Wyprawy saharyjskie: Algieria, Czad, Egipt, Libia, Niger
Termin(y):
Trasa:
Kod wyjazdu:
Jesteśmy pierwszą polską firmą tak mocno specjalizującą się w organizacji wypraw na Saharę.
To niesamowita pustynia, której centralne rejony są pełne pocztówkowo pięknych krajobrazów, a smaku dodaje podróżowanie z Tuaregami lub Toubou i bardzo bliskie obcowanie z piękną, surową naturą.
Często nasze ekspedycje jako pierwsze polskie docierały w niektóre jej rejony, np. niewiarygodny las skalnyMagatgati góry Tadrart-Acacus w Libii, rejon Gebel Uweinat w Libii, niesamowite Ennedi i Ouniaga w Czadzie.
Organizujemy wyprawy do wszystkich saharyjskich krajów.
Jesteśmy pierwszą polską firmą specjalizującą się w organizacji wypraw na Saharę.
To niesamowita pustynia, której centralne rejony są pełne pocztówkowo pięknych krajobrazów, a smaku dodaje podróżowanie z Tuaregami lub Toubou i bardzo bliskie obcowanie z piękną, surową naturą. Często nasze ekspedycje jako pierwsze polskie docierały w niektóre jej rejony, np. Magatgati góry Tadrart-Acacus w Libii, rejon Gebel Uweinat w Libii, niesamowite Ennedi i Ouniaga w Czadzie.
Organizujemy wyprawy do wszystkich saharyjskich krajów.
Dokąd
Algieria. W Algierii dwiema bazami do wypraw są oazy Tamanrasset i Djanet. Z Tamanrasset eksploruje się Tassili Hoggar, Atakor (z bajeczną panoramą Assekrem),Tassili Tahaggart, Tefedest, Tassili Immidir, Tassili Tagrera - wszystko rejony górskich płaskowyżów z pięknymi krajobrazami. Djanet jest bazą do eksploracji Tadrartu (uznawany za najpiękniejszą pustynię świata!) i trekkingów do skalnych labiryntów płaskowyżu Tassili Najjer (niewiarygodne krajobrazy)
Czad.Dwa megahighlity światowe: Ennedi i Tibesti. Ennedi to niesamowity rejon skalnych labiryntów o powierzchni ok. 60 tys km kw! Mnóstwo łuków skalnych, grzybów i najprzedziwniejszych skalnych formacji z gueltą Archei, d’Aloba – najwyższym naturalnym łukiem na świecie i labiryntem d’Oyo (proszę sobie wyobrazić skalny las tysiąca naszych Maczug Herkulesa i to będzie właśnie d’Oyo)
Egipt. Wyprawy podążają trasą tzw Oaz Zewnętrznych (Bahariya, Farafra, Dakhla) do południwo-zachodniego krańca kraju: Gilfu El Kebir i Gebel Uweinat. W rejonie Gilf El Kebir toczyła się akcja filmu „Angielski Pacjent” i tam znajduje się Grota Pływaków, w której to filmowo dokonała żywota Kristin Scott-Thomas
Libia. Kraj najbardziej pocztówkowych krajobrazów. Dwa wielkie ergi: Ubari i Murzuk (w Murzuk jedne z najwyższych diun na świecie), jeziora Ubari (naprawdę – pojezierze w samym środku diun!), góry Tadrart-Acacus (uważane za najpiękniejszą pustynię na świecie), a na deser Magatgat
- las skalnych iglic z zapierającą dech w piersiach panoramą.
Niger. Kwintesencja Sahary – księżycowe Góry Air, diuny pustyni Tenere, płaskowyż Djado z opuszczonymi „miastami duchów”, diuny Wielkiego Ergu Bilma, skały Termit
Charakter wyjazdu
Wyjazd ma charakter ekspedycji. Jeździmy jeepami z Tuaregami. Posiłki w kuchni obozowej. Noclegi generalnie w namiotach. Diuny, Tuaregowie, ogniska, miliardy gwiazd nocą…
Rozkład każdego dnia jest podobny. Wstaje się ok. 7ej, pakowanie, śniadanie, ok. 8-8h30 wyjazd. Jedzie się do ok. 12h30 (stając po drodze do zobaczenia różnych rzeczy), lunch i sjesta do 15ej. Jazda od 15ej do ok. 17ej i postój, rozbicie obozu. Każdy dzień będzie miał zbliżony do powyższego rozkład. Na Saharze nie można pokonać dużych odległości w ciągu jednego dnia i jeździ się tylko za dnia według podanego powyżej rytmu.
Wyjazdy pustynne bardzo różnią się od typowych wyjazdów turystycznych. Oprócz zobaczenia różnych miejsc pozostaje też kwestia powiedzmy, hmmm... psychologiczna. Bo pustynia, ogrom, piękno, ale też surowość w połączeniu z namiotami, niebem, ogniskami, Tuaregami czy Toubou to jest to, co w nim najfajniejsze.
Prawdopodobieństwo deszczu jest znikome. Jest stosunkowo duża amplituda temperatur pomiędzy dniem a nocą ( za dnia może być 20-30 stopni a w nocy może być 0 stopni) i dlatego śpiwór powinien być z komfortem 0 stopni.
Czas wyjazdu
Wyprawy od 3 do 21 dni. Ze względu na klimat na Saharę jeździ się od początku października do końca marca. Przez pozostałą część roku panują wysokie temperatury.
Stopień trudności
Nie potrzeba żadnych specjalnych predyspozycji fizycznych i zdrowotnych. Wyjazdy nie są fizycznie wymagające
Transport
Toyoty Landcruiser. W aucie kierowca tuareski lub Toubou + max 4 turystów. Możliwa mutacja to gdy na tylnych siedzeniach siedzi 3 turystów, wtedy na przednich może siedzieć 3 tubylców.
Doloty do oaz regularnymi liniami lotniczymi.
Noclegi
Noclegi w interiorze w namiotach 2os. Uczestnicy rozbijają i składają namioty. Namioty (+ po 1 materacu na osobę) do dyspozycji
Dostarczone wyposażenie
namioty 2os, po 1 materacu na osobę, wyposażenie kuchenne, talerze i sztućce, kubki, maty
Wyżywienie
Grupie towarzyszy kucharz, który przygotowuje 3 posiłki każdego dnia: śniadanie, lunch i obiadokolację. Śniadanie typu francuskiego, lunch to sałatki, zaś kolacja to zupa + 2 danie.
Co zabrać:
chustka na głowę lub kaszkiet lub bandana lub tagelmoust (turban tuareski) kupiony na miejscu, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, ciepły śpiwór (komfort w okolicach zera lub mniej), pastylki lub proszek do rozpuszczania w wodzie uzupełniający minerały tracone przez pot, krople do oczu i nosa, pomadka do ust, latarka czołówka, worek ochronny na plecak/torbę, mokre chusteczki dla niemowląt, żel antybakteryjny do rąk, leki, wygodne buty trekkingowe, najlepiej takie nad kostkę (ale nie górskie), dezodorant w sztyfcie, t-shirty, długie spodnie, przegryzki, batony energetyczne, czapka zimowa, kurtka/polar
Szczepienia:
Zalecane są szczepienia:
BTP - błonica, tężec, polio
WZW A - wirusowe zapalenie wątroby typu A
WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B
Przy wjeździe do Czadu konieczne szczepienie przeciwko żółtej febrze, poświadczone wpisem w żółtej książeczce szczepień ochronnych.
Bezpieczeństwo
Zupełnie bezpiecznymi rejonami są Egipt, Algieria i Czad. Libia normalizuje się po obaleniu reżimu płk.Kadafiego. Niger ze względu na pobliską rewoltę Tuaregów z Mali jest aktualnie (2012r) niedostępny.
Prąd
Ponieważ w interiorze nie będzie możliwość doładowania akumulatorów do aparatów, Należy mieć odpowiedni ich zapas (na co najmniej 6 dni) lub zabrać ładowarkę samochodową (jedną ładowarkę zabiera przewodnik).
ZgłoszenieMasz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.