Kenia: Ludy północnej Kenii: Njemps, Pokot, Samburu, Turkana, El Molo, Gabbra
Termin(y):
- 17-28.01.2025
- 19-30.06.2025
Trasa:
Nairobi, Baringo, Maralal,jezioro Turkana, Loiyangalani, Pustynia Chabbi, Kalacha, Gof Redo, Paradise Lake, Marsabit, Archer's Post, Ol Pejeta Conservancy, Nairobi
Kod wyjazdu:
KEN1250117Wyprawa szlakiem ludów północnej Kenii: Njemps, Pokot, Samburu, Turkana, El Molo i Gabbra.
Tak Omo wyglądało kilkadziesiąt lat temu.
Jesteśmy pod nieustającym urokiem tej pieśni i tego filmu Kothbiro, Wierny Ogrodnik
Dlatego przygotowaliśmy wyprawę śladami "Wiernego Ogrodnika" po Kenii północnej – kraju pierwotnych ludów, gorąca i surowych pustyń, jeziora Turkana i Mt Kenya
Wyprawa do północnej Kenii, krainy ludów Njemps, Pokot, Samburu, Turkana, El Molo i Gabbra. Tak Omo wyglądało kilkadziesiąt lat temu.
Jesteśmy pod nieustającym urokiem tej pieśni i tego filmu:
Dlatego przygotowaliśmy wyprawę śladami "Wiernego Ogrodnika" po Kenii północnej – kraju pierwotnych ludów, gorąca i surowych pustyń, jeziora Turkana i Mt Kenya.
A to nasze własne wspomnienia:
Autorem programu jest Artur Urbański
Dzień 1
Przylot do Nairobi. Zbiórka na lotnisku w Nairobi, Transfer do hotelu. Nocleg
Nocleg: Hotel 3*
Posiłki: -
Dzień 2 Nairobi - Baringo
Rano śniadanie w hotelu. Wyruszamy z Nairobi, kierując się w stronę Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Zatrzymujemy się w punkcie widokowym, z którego można podziwiać piękne panoramy Longonot i Suswa. Lunch po drodze przed przybyciem nad jezioro Baringo. Baringo jest najbardziej wysuniętym na północ z jezior Wielkiego Rowu, okolonym kępami papirusu i lasem akacjowym. Po południu rejs łodzią (1h) w trakcie którego będziemy obserwować hipopotamy, krokodyle i wiele gatunków ptaków. Na brzegach jeziora mieszkają rybacy z ludu Njemps, których zapewne zobaczymy łowiących ryby na swoich tradycyjnych łodziach. Ich domem jest właśnie rejon jeziora Baringo (rejsy łodzią są uzależnione od wiatru i warunków panujących w jeziorze w ciągu dnia). Wieczorem kolacja i nocleg w bandach (tradycyjnych domkach turystycznych) lub namiotach safari rozstawionych na stałe.
Przejazd: 300km, 6-7h jazdy
Nocleg: Sandai Resort lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 3 Baringo - Maralal
Śniadanie wczesnym rankiem, a nastęnie wyjazd na północ w kierunku miasta Maralal. Możemy także udać się z wizytą do pobliskiej wioski ludu Pokot *). To wędrowni pasterze, którzy żyją w surowych i gorących warunkach klimatycznych i są szczególnie przywiązani do swoich krów. Podróżujemy w pobliżu rezerwatu Mugie, gdzie podczas jazdy można zobaczyć wędrujące i pasące się słonie, zebry, gazele i żyrafy. Im bliżej Maralal, tym krajobrazy stają się coraz bardziej charakterystyczne dla kraju Samburu - suche i górzyste. To najpiękniejsze rejony Kenii, niczym żywcem wyjęte z „Wiernego Ogrodnika”. Maralal jest nieoficjalną stolicą ludu Samburu. Położone obok Maralal Game Sanctuary, to miejsce dobre do obserwacji ptaków, można tu również spotkać elandy – dosyć rzadkie, największe antylopy świata (mogą ważyć aż 1 tonę).
Przejazdy: 160km, 3-3,5h jazdy
Nocleg: Maralal Safari Lodge lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 4 Maralal – Jezioro Turkana
Po śniadaniu wyruszamy w długą podróż jadąc przez Baragoi i South Horr, by późnym popołudniem dotrzeć do Loiyangalani. Robimy krótki postój w Malasso z widokiem skarpę Losiolo. Staniemy na skraju rozległej równiny z jednym z najbardziej spektakularnych widoków na Wielki Rów Afrykański - zryty wąwozami, szczytami i równinami. Jałowa, spalona słońcem plama na horyzoncie to dolina Suguta, a w oddali widać bladoniebieskie jezioro, do którego się zbliżamy - jezioro Turkana. Przyjeżdżamy do miasta gdzie zamieszkamy w chłodnych, tradycyjnych chatach z łóżkami. To komfort w tej spalonej slońcem krainie.
Przejazd: 250km, 7-8h jazdy
Nocleg: Palm Shade (bandas – lokalne domki) - lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 5 Jezioro Turkana
Dzień nad legendarnym jeziorem Turkana, położonym na pustynnym terenie o krajobrazie wręcz księżycowym. Możliwe opcjonalne atrakcje *) (płatne bezpośrednio):
- muzeum pustyni,
- wynajem łodzi i popłynięcie do Parku Narodowego South Island (to część Parków Narodowych Jeziora Turkana, które łącznie są wpisane na listę UNESCO),
- wizyta w wioskach El Molo/Turkana albo pływanie w basenie w sąsiedniej lodge
Wczesnym wieczorem 1h rejsu łodzią po jeziorze. Należy pamiętać, że rejsy łodzią są uzależnione od wiatru i warunków panujących w jeziorze w ciągu dnia.
Mało znany lud El Molo to najmniejsze plemię w Kenii. Mieszkańcy El Molo mieszkają w małych wioskach na południowo-wschodnim brzegu jeziora Turkana, ich głównym źródłem pożywienia są ryby, a ich ulubioną rybą jest okoń nilowy. Turkana to druga co do wielkości grupa wędrownych pasterzy w Kenii, która nadal żyje wg swego tradycyjnego stylu życia. To zahartowani ludzie, żyjący na tak surowym i niegościnnym terenie.
UWAGA! Tego dnia można też wejść na legendarny wulkan Teleki/Nobuyaton *). Samo wejście trwa tylko ok 50min-1h (+ około 2h dopłynięcia łodzią w każdą stronę), ale wymaga kondycji fizycznej. Konieczne są dobre, górskie buty za kostkę z wibramem (wejście po pękającej skorupie wulkanicznej). Za to widoki i panoramy - zjawiskowe.
Nocleg: Palm Shade (bandas – lokalne domki) - lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 6 Jezioro Turkana - Kalacha
Wczesne śniadanie. Jedziemy w kierunku pustyni Chalbi. Przejeżdżamy przez osadę North Horr i dojeżdżamy do miejscowości Kalacha. Jest to mała osada położona na skraju Pustyni Chalbi, zamieszkana przez lud Gabbra. Gabbra to pasterze-koczownicy szczególnie przywiązani do swoich wielbłądów.
Zakwaterowanie w pokojach z łazienką na misji katolickiej lub proste bandy (domki) w ośrodku Chalbi - w zależności od dostępności. Wieczorem podziwiamy zachód słońca na skraju pustyni lub możliwy performance ludu Gabbra.
Przejazd: 150km, 4-5h
Nocleg: Chalbi Resort – bandas – lokalne domki
Posiłki: BLD
Dzień 7 Kalacha - Marsabit
Wyruszamy w głąb pustyń Chalbi i Kaisut, spotykając czasem nomadów, wypasających stada swych wielbłądów. Jedziemy w kierunku Marsabit. To zadziwiająco chłodna, zielona i pagórkowata oaza, wznosząca się wysoko ponad suchymi i spalonymi otaczającymi ją pustyniami. Odwiedzamy jeden z dużych kraterów u podnóża gór, które są lokalnie znane jako „Gof Redo”. Lunch po drodze. Następnie jedziemy w kierunku jeziora Paradise (o ile pozwoli na to okropny tutaj stan dróg). Nocleg w hotelu Jirime na obrzeżach miasta Marsabit.
Przejazd: 200km, 5h
Nocleg: Jiime Hotel lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 8 Marsabit - Samburu
Po śniadaniu spacer po Marsabit. Następnie kierujemy się ponownie na południe wzdłuż transafrykańskiego szlaku Kair-Cape Town - w kierunku dróg asfaltowych i rezerwatu Samburu. W Samburu safari po drodze do naszej lodge.
Przejazd: 200km, 4-4,5h
Nocleg: Samburu Sopa Lodge lub równoważna klasą
Posiłki: BLD
Dzień 9 – Samburu Game Reserve
Rano i po południu safari w Samburu Game Reserve. Zwierzęta, na które należy zwrócić tu uwagę, to rzadziej występujące zebry Grevy'ego, antylopy gerenuk charakterytycznie stojące na tylnych łapach podczas jedzenia, lwy, strusie somalijskie z wyraźnymi niebieskimi nogami i nieśmiałe oryxy. W korycie rzeki spotyka się także słonie i krokodyle. Istnieje możliwość odwiedzenia wioski ludu Samburu położonej tuż obok parku *). To energiczny lud, który zachował swój tradycyjny styl życia. Masajowie są ich kuzynami. Bydło, a także kozy, owce i wielbłądy odgrywają istotną rolę w ich stylu życia i kulturze, ich dieta, podobnie jak u Masajów, składa się głównie z mleka i czasami krwi krów.
Nocleg: Samburu Sopa Lodge lub równoważna klasą
Posiłki: BLD
Dzień 10 Samburu - Rezerwat Ol Pejeta
Wyjazd po wczesnym śniadaniu w kierunku rezerwatu Ol Pejeta. Safari po rezerwacie w trakcie którego można się cieszyć spotkaniami tete a tete z nosorożcami, lwami, słoniami i różnymi roślinożercami równinnymi, a także szympansami. Ol Pejeta to największe sanktuarium nosorożców czarnych w Afryce Wschodniej i dom dla dwóch ostatnich na świecie nosorożców białych z północy. To jedyne miejsce w Kenii, w którym można zobaczyć szympansy, w rezerwacie założonym w celu rehabilitacji zwierząt uratowanych z czarnego rynku. Oi Pejeta ma jedne z największych zagęszczeń drapieżników w Kenii i przeprowadza się tu programy reintrodukcji gatunków. Ol Pejeta stara się również wspierać ludzi żyjących wokół granic rezerwatu, tak aby ochrona przyrody przekładała się na lepszą edukację, opiekę zdrowotną i infrastrukturę dla następnego pokolenia strażników przyrody.
Przejazd: 150km, 4h
Nocleg: Serena Sweetwaters Lodge lub równoważna klasą
Posiłki: BLD
Dzień 11: Ol Pejeta - Nairobi
Rano śniadanie w rześkim, chłodnym powietrzu. Następnie powrót do Nairobi, gdzie będziemy późnym wieczorem. Stąd wylot do Europy.
Przejazd: 300km, 7h
Nocleg: -
Posiłki: BL
Dzień 12 powrót
Przylot do Polski
B - śniadanie
L - lunch
D - kolacja
*) - atrakcje opcjonalne, możliwe m.in:
- wizyty w wioskach Pokot, El Molo, Turkana (każda po 20usd – stan na 2024 rok),
- wynajęcie ślizgacza w Loyilangalani na przepłynięcie do wulkanu Teleki (koszt podzielony pomiędzy liczbę uczestników)
- muzeum pustyni w Loyilangalani – 500 szylingów kenijskich (dane z 2023r)
Zgłoszenie
Grupa: 8-13 osób + pilot
Koszt: 3900zł + 2290usd + bilet lotniczy
Terminarz płatności:
- zaliczka 3900zł
- pozostała kwota płatna do 40 dni przed wylotem
Dopłata do pokoju 1os – 550USD (w miarę dostępności)
Usługi w cenie:
- transport autami safari Toyota Lancruiser 4x4
- pilot polski
- 2 doświadczonych pilotów-kierowców kenijskich
- 3 posiłki dziennie począwszy od sniadani 2 dnia, do lunchu 11 dnia
- noclegi w hotelach i lodge wg specyfikacji w pokojach 2os.
- Safari i activities wymienione w programie
- woda mineralna podczas jazdy
- ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
- ubezpieczenie Flying Doctors Service na wypadek leczenia w odległych rejonach bądź na wypadek koniecznej ewakuacji medycznej
- składka na TFG i TFP
Świadczenia poza ceną:
- lot do Kenii
- ETA (elektroniczna autoryzacja podróży) - 32,5USD
- wstępy do Parków Narodowych (koszt łączny ok. 275USD, płatny w parkach na miejscu)
- wydatki osobiste
- tipy
- activities oznaczone w progranie jako pozostające poza ceną *)
- inne wydatki nieujęte jako będące w cenie imprezy
Bilety lotnicze aranżujemy.
Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego
Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: biuro@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora:
Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698-900885
Numer Imprezy: KEN1250117
Nazwa Imprezy: KENIA. Ludy północnej Kenii. Njemps, Pokot, Samburu, Turkana, El Molo, Gabbra
W trakcie imprezy turystycznej należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, potencjalnym obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
1. Informacje ogólne
Czas trwania Imprezy: 12 dni
Miejsca pobytu: Nairobi, Baringo, Maralal,jezioro Turkana, Loiyangalani, Pustynia Chabbi, Kalacha, Gof Redo, Paradise Lake, Marsabit, Archer's Post, Ol Pejeta Conservancy,
Trasa: Nairobi, Baringo, Maralal,jezioro Turkana, Loiyangalani, Pustynia Chabbi, Kalacha, Gof Redo, Paradise Lake, Marsabit, Archer's Post, Ol Pejeta Conservancy, Nairobi
Początek i koniec imprezy: Nairobi
Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 10
Środki transportu: auta 4x4,
Informacje dotyczące przejazdów: transport autami 4xt. Trasa, ilość km i orientacujne czasy przejazdów podane w programie
Obiekty zakwaterowania:
- Nairobi – hotel 3* (1 noc)
- jezioro Baringo - Sandai Resort lub równoważny klasą (1 noc)
- Maralal - Maralal Safari Lodge lub równoważny klasą (1 noc)
- Loiyangalani - Palm Shade (bandas – lokalne domki) - lub równoważny klasą (2 noce)
- Kalacha - Chalbi Resort – bandas – lokalne domki (1noc)
- Marsabit - Jiime Hotel lub równoważny klasą (1 noc)
- Archer's Post - Samburu Sopa Lodge lub równoważna klasą (2 noce)
- Ol Pejeta Conservancy - Serena Sweetwaters Lodge lub równoważna klasą (1 noc)
Posiłki w cenie: 10 śniadań, 10 lunchów, 9 kolacji
Szczegółowy program zwiedzania:
Dzień 1
Przylot do Nairobi. Zbiórka na lotnisku w Nairobi, Transfer do hotelu. Nocleg
Nocleg: Hotel 3*
Posiłki: -
Dzień 2 Nairobi - Baringo
Rano śniadanie w hotelu. Wyruszamy z Nairobi, kierując się w stronę Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Zatrzymujemy się w punkcie widokowym, z którego można podziwiać piękne panoramy Longonot i Suswa. Lunch po drodze przed przybyciem nad jezioro Baringo. Baringo jest najbardziej wysuniętym na północ z jezior Wielkiego Rowu, okolonym kępami papirusu i lasem akacjowym. Po południu rejs łodzią (1h) w trakcie którego będziemy obserwować hipopotamy, krokodyle i wielu gatunków ptaków. Na brzegach jeziora mieszkają rybacy z ludu Njemps, których zapewne zobaczymy łowiących ryby na swoich tradycyjnych łodziach. Ich domem jest właśnie rejon jeziora Baringo (rejsy łodzią są uzależnione od wiatru i warunków panujących w jeziorze w ciągu dnia). Wieczorem kolacja i nocleg w bandach (tradycyjnych domkach turystycznych) lub namiotach safari rozstawionych na stałe.
Przejazd: 300km, 6-7h jazdy
Nocleg: Sandai Resort lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 3 Baringo - Maralal
Śniadanie wczesnym rankiem, a nastęnie wyjazd na północ w kierunku miasta Maralal. Możemy także udać się z wizytą do pobliskiej wioski ludu Pokot *). To wędrowni pasterze, którzy żyją w surowych i gorących warunkach klimatycznych i są szczególnie przywiązani do swoich krów. Podróżujemy w pobliżu rezerwatu Mugie, gdzie podczas jazdy można zobaczyć wędrujące i pasące się słonie, zebry, gazele i żyrafy. Im bliżej Maralal, tym krajobrazy stają się coraz bardziej charakterystyczne dla kraju Samburu - suche i górzyste. To najpiękniejsze rejony Kenii, niczym żywcem wyjęte z „Wiernego Ogrodnika”. Maralal jest nieoficjalną stolica ludu Samburu. Położone obok Maralal Game Sanctuary, to miejsce dobre do obserwacji ptaków i można tu również spotkać elandy – dosyć rzadkie, największe antylopy świata (mogą ważyć aż 1 tonę).
Przejazdy: 160km, 3-3,5h jazdy
Nocleg: Maralal Safari Lodge lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 4 Maralal – Jezioro Turkana
Po śniadaniu wyruszamy w długą podróż jadąc przez Baragoi i South Horr, by późnym popołudniem dotrzeć do Loiyangalani. Robimy krótki postój w Malasso z widokiem skarpę Losiolo. Staniemy na skraju rozległej równiny z jednym z najbardziej spektakularnych widoków na Wielki Rów Afrykański - zryty wąwozami, szczytami i równinami. Jałowa, spalona słońcem plama na horyzoncie to dolina Suguta a w oddali widać bladoniebieskie jezioro do którego się zbliżamy - jezioro Turkana. Przyjeżdżamy do miasta gdzie zamieszkamy w chłodnych, tradycyjnych chatach z łóżkami. To komfort w tej spalonej slońcem krainie.
Przejazd: 250km, 7-8h jazdy
Nocleg: Palm Shade (bandas – lokalne domki) - lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 5 Jezioro Turkana
Dzień nad legendarnym jeziorem Turkana, położonym na pustynnym terenie o krajobrazie wręcz księżycowym. Możliwe opcjonalne atrakcje *) (płatne bezpośrednio):
- muzeum pustyni,
- wynajem łodzi i popłynięcie do Parku Narodowego South Island (to część Parków Narodowych Jeziora Turkana, które łącznie są wpisane na listę UNESCO),
- wizyta w wioskach El Molo/Turkana albo pływanie w basenie w sąsiedniej lodge
Wczesnym wieczorem 1h rejsu łodzią po jeziorze. Należy pamiętać, że rejsy łodzią są uzależnione od wiatru i warunków panujących w jeziorze w ciągu dnia.
Mało znany lud El Molo to najmniejsze plemię w Kenii. Mieszkańcy El Molo mieszkają w małych wioskach na południowo-wschodnim brzegu jeziora Turkana, ich głównym źródłem pożywienia są ryby, a ich ulubioną rybą jest okoń nilowy. Turkana to druga co do wielkości grupa wędrownych pasterzy w Kenii, która nadal żyje wg swego tradycyjnego stylu życia. To zahartowani ludzie, żyjący na tak surowym i niegościnnym terenie.
UWAGA! Tego dnia można też wejść na legendarny wulkan Teleki/Nobuyaton *). Samo wejście trwa tylko ok 50min-1h (+ około 2h dopłynięcia łodzią w każdą stronę), ale wymaga kondycji fizycznej. Konieczne są dobre, górskie buty za kostkę z wibramem (wejście po pękającej skorupie wulkanicznej). Za to widoki i panoramy - zjawiskowe.
Nocleg: Palm Shade (bandas – lokalne domki) - lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 6 Jezioro Turkana - Kalacha
Wczesne śniadanie. Jedziemy w kierunku pustyni Chalbi. Przejeżdżamy przez osadę North Horr i dojeżdżamy do miejscowości Kalacha. Jest to mała osada położona na skraju Pustyni Chalbi, zamieszkana przez lud Gabbra. Gabbra to pasterze-koczownicy szczególnie przywiązani do swoich wielbłądów.
Zakwaterowanie w pokojach z łazienką na misji katolickiej lub proste bandy (domki) w ośrodku Chalbi - w zależności od dostępności. Wieczorem podziwiamy zachód słońca na skraju pustyni lub możliwy performance ludu Gabbra.
Przejazd: 150km, 4-5h
Nocleg: Chalbi Resort – bandas – lokalne domki
Posiłki: BLD
Dzień 7 Kalacha - Marsabit
Wyruszamy w głąb pustyń Chalbi i Kaisut, spotykając czasem nomadów, wypasających stada swych wielbłądów. Jedziemy w kierunku Marsabit. To zadziwiająco chłodna, zielona i pagórkowata oaza, wznosząca się wysoko ponad suchymi i spalonymi otaczającymi ją pustyniami. Odwiedzamy jeden z dużych kraterów u podnóża gór, które są lokalnie znane jako „Gof Redo”. Lunch po drodze. Następnie jedziemy w kierunku jeziora Paradise (o ile pozwoli na to okropny tutaj stan dróg). Nocleg w hotelu Jirime na obrzeżach miasta Marsabit.
Przejazd: 200km, 5h
Nocleg: Jiime Hotel lub równoważny klasą
Posiłki: BLD
Dzień 8 Marsabit - Samburu
Po śniadaniu spacer po Marsabit. Następnie kierujemy się ponownie na południe wzdłuż transafrykańskiego szlaku Kair-Cape Town - w kierunku dróg asfaltowych i rezerwatu Samburu. W Samburu safari po drodze do naszej lodge.
Przejazd: 200km, 4-4,5h
Nocleg: Samburu Sopa Lodge lub równoważna klasą
Posiłki: BLD
Dzień 9 – Samburu Game Reserve
Rano i po południu safari w Samburu Game Reserve. Zwierzęta, na które należy zwrócić tu uwagę, to rzadziej występujące zebry Grevy'ego, antylopy gerenuk charakterytycznie stojące na tylnych łapach podczas jedzenia, lwy, strusie somalijskie z wyraźnymi niebieskimi nogami i nieśmiałe oryxy. W korycie rzeki spotyka się także słonie i krokodyle. Istnieje możliwość odwiedzenia wioski ludu Samburu położonej tuż obok parku *). To energiczny lud, który zachował swój tradycyjny styl życia. Masajowie są ich kuzynami. Bydło, a także kozy, owce i wielbłądy odgrywają istotną rolę w ich stylu życia i kulturze, ich dieta, podobnie jak u Masajów, składa się głównie z mleka i czasami krwi krów.
Nocleg: Samburu Sopa Lodge lub równoważna klasą
Posiłki: BLD
Dzień 10 Samburu - Rezerwat Ol Pejeta
Wyjazd po wczesnym śniadaniu w kierunku rezerwatu Ol Pejeta. Safari po rezerwacie w trakcie którego można się cieszyć spotkaniami tete a tete z nosorożcami, lwami, słoniami i różnymi roślinożercami równinnymi, a także szympansami. Ol Pejeta to największe sanktuarium nosorożców czarnych w Afryce Wschodniej i dom dla dwóch ostatnich na świecie nosorożców białych z północy. To jedyne miejsce w Kenii, w którym można zobaczyć szympansy, w rezerwacie założonym w celu rehabilitacji zwierząt uratowanych z czarnego rynku. Oi Pejeta ma jedne z największych zagęszczeń drapieżników w Kenii i przeprowadza się tu programy reintrodukcji gatunków. Ol Pejeta stara się również wspierać ludzi żyjących wokół granic rezerwatu, tak aby ochrona przyrody przekładała się na lepszą edukację, opiekę zdrowotną i infrastrukturę dla następnego pokolenia strażników przyrody.
Przejazd: 150km, 4h
Nocleg: Serena Sweetwaters Lodge lub równoważna klasą
Posiłki: BLD
Dzień 11: Ol Pejeta - Nairobi
Rano śniadanie w rześkim, chłodnym powietrzu. Następnie powrót do Pairobi, gdzie będziemy późnym wieczorem. Stąd wylot do Europy.
Przejazd: 300km, 7h
Nocleg: -
Posiłki: BL
Dzień 12 powrót
Przylot do Polski
B - śniadanie
L - lunch
D - kolacja
*) - atrakcje opcjonalne, możliwe m.in:
- wizyty w wioskach Pokot, El Molo, Turkana, Turkana (każda po 20usd – stan na 2024 rok),
- wynajęcie ślizgacza w Loyilangalani na przepłynięcie do wulkanu Teleki (koszt podzielony pomiędzy liczbę uczestników)
- muzeum pustyni w Loyilangalani – 500 szylingów kenijskich (dane z 2023r)
Przybliżona liczebność grupy: 8-13 osób
Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim. Zakazane jest używanie wulgaryzmów
Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach
2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności
Cena Imprezy: jak w treści głównej umowy
Terminy płatności: jak w treści głównej umowy
Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.
Sposób płatności: Przelew bankowy
Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego NBP w dniu wpłaty podwyższonego o 3 grosze. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej banku pod adresem:www.nbp.pl W przypadku, gdy bank publikuje wiele tabel w ciągu dnia, decyduje pierwsza tabela opublikowana w danym dniu.
Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe
Numery rachunków bankowych Organizatora:
Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578
Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586
Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594
Bank: BNP Paribas Bank Polska S.A. kod swift: PPABPLPKXXX
Świadczenia zawarte w cenie:
- transport 2 autami safari Toyota Lancruiser 4x4
- pilot polski
- 2 doświadczonych pilotów-kierowców kenijskich
- 3 posiłki dziennie począwszy od sniadani 2 dnia, do lunchu 11 dnia
- noclegi w hotelach i lodge wg specyskikacji w pokojach 2os.
- Safari i activities wymienione w programie
- woda mineralna podczas jazdy
- ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
- ubezpieczenie Flying Doctors Service na wypadek leczenia w odległych rejonach bądź na wypadek koniecznej ewakuacji medycznej
- składka na TFG i TFP
Usługi nie zawarte w cenie:
- lot do Kenii
- ETA (elektroniczna autoryzacja podóży) - 32,5 USD + koszta transakcji
- wstępy do Parków Narodowych (koszt łączny ok. 275USD, płatny w parkach na miejscu)
- wydatki osobiste
- tipy
- activities oznaczone w progranie jako pozostające poza ceną *)
- inne wydatki nieujęte jako będące w cenie imprezy
Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:
- bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu
- ETA (elektroniczna autoryzacja podóży) - 32,5 USD + koszta transakcji kartą w systemie informatycznym
- wstępy - gotówką
- activities pozostające poza ceną- gotówką
- wyzywienie poza ceną – gotówka w restauracjach
- tipy – gotówką
W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.
Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń
Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 8
Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:
a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,
b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,
c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.
W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.
Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed wylotem kwota zaliczki, 39 dni przed wylotem i mniej – cała kwota wyprawa pomniejszona o środki zaoszczędzone
Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kenii
Informacje o przepisach wizowych: Wiza nie jest wymagana. Wymagane jest posiadanie elektronicznej autoryzacji podróży ETA, którą wyrabia się online (czas wyrobienia – ok. 3 dni robocze, koszt – 32,5usd). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. W wypadku przylotu z kraju w którym jest zagrożenie żółtą febrą, konieczna żółta książeczka z wbitym szczepieniem przeciwko niej. Za pobyt uznaje się też przesiadkę na lotnisku tranzytowym, jeśli trwała ona więcej niż 8h.
Informacje o przepisach sanitarnych: Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane szczepienia to: tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B, żółta febra. Na terenie Kenii wystepuje zagrożenie malaryczne, w związku z tym WHO zaleca stosowanie prewencyjnych działań – odpowiedni strój (długie rękawy, długie nogawki, kołnierze, kolory oliwkowopochodne, stosowanie repelentów, tabletki profilaktyczne).
Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest jedynie ogólna sprawność ruchowa. Osoby, które chciałyby wejść na wulkan Teleki - muszą być dobrej kondycji i zdrowe (wejście jest trudne i wymaga włożenia dużego wysiłku).
Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.
Profilaktyka przed zatruciami pokarmowymi:
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.
3. Informacje o ubezpieczeniach
Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro
Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro
Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy
4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności
Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres: ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
Numer rejestrowy: KRS 271543
Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl
5. Informacje praktyczne
Ważne informacje ze strony MSZ RP - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kenia
1. Charakter wyjazdu
W części safari poruszamy się autami typu Toyota Landruiser, śpimy z reguły w lodgach w pokojach 2os. W niektórych miejscach w bandach – lokalnych domkach.
2. Bagaż.
Limit bagażu głównego na lot międzykontynentalny wynosi 20 kg za sztukę bagażu + bagaż podręczny 7 kg. Z reguły można zabrać 1szt bagażu głównego + 1szt podręcznego. Prosimy o spakowanie się w miękkie torby podróżne – to jest zdecydowanie najwygodniejszy sposób. Łatwiej również umieścić bagaże w luku bagażowym w samochodzie – przy miękkich torbach wszystkie łatwo się zmieszczą. Jeśli wezmą Państwo twarde, sztywne walizki, nie uda się zmieścić wszystkich walizek w bagażowych przedziałach Landcruiserów. Dlatego bardzo prosimy, ze względu na Państwa wygodę, o rozważenie zabrania bagaży zapakowanych w miękkie torby.
UWAGA! W Kenii zakazane jest stosowanie torebek plastikowych! Prosimy takowych nie zabierać i nie opakowywać w nie swoich rzeczy. Trzeba się liczyć, że bagaże będą pod tym kątem sprawdzane na lotniskach bądź w parkach narodowych. Za posiadanie torebek plastikowych grożą drakońskie kary.
3. Wiza, dokumenty
Wiza nie jest wymagana. Wymagane jest posiadanie elektronicznej autoryzacji podróży ETA, którą wyrabia się online (czas wyrobienia – ok. 3 dni robocze, koszt – 32,5usd). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Szczepienie przeciwko żółtej febrze, przy podróżowaniu z Europy nie jest wymagane.
4. Zdrowie
Zgodnie z kenijskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie nie ma zagrożenia żółtą febrą (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę, chyba że w trakcie podróży mieli co najmniej 8-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna. Profilaktyka antymalaryczna jest zalecana. Wskazane jest używanie repelentów przeciw komarom i ubieranie się tak aby ciało było zakryte przed ukąszeniami komarów (długie nogawki, rękawy, kołnierze, oliwkowe/zielone kolory). Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców.
5. Klimat
Generalnie klimat kenijski to klimat tropikalny, Za dnia temperatury będą rzędu 20-40 stopni, w nocy może być 10-25 stopni (na pustyni zimniej). Pora sucha.
6. Ubrania
W ciągu dnia wskazane są lekkie rzeczy, dobre buty turystyczne i kapelusze. Nocą zwykłe ubranie ze swetrem bądź polarem jest bardzo wskazane. Trzeba wziąć kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, balsamy, pomadka ochronna do ust, repellent przeciwko komarom. W czasie safari prosimy unikać kolorowych rzeczy ponieważ one ostrzegają i denerwują zwierzęta. Preferowane kolory to brązowy, beżowy, khaki. Podkoszulki z krótkim rękawkiem są idealne, ale proszę wziąć też swetry bądź polary. Na baseny proszę zabrać strój do pływania.
7. Wskazówki co zabrać
lekkie ubrania z długimi rękawami chroniące przed słońcem. sweter/kurtka/polar na chłodne poranki, kapelusz, strój do kąpieli, ręcznik, skarpetki, sandały, lekkie buty turystyczne, krótkie spodnie, długie spodnie, okulary przeciwsłoneczne, pomadka do ust, przybory toaletowe: szczoteczka do zębów, pasta, mydło, szampon, plecaczek dzienny, repellenty, chusteczki odświeżające, aparat fotograficzny z zapasowymi bateriami, latarka, lornetka, kamera video, książki, pas na pieniądze i dokumenty, przegryzki. To nie jest pełen wykaz, ale obejmuje rzeczy, które z pewnościa się przydadzą.
8. Inne przydatne informacje
Walutą Kenii jest szyling kenijski, ale dolary amerykańskie są również akceptowane w wielu miejscach popularnych wśród turystów. Dolary amerykańskie i euro można wymieniać na szylingi kenijskie w bankach i w kantorach. Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach. Płacenie kartą możliwe w wyjątkowych miejscach.. Wymiana banknotów dolarowych sprzed 2009 r. będzie nastręczać poważnych trudności – dlatego należy zabrać ze sobą banknoty nowe, z dużymi głowami, niezniszczone, niepopisane, bez pieczątek, z metalicznymi paskami.
9. Tipy na safari
Tipy są oczekiwane. Standardowo kierowcy i guidowi daje się od grupy nie mniej niż 35-40usd/dzień. Przy jakichś ekstra życzeniach wynagradza się datkiem do 10% wartości usługi. Ponadto przyjęte jest dać jakiś drobny napiwek obsłudze w hotelu i innym osobom, które świadczą Państwu jakieś usługi.
Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.