Dzień 4 Jezioro Satpara, relief Buddy Manthal, pałac, meczet i punkt widokowy w Khaplu
Dzień rozpoczniemy oglądaniem błękitnego jeziora Satpara otoczonego górami oraz reliefu Buddy Manthal z VIII w. Dalej jadąc malowniczą drogą wzdłuż doliny Indusu a potem rzeki Shyok wyruszymy w stronę miasteczka Khaplu leżącego na dawnym handlowym szlaku do Ladakhu. Wejdziemy na punkt widokowy Thoqsikar z wspaniałym widokiem na dolinę rzeki Shyok i szczyty Karakorum a wśród nich strzeliste Haldi Cones (7742 m), obejrzymy 700-letni drewniany meczet Chaqchan (tylko z zewnątrz) oraz pałac radży w Khaplu. Nocleg w pałacu w Khaplu, (2600 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 120 km, 5 h
Nocleg: Hotel Serena Fort Khaplu lub równoważny klasą
Dzień 5 Wieś Machulo, widok na Maharbrum (7821 m)
Poranny przejazd do malowniczej wsi Machulo leżącej w dolinie Hushe, skąd przy dobrej pogodzie widać siedmiotysięcznik Masharbrum. W drodze powrotnej do Skardu odwiedzimy wydmy Katpana. Nocleg w Skardu (2450 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 130 km, 5 h
Nocleg: Hotel Himalaya Skardu lub Hotel Kacura Lake
Dzień 6 Jeziora Kachura, Karakorum Highway, Minapin
Dzisiaj czeka nas długi przejazd górską drogą wzdłuż Indusu do trasy Karakorum Highway i dalej do wioski Minapin leżącej w dawnym księstwie Naggar u podnóża siedmiotysięcznika Rakaposhi. Po drodze odwiedzimy efektowne jeziora Kachura oraz przyjrzymy się z daleka pracy poszukiwaczy kamieni półszlachetnych. Nocleg w Minapin (2000 m npm) Posiłki: BLD
Przejazdy: 280 km, 6-7 h
Nocleg: Hotel Osho Tang lub równoważny klasą
Dzień 7 Widoki na Rakaposhi (7788 m), Diran (7266 m), tradycyjna wioska Ganesh, fort Altit, zachód słońca na punkcie widokowym Orle Gniazdo
O poranku będziemy podziwiać widoki na siedmiotysięczniki Rakaposhi i Diran. Następnie wzdłuż rzeki Hunzy ruszymy w stronę Karimabadu stolicy dawnego księstwa Hunzy. Zwiedzimy starą wioskę Ganesh o tradycyjnej zabudowie, stary fort Altit (UNESCO) otoczony pięknym ogrodem należący niegdyś do mira Hunzy. O zachodzie słońca wjedziemy na punkt widokowy Orle Gniazdo aby podziwiać urodzajną dolinę Hunzy i otaczające ją ośnieżone szczyty. Nocleg w pobliżu Karimabadu,(2850 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 40 km, 2h
Nocleg: Eagle Nest Hotel Duiker lub równoważny klasą
Dzień 8 Spacer wzdłuż kanału nawadniającego w Karimabadzie, Fort Baltit, lodowiec Hopper
Przespacerujemy się wzdłuż kanału nawadniającego w Karimabadzie a następnie odwiedzimy ciekawy fort Baltit (UNESCO) należący do mira Hunzy. Następnie pojedziemy do wioski Hopper aby wejść na punkt widokowy u podnóża którego rozciąga się lodowiec Hopper. Nocleg w pobliżu Karimabadu, (2850 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 60 km, 3 h
Nocleg: Eagle Nest Hotel Duiker lub równoważny klasą
Dzień 9 Khunjerab Pass (4693) granica pakistańsko-chińska *lub lodowiec Passu i jezioro Borith
Kierując się Karakorum Highway na północ pojedziemy na przełęcz Khunjerab (4693 m) na granicy z Chinami zatrzymując się w Sost ostatniej miejscowości w Pakistanie oraz na punkcie widokowym na słynną strzelistą skalną grań Passu Cones. W drodze powrotnej zejdziemy do rzeki nad którą rozciąga się wiszący most w Passu.
Posiłki: BLD
Przejazdy: 350 km, 7-8 h
Nocleg: Famree Hotel w pobliżu jeziora Attabad lub równoważny klasą
* Gdyby ze względu na warunki pogodowe był problem z wjazdem na przełęcz Khunjerab, dojedziemy tylko do Sost a w drodze powrotnej wejdziemy na morenę, z której rozciąga się widok na imponujący lodowiec Passu oraz wybierzemy się nad niewielkie jezioro Borith.
Dzień 10 Jezioro Attabad, wiszący most Hussaini, lodowiec Passu, wioska Gulmit,
Dzień zaczniemy przejażdżką łodzią po jeziorze Attabad, które powstało w wyniku potężnego osuwiska skalnego w 2010 roku. Następnie czeka nas emocjonujący spacer po wiszącym nad rzeką Hunzą moście Hussaini (można podziwiać go z brzegu). Wybierzemy się na punkt widokowy na imponujący lodowiec Passu. W wiosce Gulmit odwiedzimy stary tradycyjny dom oraz manufakturę dywanów. Jadąc w stronę Gilgitu - stolicy prowincji Gilgit-Baltistan. zatrzymamy się przy Haldekish – świętej skale mieszkańców Hunzy aby obejrzeć petroglify. Nocleg w Gilgicie, (1500 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 150 km, 4 h
Nocleg: Hotel Blossom lub równoważny klasą
Dzień 11 Krótki trekking do Fairy Meadow, widok na Nanga Parbat (8126 m)
W drodze do mostu Raikhot zatrzymamy się przy obelisku postawionym na styku trzech wielkich łańcuchów górskich: Himalajów, Karakorum i Hindukuszu. Przy moście przesiądziemy się do jeepów, które emocjonującą górską drogą zawiozą nas do wioski Tato. Tu rozpocznie się krótki (ok. 3 godziny) trekking do zielonej oazy Fairy Meadows (Baśniowe Łaki) na wysokości 3300 m npm skąd niemal jak na wyciągnięcie ręki można podziwiać imponujący masyw ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Z Tato do Fairy Meadows można wjechać na koniu za dodatkową opłatą.
Posiłki: BLD
Przejazdy: 80 km, 3 h
Nocleg w domkach w Fairy Meadows. (3300 m npm)
Dzień 12 Widoki na Nanga Parbat (8126 m), podróż Karakorum Highway do Besham.
Przy dobrej pogodzie wstajemy na wschód słońca i chłoniemy widoki ośnieżonego ośmiotysięcznika Nanga Parbat, schodzimy do wioski Tato i zjeżdżamy do mostu Raikhot. Czeka nas długi przejazd trasą Karakorum Highway wzdłuż doliny Indusu do miasta Besham. Nocleg w Besham, (613 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 280 km, 10-11 h
Nocleg: Hotel Besham Continental lub równoważny klasą
Dzień 13 Peszawar, spacer po mieście, bazary, afgańska kuchnia
Z Besham jedziemy do Peszawaru zamieszkałego przez Pasztunów klimatycznego miasta leżącego na afgańskim pograniczu. Peszawar leży na dawnym szlaku handlowym między Afganistanem, Azją Centralną i Indiami. Wybierzemy się na spacer po tradycyjnych bazarach w starej części miasta i spróbujemy afgańskiej kuchni w słynnej restauracji Namak Mandi. Nocleg w Peszawarze. (313 m npm)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 260 km, 5-6 h
Nocleg: Hotel Fort Continental lub równoważny klasą
Dzień 14 Peszawar, buddyjski klasztor Takht-i-bahi, Islamabad
Poranny spacer po Peszawarze. W drodze do Islamabadu odwiedzimy dawny buddyjski klasztor Takht-i-bahi (UNESCO), czas na zakupy i pożegnalna kolacja. Nocleg w Islamabadzie (lub zależności od połączenia wyjazd w nocy na lotnisko i powrót do Polski)
Posiłki: BLD
Przejazdy: 240,km, 6-7 h
Nocleg: Hotel Envoye Blue lub równoważny klasą
Dzień 15 powrót
Przylot do Polski
Posiłki: --
B-śniadania L-lunche D-kolacje
Przybliżona liczebność grupy: 10-16 osób
Wymagania językowe uczestników: kulturalne posługiwanie się językiem polskim. Zakazane jest używane wulgaryzmów.
Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej
Informacje na temat ceny i sposobu płatności
Cena Imprezy: jak w treści głównej umowy
Terminy płatności: jak w treści głównej umowy
Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.
Sposób płatności: Przelew bankowy. Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego danej waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu wpłaty podwyższonego o 3 grosze. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej banku pod adresem: www.mbp.pl. W przypadku, gdy bank publikuje wiele tabel w ciągu dnia, decyduje pierwsza tabela opublikowana w danym dniu. Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe
Numery rachunków bankowych Organizatora:
Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578
Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586
Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594
kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX Bank: BNP Paribas Polska
Świadczenia zawarte w cenie:
- lot Islamabad-Skardu
- transport busem
- jeepy do Fairy Meadows,
- noclegi w dobrych hotelach 3* lub 4*, domki w Fairy Meadows
- wyżywienie BLD jak opisane w programie
- wstępy,
- lokalny przewodnik
- składki na TFG TFP
Usługi nie zawarte w cenie:
- przelot Warszawa-Islamabad-Warszawa
- własne wydatki (napoje, karta sim) – ok. 100 USD,
- napiwki – 130 USD,
- wiza 35usd
- tragarze do Fairy Meadow (10 USD),
- ew. wjazd na koniu do Fairy Meadow (20 USD)
Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:
- bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź kartą płatniczą
- tipy, tragarze, ew. konie do Fairy Meadows – gotówką
W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.
Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń
Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 10
Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:
a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,
b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,
c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.
W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.
Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed wylotem – kwota zaliczki; na 39 dni i krócej – całkowita kwota odpłatności za imprezę, pomniejszona o kwoty zaoszczędzone.
Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny pół roku od daty planowanego wyjazdu z co najmniej 2-stronami wolnymi (wiza pakistańska + oraz stempel).
Informacje o przepisach wizowych: Aby wjechać do Pakistanu trzeba wcześniej wyrobić e-wizę. Wnioskowanie o wizę odbywa się on-line [https://visa.nadra.gov.pk/]. Aby uzyskać wizę trzeba załączyć zaproszenie wliczone w cenę wyjazdu, które załatwia Torre. Opłata wizowa wynosi 35 USD, nie jest wliczona w cenę wyjazdu, przy załatwianiu wizy można ją uiścić za pomocą karty debetowej lub kredytowej.
Informacje o przepisach sanitarnych: Szczepienia nie są wymagane. Zalecane: tężec, dur brzuszny, żółtaczka typu A i B, błonica. UWAGA!!! Podane informacje zdrowotne mają wyłącznie charakter informacyjny w celu podstawowego zapoznania klientów z rzeczona materią. Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji publikowanych w sekcji „Wypoczynek – zdrowie w podróży” strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl).
Choroba wysokościowa – część trasy będzie przebiegać powyżej 3000 m npm gdzie występuje zmniejszona ilość tlenu w powietrzu (osoby cierpiące na choroby układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycę dobrze aby skonsultowały się przed wyjazdem ze swoim lekarzem). Ważne jest aby wyleczyć zęby przed wyjazdem.
Osobista apteczka powinna zawierać: leki p/biegunkowe, p/bólowe, p/przeziębieniowe, elektrolity, plaster oraz leki indywidualne (choroby przewlekłe, choroba lokomocyjna, alergia itd.)
Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Impreza jest niedostępna dla osób poruszających się na wózkach. Ponieważ okresami będziemy przebywać na dużych wysokościach z kulminacją na przełęczy Khunjerab (4693mnpm), wskazana jest konsultacja z lekarzem przez imprezą czy nie ma przeciwskazań kardiologicznych do przebywania na wysokościach powyżej 3, 4 tys mnpm.
Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.
Charakter wyprawy: Wyjazd ma charakter wycieczki objazdowej krajoznawczej i kulturowej. Najwięcej czasu spędzimy w dolinie Hunzy otoczonej strzelistymi szczytami Karakorum i spływającymi spod nich lodowcami, gdzie zachowała się interesująca kultura dawnego księstwa Hunza. Odwiedzimy też Baltistan podróżując wzdłuż dolin Indusu i Shyok oraz nizinne miasta Islamabad, Rawalpindi i Peszawar. Będziemy się poruszać wynajętym busem oraz jeepami (dojazd i powrót do Fairy Meadows). W przypadku złej pogody zamiast lotu Islambad Skardu trzeba będzie jechać lądem. Większość przejazdów będzie się odbywać górskimi drogami słynną trasą Karakorum Highway. W programie są również dwa krótkie etapy trekkingowe: dojście do Fairy Meadows u podnóża ośmiotysięcznika Nanga Parbat i powrót oraz krótkie spacery na punkty widokowe
Pogoda: Górskie rejony Pakistanu najlepiej odwiedzać w okresie od wiosny do jesieni. Latem bardziej prawdopodobne jest dotarcie tam opadów monsunowych, wiosna i jesień dają szansę na bardziej stabilną pogodę. W górach wiosną i jesienią temperatury wynoszą 10-20 C, w Fairy Meadow mogą spaść do 0 C (na przełomie października/listopada poniżej 0 C). Gdy niżej pada deszcz, w Fairy Meadows może padać śnieg.Na nizinach w tym samym czasie należy się spodziewać dużo wyższych temperatur 25-30 C, późną wiosną bardzo wysokich (40 C)
Ubiór: Przede wszystkim trzeba zabrać ciepłe ubranie na górską zasadniczą część wyjazdu. Kilka t-shirtów, wygodne długie spodnie, polar, kurtka puchowa, kurtka od wiatru, może przydać się bielizna termoaktywna (bluza z długim rękawem i kalesony), czapka na chłodne dni, czapka/kapelusz/chusta chroniące przed słońcem, buff na szyję i rękawiczki Bardzo ważne są wygodne buty z wibramem do wędrówek, sandały i klapki pod prysznic. Na zwiedzanie nizinnych miast gdzie można się spodziewać wysokich temperatur warto zabrać lekką ale nie roznegliżowaną odzież. Pakistan to kraj muzułmański i zwłaszcza podczas odwiedzania meczetów ale również podczas spacerów po mieście wskazane są długie spodnie, panie najlepiej aby miały luźne koszule/bluzki/tuniki z długim rękawem, w meczetach obowiązkowo muszą zakryć głowę chustą albo szalem.
Obsługa:Turystom standardowo towarzyszą trzy osoby z obsługi z Pakistanu: lokalny przewodnik i jego asystent, kierowca a także polski przewodnik Torre.
Noclegi: 12 noclegów w hotelach i 1 nocleg w drewnianych domkach (Fairy Meadows). Oprócz Fairy Meadows wszędzie jest możliwość doładowania baterii.
Wyżywienie: 3 posiłki dziennie w hotelach, restauracjach i lokalnych knajpach są wliczone w cenę. W kuchni pakistańskiej dominują dania mięsne, jest znacznie mniejszy wybór dań warzywnych niż w Indiach, niekiedy jest problem z daniami wegetariańskimi. Napoje we własnym zakresie.
Bezpieczeństwo: Północ Pakistanu jest bezpieczna, okresowo na niektórych odcinkach Karakorum Highway lub na trasie do Fairy Meadow turystom towarzyszy eskorta policyjna lub wojskowa.
Pieniądze: Miejscowe waluty (stan na dzień 09.01.2024):
PKR – rupia pakistańska: 1 usd = ok 280 PKR
Najlepiej zabrać dolary amerykańskie z „dużymi głowami”, banknoty 100 USD muszą być z metalicznym paskiem, lepszy jest kurs dla wyższych nominałów, banknoty muszą być w dobrym stanie, bez zabrudzeń i uszkodzeń.
Pamiątki: Największy wybór pamiątek można zakupić w sklepach lub na bazarach w Islamabadzie, Karimabadzie i Peszawarze: szale, tkaniny, torby, wyroby z drewna, biżuteria, przyprawy, suszone owoce (słynne morele z Hunzy)
Co warto zabrać: We wszystkich miejscach noclegowych jest pościel i ręczniki ale warto zabrać niewielki szybkoschnący ręcznik oraz cienką śpiworową wkładkę bawełnianą lub jedwabną. Z innych rzeczy koniecznie trzeba zabrać: okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV 30-50, szminkę/balsam do ust z filtrem UV, latarkę, powerbank, bidon na wodę, aparat fotograficzny. Można rozważyć kijki trekkingowe, chusteczki nawilżające,
Bagaż: Główny bagaż: torba ekspedycyjna lub miękka torba/walizka (bardzo prosimy o niezabieranie twardych plastykowych walizek, które trudno jest spakować w samochodzie i często ulegają uszkodzeniom w podczas transportu lotniczego lub samochodowego). Jako podręczny bagaż na przejazdy, zwiedzanie i pisze wycieczki najwygodniejszy będzie niewielki plecak, warto też mieć saszetkę na pieniądze i dokumenty. Bagaże dobrze aby były zabezpieczone przed ewentualnym deszczem (ubrania mogą być zapakowane w torby foliowe lub specjalne pokrowce)
Prąd i łączność: Używane w Polsce płaskie wtyczki pasują do kontaktów w Pakistanie. W większości hoteli będzie wi-fi ale często bywa dość słabej jakości.
2. Informacje o ubezpieczeniach
Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro
Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro
Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy
3. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności
Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Numer rejestrowy: KRS 271543
Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl
Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.