Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

Botswana Zimbabwe Delta Okavango, Victoria Falls, Moremi, Chobe, Makgadikgadi

Makgadikgadi Pans, wycieczka mokoro rozlewiskami Okavango, safari w Moremi, Savuti i Chobe (tu 130 tys słoni!), rejs Chobe i Wodospady Wiktorii

Pakistan Karakorum Highway

NOWOŚĆ Bajeczne krajobrazy Karakorum. Passu - najpiękniejsza góra świata. Dolina Hunzy

Libia Tuareskim Szlakiem + Rzymskie Miasta

NOWOŚĆ Wracamy do najpiękniejszych miejsc na Saharze. Magatgat, Acacuc, jeziora Ubari, Erg Murzuk, Ghadames + rzymskie miasta Leptis Magna i Sabratha

Indie Ludy Orissy

Indie nieoczywiste, czyli grupy etniczne Orissy

Jemen Sokotra. Wyspa Skarbów

Drzewa butelkowe i z krwi smoczej. Bajeczne plaże, krystalicznie czysty Ocean Rejs z jemeńskimi rybakami z pląsającymi delfinami wokół. Idylla i szczęście :)))

Madagaskar Baobaby Lemury Tsigny

W programie min Tsigny de Bemaraha - największa atrakcja Madagaskaru, rzadka w programach ze względu na koszt i trudnośc dotarcia. Wycieczka w dobrym standardzie.

Bhutan Ostatnie wolne królestwo buddyjskie

Niezwykłe festiwale buddyjskie Thimpu Tsechu i Gamgtey Tsechu, Klasztor Takstang

Wybrzeże Kości Słoniowej Serce Afryki Zachodniej

Święte totemy i królestwa plemienne., od kolorowych masek po tańce inicjacyjne, od tradycyjnych wiosek myśliwskich po katedry, od lasów po sawannę, od mostów z lian po Ocean

Sudan Południowy Afryka prawdziwa. Ludy Sudanu Południowego

Ludy Jie, Toposa, Laarim, Lotuko, Mundari

Papua Nowa Gwinea Ekspedycja rzeką Sepik i festiwale ludów papuaskich Goroka i Mt Hagen

Wioski Papuasów nad rzeką Sepik. Goroka show, Mt Hagen Show - festiwall gromadzące niemal 100 miejscowych ludów

Togo, Benin, Ghana Festiwal VooDoo. Festiwal Akwasidae

Festiwal Akwasidae w Ghanie, Voodoo, Taniec Ognia, maski, ceremonie, rytuały, wróżbici, szamani....

Uganda Rwanda W cieniu Gór Księżycowych

Permity na obserwację goryli i szympansów w cenie!

MJANMA (Birma): Birmańska Mozaika

Pagody Baganu, złoty Szwedagon, plaże Ngapali, turkusowe wody Zatoki Bengalskiej, jezioro Inle, Mandalaj, ludy Intha Pa-o, Pa-dong

Czad: Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Wspaniała wyprawa do najpiękniejszych miejsc w Afryce! Bajeczne krajobrazy Ennedi... labirynt Oyo, guelta Archei, d'Aloba - najwyższy naturalny łuk na świecie, jeziora Ounianga, jeepy 4x4

CZAD: GEREWOL - święto piękności i miłości nomadów Wooddabe

Festiwal piękności ludu Wodaabe w Nigrze i ceremonia Bianou u Tuaregów

Meksyk Święto Zmarłych w Meksyku

Niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, wpisane na listę UNESCO. Bardzo radosna fiesta z wesołymi „czaszeczkami” - calaveritas. Jedyna taka wycieczka w Polsce

RPA, Zimbabwe, Botswana Africa Explorer

Piesze tropienie nosorożców w Matopos, Victoria Falls,delta Okavango, PN Krugera, Blyde RIver Canyon, Midlands w Zimbabwe, rejs po rzece Chobe
PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Czad: Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Termin(y):

 • 28.12.2024-14.01.2025 Sylwester (ostatnie miejsca)
 • 27.12.2025-13.01.2026 Sylwester

Trasa:

Ndjamena, Mongo, Abeche Kalait, Ennedi: Terkei, d’Aloba, Kerchevi, Habeiki, Tobodo, guelta Archei, Fada, góry Anua, Tegueddei, jeziora Ouniaga: Ouniaga Serir, Kakam, Motoro, Ouniaga Kebir, Faya Largeau, Kouba Olanga, Moussoro, Ndjamena

Kod wyjazdu:

TCD1241228
(0)

Nasza czternasta wyprawa do Czadu do Ennedi

Ennedi – Jeden z najbardziej niewiarygodnych rejonów Sahary i Ziemi. Liczący ok. 60 tys km płaskowyż, który przez miliony lat wietrzenia przybrał niesamowity kształt skalnych lasów, iglic, łuków. 
Ounianga – największe pojezierze na Saharze. Niegdyś było to wielkie jezioro, ciągnące się na dziesiątki kilometrów. Wyparowało, ale zostało po nim ok. 20-u mniejszych, a Ouniaga Serir i Ouniaga Kebir mają powierzchnię po ok. 20 km kw.
Lud Toubou – liczące ok. 400 tys osób najbardziej wojowniczy lud Sahary. Ich wódz–derdre, włada Tibesti i Ennedi. Spotkamy ich karawany i osiedla pośród saharyjskich studni i oaz. 

Wszystkie nasze ekspedycje saharyjskie przygotowuje Artur Urbański, który jest najbardziej doświadczonym Polakiem organizującym wyprawy na Saharę. Dotąd zorganizował niemal 100 ekspedycji (Libia, Algieria, Mauretania, Czad, Sudan), z których ponad 30 osobiście poprowadził. Za nami dotąd 14 wypraw do Czadu,czyli niemal wszystkie organizowane przez Polaków.

 Walory programu 

  1.  Ekspedycja na Saharę do Czadu jest czymś wyjątkowym. Nasz szef - Artur Urbański - jako jedyny w Polsce organizuje ekspedycje na północ Czadu i jest najbardziej doświadczonym w organizowaniu wypraw na Saharę Polakiem (dotąd ponad 30 zorganizowanych).

  2. Absolutnie unikalne, bajkowe krajobrazy lasów skalnych, iglic i łuków Ennedi (lista UNESCO). Proszę sobie wyobrazić amerykańską Monument Valley rozciągnięta na obszarze 60 tys km kw i z około 14 tys łuków  - to jest właśnie Ennedi.

  3. Prawdziwa pustynna Afryka - nomadzi z plemienia Toubou, karawany, obozowiska, oazy saharyjskie - świat niczym sprzed tysiąca lat, jak z "Baśni tysiąca i jednej nocy"

  4. Ounianga - największe pojezierze na Saharze (lista UNESCO). Kilkanaście jezior, z których największe - Lac Yoa - ma 30 km kw!

  5. Trasa wielokrotnie przejechana i sprawdzona.

Autorem programu jest Artur Urbański. Najbardziej doświadczony w Polsce organizator wypraw saharyjskich (dotąd niemal 100 - stan na 2024 rok).

Opowieść Artura o Saharze czadyjskiej w "Brzmieniu świata z lotu Drozda":

 

 

Dzień 1 wylot

Zbiórka na lotnisku, wylot do Afryki

Dzień 2 Ndjamena

Przylot do Ndjameny, zakwaterowanie w hotelu

Dzień 3 Mongo

Rozpoczynamy ekspedycję. Typowy dzień przejazdowy – aczkolwiek w całości po asfalcie. To niezwykłe, bo już następnego dnia pożegamy asfalt na ok 2 tygodnie. Mijamy przedziwne góry pod Ab Touyour, mijamy miasto Mongo. Nocleg w interiorze

Dzień 4/5 Abeche, Kalait

Dojeżdżamy do Abeche - drugiego największego miasta Czadu. gdzie skręcamy na północ. Mijamy Biltine, mijamy Kalait (Oum CHalouba) - ostatnią większą miejscowość przed Ennedi. Nocleg 5 dnia w okolicach Wadi Haouach. lub jeśli uda nam się dojechać - już w Ennedi!

Dzień 6/7/8 Ennedi

Ennedi to główna atrakcja wyjazdu. Jeździmy jeepami oglądając lasy skalne, łuki i przeróżne niesamowite formacje. Zobaczymy m.in: łuki Terkei, d’Aloba - drugi najwyższy naturalny łuk na świecie (115m wysokości, cytadelę skalną Apsara, las skalny Habeiki, labirynt d’Oyo, labirynt Shiryo, grzyby skalne Tobodo i wiele innych niezwykłych formacji skalnych. Z półki skalnej zobaczymy panoramę guelty Archei – najbardziej znanego fotograficznego landszaftu Czadu.

Dzień 9 Fada, droga do jezior Ounianga

Wyjeżdżamy na północ i kierujemy się w kierunku jezior Ounianga. Droga zajmuje 2 dni. Uzupełniamy zapasy w Fadzie – stolicy prefektury Ennedi. Trawersujemy przez depresję Mourdi. Przez Wadi Wei dojeżdżamy do gór Anua. Nocleg rozbijamy u ich stóp.

Dzień 10 Tegguedei

Przejeżdżamy prze osadę Demi i wjeżdżamy pomiędzy diuny. Na ich końcu znajduje się najbardziej fotogeniczne jezioro rejonu Ouniaga – Tegguedei. Jezioro to solanka. Wciąż wydobywa się z niego i jego okolic sól rozprowadzaną po Saharze. Z klifów skalnych nad jeziorem rozpościerają się piękne panoramy.

Dzień 11/12 jeziora Ounianga

Pojezierze Ouniagas to ok. 20-u jezior, największych na Saharze (mniejsze pojezierza sa w Libii – jeziora Ubari i w Algierii – jeziora Ihrir). W czasach gdy Sahara była sawanną, było to jedno wielkie jezioro, ale pustynnienie klimatu i parowanie zrobiło swoje. Na szczęście podziemne źródła nieustannie dostarczają jeziorom wody i zaniknięcie im nie grozi. Zobaczymy najładniej położone i największe: Ouniaga Serir (to jest właściwie 7 jezior), Ouniaga Kebir, Kakam, Motoro. Wykąpiemy się w Ouniaga Serir. Nocleg rozbijemy po drodze z Ouniaga Kebir w kierunku do oazy Faya Largeau

Dzień 13 Faya Largeau

Dzisiaj czeka nas prawdziwe Camel Trophy – jazda przez diuny i skały (podobne w kształcie do bębnów i piramid) Bembeche. Jeden z najtrudniejszych i najbardziej ekscytujących szlaków na Saharze. Wieczorem dojedziemy do największej oazy na czadyjskiej Saharze – Faya Largeau. Wizyta na lokalnym targu

Dzień 14 Kouba Olanga

Zaczynamy wracać na południe. Całodzienna jazda najgorszym saharyjskim szlakiem. Przecinamy diuny ergu Djourab. Nocleg w okolicach miasteczka Kouba Olanga

Dzień 15 Moussoro

Wjeżdżamy ponownie w rejon Sahelu. Jadąc korytem wyschniętej rzeki Bahr El Ghazal dojeżdżamy do Moussoro, gdzie uzupełniamy zapasy i w którego okolicach nocujemy.

Dzień 16 Ndjamena

Wracamy do cywilizacji. Powrót na asfalt, a po południu dojeżdżamy do Ndjameny, gdzie lokujemy się w hotelu. Wieczorem pożegnalna kolacja w libańskiej restauracji z kameruńską obsługą i takim że piwem J

Dzień 17 Ndjamena

Wylot powrotny z Ndjameny.

Dzień 18 powrót

Przylot

 

Opinie z odbytych wypraw:

10 dni na Saharze w Czadzie pamiętam jako podróż w bajkową krainę na krawędzi świadomości i fatamorgany. Brak zasięgu telefonu i ograniczenie bodzców zewnętrznego świata pomagają w odnalezieniu równowagi ducha na jakiś czas.
Asia Ciecholewska

Wyjazd do Czadu był dla mnie podróżą w czasie do miejsca którego mieszkańcy żyją od setek lat w niezmieniony sposób. Jest to miejsce które skłania do refleksji, pomagają w tym niesamowite krajobrazy jakby ręką jakiejś tajemniczej istoty wyciskane w skalnych blokach, no i to piękne nocne Saharyjskie niebo pełne gwiazd- można się w nie wpatrywać godzinami... Polecam każdemu, z pewnością pozostawicie tam cząstkę siebie.
Tomasz Ślósarz 

Mimo, że od lat dużo jeżdżę w różne „dziwne” miejsca, to pomysł wyjazdu z Torre do Czadu wydał mi się zgoła szalony... Dwa tygodnie na pustyni, bez toalety i prysznica?
A na moje pytanie: „Czy tam nie porywają turystów?” dostałam odpowiedź: „Nie porywają, bo tam nikt nie jeździ...”. Tak czy inaczej, zdecydowałam się, i teraz mogę powiedzieć, że ta podróż na pewno mieści się w moich „TOP 5”.
Pustynia, wbrew obiegowym opiniom, jest bardzo różnorodna, i co parę kilometrów zachwyca czymś nowym. A cel podróży, czyli Ennedi, i Guelta d’Archei, to już prawie mistyczne doznania...
I komu potrzebny nawet pięciogwiazdkowy hotel z wygodami, skoro można spać pod niebem jarzącym się milionami gwiazd?
Wyjazd był zorganizowany perfekcyjnie, kierowcy poruszali się po bezdrożach jak po sznurku, a kucharz nawet przy silnie wiejącym wietrze potrafił zaserwować lunch bez ziarnka piachu!
Reasumując: wspaniała wyprawa!
Marta Oziemska

Jakie są moje wrażenia z podróży do Czadu? Przede wszystkim urzekła mnie sama Sahara. Wiedziałam, że pustynia to nie tylko piasek, ale nie spodziewałam się takiej różnorodności krajobrazu: diuny, niezwykłe formacje skalne, zaskakujące kolorami jeziora i ... niczym nieograniczona przestrzeń.  Bardzo się cieszę się, że zobaczyłam to zachwycające i niezwykle miejsce. Z tej perspektywy zabawne wydają mi się pytania zadawane mi przed wyjazdem przez znajomych: po co tam jedziesz? Dziś nie wykluczam, że jeszcze tam kiedyś wrócę.
Bardzo mocnym punktem ekspedycji była nasza czadyjska załoga. Wszystkich nas zaskoczyła profesjonalizmem i bardzo dobrą organizacją. Dzięki nim mogliśmy się czuć bezpiecznie, dzięki ich pasji i miłości do Czadu zobaczyliśmy wiele niezwykłych miejsc. Ich troskliwa opieka była olbrzymią pomocą w tej, przecież niełatwej wyprawie.
Na koniec najważniejsze - mieliśmy wspaniałego pilota :-) Justyna była troskliwa, empatyczna, pełna radości i entuzjazmu, równocześnie twarda i wymagająca gdy trzeba było zdyscyplinować naszą załogę. Bardzo podobało mi się również to, że codziennie dzieliła się z nami informacjami na temat Czadu. Dzięki temu mogliśmy poznać ten kraj dużo lepiej.
Podsumowując była to wspaniała i niezapomniana ekspedycja. Będę ją wszystkim polecać.
Julita Puchalska

Przed wyjazdem do Czadu, typowe pytanie jakie mi zadawano to: a co tam właściwie jest - pustynia, piach – coś więcej ? Zainteresowanie Czadem – w moim przypadku – wzięło się z opowieści Artura Urbańskiego, z którym miałem przyjemność już odbyć jedną wyprawę w południowej części Afryki. Ale Czad to raczej ekspedycja niż wyprawa: nie licz na jakieś udogodnienia – trzeba zmierzyć się z potężną, surową, ale piękną, ukazującą wiele twarz Saharą. Clou tej wyprawy to niesamowite formy skalne Ennedi oraz Ounianga, absolutny wybryk natury – jeziora o różnych barwach na środku pustyni. Czy chciałbyś to zobaczyć ? Jeśli nie boisz się zmierzyć ze smagającym Twoją twarz wiatrem, wciskającym się piaskiem w najmniejsze szczeliny nie tylko Twojego ekwipunku ale całego ciała, jeśli nie boisz się utknąć gdzieś pośrodku pustyni z samochodem zanurzonym w piasku, jeśli nie boisz się szalejącej burzy porywającej piasek i chłostającej nim Twój namiot, to wyprawa dla Ciebie. A jeśli chcesz pobudzić swoją wyobraźnię wymyślając różne nazwy abstrakcyjnym kształtom skał uformowanych przez wiatr, jeśli chcesz zanurzyć się w barwnym jeziorze gdzieś w głębi pustyni, jeśli chcesz zobaczyć stada wielbłądów i surowe życie Nomadów, to tym bardziej jest to wyprawa dla Ciebie.
Sławomir Potempski

Drodzy Państwo, z przyjemnością podzielimy się naszymi uwagami z podróży do Czadu.

Była to chyba najbardziej niezwykła podróż ze wszystkich, w których mieliśmy szczęście uczestniczyć. Mimo ,że generalnie jesteśmy miłośnikami gór, pustynia nas zauroczyła. Te wszystkie barwy, odcienie, kształty , kolory zarówno samej Sahary jak i wszystkich formacji skalnych były oszałamiające. A do tego kolory jezior, rzadkich , ale jednak roślin- to wszystko na długo zostanie w naszej pamięci.
Była też ta wyprawa dla nas trudna- niewygody długiej jazdy, kompletne pustkowie (nawet Pakistan i trekking pod K2 był w porównaniu z tym "cywilizowany "), brak możliwości umycia się, niewygodne , małe namioty i konieczność ich wiecznego rozbijania i zwijania, niesmaczne jedzenie (ratowały nas jedynie zapasy z Polski).
Ale to wszystko blednie w porównaniu z saharyjskimi cudami natury. A poza tym prawdziwa " ekspedycja " musi być trudna i dać w kość- inaczej była by to wycieczka wypoczynkowa... Dzięki temu mieliśmy całą Saharę dla siebie , poza lokalnymi tubylcami oczywiście.
Dzięki miejscowej ekipie, którzy dbali o nas nie czuliśmy niebezpieczeństwa. Oni wszystkich znali, z każdym się witali , a poprzez nich i na nas patrzono życzliwiej.
Justyna (PT Justyna Kępka – pilotka) spisała się na medal. Jej uśmiech, entuzjazm , radość były zaraźliwe i udzielały się uczestnikom. A w razie potrzeby potrafiła zareagować stanowczo i zapobiec problemom, konfliktom.
Grupa również była super- zgrana, zdyscyplinowana, uśmiechnięta mimo niewygód. Każdy żądny przygód, dobrze wiedział na co i po co się zdecydował na ten akurat wyjazd.
Cieszymy się bardzo ,że w tym roku wyprawa doszła do skutku i serdecznie dziękujemy
Pozdrawiamy
Monika i Tadeusz Anagnostopulos

Był to wyjazd {ekspedycja saharyjska} jedyny w swoim rodzaju. Podróż przez pustynię, cudowne krajobrazy, zagubione osady w miejscach, gdzie nie powinno być życia, wszystko to zmusza nas do głębokiej refleksji i innego podejścia do życia. Wiem że jeszcze tam wrócę.

Włodzimierz Banaszkiewicz

Obsługa i komunikacja z Torre na wysokim poziomie, bardzo pomocne wskazowki jak i szybka reakcja. Patrzac na liczbe pytan od kolegow to dodalabym też cierpliwosc do klientow

 

 

O Czadzie i jego nieziemskich pustyniach posłuchacie w audycji Do Południa Programu 3 Polskiego Radia, w której gosciem był Artur Urbański:

 

 A o naszej wyprawie do Czadu, górach Tibesti oraz o pierwszym polskim zdobyciu Emi Koussi – najwyższego szczytu Sahary opowiada uczestnik wyprawy - Jan Szuro w audycji pod-Różnej 3 Programu Polskiego Radia:

 

Zgłoszenie

Grupa: 8-15 osób + pilot

Koszt:  3400pln + 2270eur

            3900pln + 2270eur (Sylwester 2024, 2025)

Terminarz płatności:

 • zaliczka 3400 pln (3900pln - Sylwester 2024)
 • kwota w euro do 40 dni przed wylotem – wpłata pozostałej kwoty

Koszt obejmuje:

 • zorganizowana na miejscu ekspedycja
 • przewodnik polski
 • przewodnik miejscowy, kierowcy, kucharz – ekipa francuskojęzyczna
 • transport (4x4)
 • noclegi – 2 noclegi w hotelu w Ndjamenie (pokoje 2os), pozostałe w namiotach na pustyni
 • wyżywienie – 3 posiłki dziennie w Czadzie w trakcie ekspedycji jeepami (14 dni)
 • woda w trakcie ekspedycji jeepami
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje:

 • lot międzynarodowy Warszawa - Ndjamena - Warszawa
 • wiza Czadu 100euro
 • wyżywienie w Ndjamenie (1 lunch, 2 kolacje)
 • soft drinki
 • wydatki osobiste
 • tipy dla obsługi czadyjskiej

  UWAGA! Niezbędna żółta książeczka szczepień ochronnych z potwierdzonym szczepieniem przeciwko żółtej febrze! 

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art.40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698-900885

Numer Imprezy:     TCD1240201  TCD1241228

Nazwa Imprezy: CZAD. Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

1. Informacje ogólne

Czas trwania Imprezy:    18 dni

Miejsca pobytu: Ndjamena, Mongo, Abeche, Kalait, Ennedi: łuk d'Aloba, labirynt Oyo, guelta Archei, grzyby Tobodo, Apsara, skalny las Habeiki, Fada, Demi, Tegueddei, Ounianga Serir, Ounianga Kebir, oaza Faya Largeau, Salal, Bahr el Ghazal, Moussoro, Ndjamena

Trasa: Ndjamena, Mongo, Abeche, Kalait, Ennedi: łuk d'Aloba, labirynt Oyo, guelta Archei, grzyby Tobodo, Apsara, skalny las Habeiki, Fada, Demi, Tegueddei, Ounianga Serir, Ounianga Kebir, oaza Faya Largeau, Salal, Bahr el Ghazal, Moussoro, Ndjamena

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 13 noclegów w namiotach, 2 noclegi w hotelu 3* w Ndjamenie w pokojach 2os

Środki transportu: auta z napędem 4x4; 4 osoby + kierowca w aucie; możliwa jazda 3os w aucie za dodatkową opłatą 1380zł/os

Informacje dotyczące przejazdów: Auta z napędem 4x4. 4 turystów + kierowca w aucie (z wyjątkiem sytuacji gdy z przodu siedzi 2 Czadyjczyków i przewodnik). Trasa, którą przejeżdżamy jest jednym z najtrudniejszych saharyjskich szlaków zupełnie bez żadnej infrastruktury. Przeciętny czas jazdy to ok 6-9h dziennie. Trasa przebiega przede wszystkim pełnymi dziur, wyboistymi pustynnymi pistami – szlakami piaszczystymi, kamienistymi bądź skalnymi. Prędkości przejazdu różnią się w zależności od jakości szlaku. Prosimy być przygotowanymi na najgorsze saharyjskie trasy. Ponieważ w Czadzie do dyspozycji są dosyć zużyte auta uprzedzamy, że mogą nastąpić przestoje związane z naprawą uszkodzeń.

Obiekty zakwaterowania: 13 noclegów w namiotach, 2 noclegi w hotelu 3* w Ndjamenie

Posiłki: w cenie: 15 śniadań, 14 lunchów, 13 kolacji.
Wyżywienie w Czadzie (poza Ndjameną) jest w cenie. 3 posiłki dziennie - w interiorze w obozowej kuchni. Typowe posiłki:
śniadania (najczęściej ok. 6h30 rano) – typu kontynentalnego, przeważnie chleb, margaryna, dżem, nescafe, mleko w proszku, jajka – od czasu do czasu jeśli uda się nabyc po drodze
lunch – sałatka i zimna pasta plus owoce
kolacja – pasta, risotto, zupa kuskus, posiłki mięsne ok 3-4 razy w ciągu wyprawy; 1x baranina lub koza
W Ndjamenie posiłki na koszt uczestników - 2 kolacje i 1 lunch
Proszę pamiętać, że w Czadzie dostanie podstawowych artykułów jest b.trudne i dlatego posiłki będa proste, niewyszukane i monotonne. Jeśli jest to dla Państwa nie do zaakceptowania, prosimy zreygnować z idei wyprawy do tego kraju.

Szczegółowy program zwiedzania:

Dzień 1 wylot
Zbiórka na lotnisku, wylot do Afryki

Dzień 2 Ndjamena
Przylot do Ndjameny, zakwaterowanie w hotelu

Dzień 3 Mongo
Rozpoczynamy ekspedycję. Typowy dzień przejazdowy – aczkolwiek w całości po asfalcie. To niezwykłe, bo już następnego dnia pożegamy asfalt na ok 2 tygodnie. Mijamy przedziwne góry pod Ab Touyour, mijamy miasto Mongo. Nocleg w interiorze

Dzień 4/5 Abeche, Kalait
Dojeżdżamy do Abeche - drugiego największego miasta Czadu. gdzie skręcamy na północ. Mijamy Biltine, mijamy Kalait (Oum CHalouba) - ostatnią większą miejscowość przed Ennedi. Nocleg 5 dnia w okolicach Wadi Haouach. lub jeśli uda nam się dojechać - już w Ennedi!

Dzień 6/7/8 Ennedi
Ennedi to główna atrakcja wyjazdu. Jeździmy jeepami oglądając lasy skalne, łuki i przeróżne niesamowite formacje. Zobaczymy m.in: łuki Terkei, d’Aloba - drugi najwyższy naturalny łuk na świecie (115m wysokości, cytadelę skalną Apsara, las skalny Habeiki, labirynt d’Oyo, labirynt Shiryo, grzyby skalne Tobodo i wiele innych niezwykłych formacji skalnych. Z półki skalnej zobaczymy panoramę guelty Archei – najbardziej znanego fotograficznego landszaftu Czadu.

Dzień 9 Fada, droga do jezior Ounianga
Wyjeżdżamy na północ i kierujemy się w kierunku jezior Ounianga. Droga zajmuje 2 dni. Uzupełniamy zapasy w Fadzie – stolicy prefektury Ennedi. Trawersujemy przez depresję Mourdi. Przez Wadi Wei dojeżdżamy do gór Anua. Nocleg rozbijamy u ich stóp

Dzień 10 Tegguedei
Przejeżdżamy prze osadę Demi i wjeżdżamy pomiędzy diuny. Na ich końcu znajduje się najbardziej fotogeniczne jezioro rejonu Ouniaga – Tegguedei. Jezioro to solanka. Wciąż wydobywa się z niego i jego okolic sól rozprowadzaną po Saharze. Z klifów skalnych nad jeziorem rozpościerają się piękne panoramy.

Dzień 11/12 jeziora Ounianga
Pojezierze Ouniagas to ok. 20-u jezior, największych na Saharze (mniejsze pojezierza sa w Libii – jeziora Ubari i w Algierii – jeziora Ihrir). W czasach gdy Sahara była sawanną, było to jedno wielkie jezioro, ale pustynnienie klimatu i parowanie zrobiło swoje. Na szczęście podziemne źródła nieustannie dostarczają jeziorom wody i zaniknięcie im nie grozi. Zobaczymy najładniej położone i największe: Ouniaga Serir (to jest właściwie 7 jezior), Ouniaga Kebir, Kakam, Motoro. Wykąpiemy się w Ouniaga Serir. Nocleg rozbijemy po drodze z Ouniaga Kebir w kierunku do oazy Faya Largeau. 

Dzień 13 Faya Largeau
Dzisiaj czeka nas prawdziwe Camel Trophy – jazda przez diuny i skały (podobne w kształcie do bębnów i piramid) Bembeche. Jeden z najtrudniejszych i najbardziej ekscytujących szlaków na Saharze. Wieczorem dojedziemy do największej oazy na czadyjskiej Saharze – Faya Largeau. Wizyta na lokalnym targu

Dzień 14 Kouba Olanga
Zaczynamy wracać na południe. Całodzienna jazda najgorszym saharyjskim szlakiem. Przecinamy diuny ergu Djourab. Nocleg w okolicach miasteczka Kouba Olanga

Dzień 15 Moussoro
Wjeżdżamy ponownie w rejon Sahelu. Jadąc korytem wyschniętej rzeki Bahr El Ghazal dojeżdżamy do Moussoro, gdzie uzupełniamy zapasy i w którego okolicach nocujemy.

Dzień 16 Ndjamena
Wracamy do cywilizacji. Powrót na asfalt, a po południu dojeżdżamy do Ndjameny, gdzie lokujemy się w hotelu. Wieczorem pożegnalna kolacja w libańskiej restauracji z kameruńską obsługą i takim że piwem J

Dzień 17 Ndjamena
Wylot powrotny z Ndjameny.

Dzień 18 powrót
Przylot

B – śniadanie, L – lunch, D - kolacja

Przybliżona liczebność grupy: 9-15 osób

Wymagania językowe uczestników: posługiwanie się językiem polskim

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak w tekście głównym umowy

Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy

Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego danej waluty ogłoszonego przez NBP w dniu wpłaty, podwyższonego o 3 grosze. Tabele kursów walut NBPsą publikowane na stronie internetowej pod adresem: www.nbp.pl

Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX BNP Paribas Bank Polska SA

Świadczenia zawarte w cenie:

 • zorganizowana na miejscu ekspedycja
 • przewodnik polski
 • przewodnik miejscowy, kierowcy, kucharz – ekipa francuskojęzyczna
 • transport (4x4)
 • noclegi – 2 noclegi w hotelu w Ndjamenie (pokoje 2os), pozostałe w namiotach na pustyni
 • wyżywienie – 3 posiłki dziennie w Czadzie w trakcie ekspedycji jeepami (14 dni)
 • woda w trakcie ekspedycji jeepami
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Usługi nie zawarte w cenie:

 • lot międzynarodowy
 • wiza Czadu 100euro
 • wyżywienie w Ndjamenie (1 lunch, 2 kolacje)
 • soft drinki
 • wydatki osobiste
 • tipy dla obsługi czadyjskiej

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

 • bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź karta płatniczą
 • wiza – gotówką w Ambasadzie
 • wyżywienie poza wymienionym– gotówką w restauracji
 • woda, napoje – gotówką sprzedawcom w sklepach
 • tipy – gotówką

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 9

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed wylotem - kwota zaliczki; na 39 dni i krócej - całą kwota odpłatności za imprezę, pomniejszona o kwoty zaoszczędzone

Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Czadu

Informacje o przepisach wizowych: Wiza jest niezbedna do wjazdu do Czadu. Wyrabiana w Ambasadzie Czadu w Berlinie. Wymagane dokumenty: ważny paszport, 2 zdjęcia kolorowe z napisanym imieniem i nazwiskiem na odwrocie, wypełniony formularz po francusku bądź niemiecku wizowy w 2 egzemplarzach; list polecający z Czadu

Informacje o przepisach sanitarnych: Jest obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze. Trzeba KONIECZNIE zabrać ze sobą żółtą książeczkę szczepień ochronnych z tym wbitym szczepieniem. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B
Malaria: zalecana profilaktyka antymalaryczna (malarone lub lariam). Ponieważ będziemy nie tylko na Saharze ale i w Sahelu, profilaktyka na części trasy jest konieczna.
Szczegółowych informacji mozna zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych  albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji publikowanych w sekcji „Wypoczynek – zdrowie w podróży” strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl )

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest jedynie ogólna sprawność ruchowa. Należy być całkowicie zdrowym, ponieważ na trasie wyprawy nie ma żadnej możliwości leczenia i nie ma możliwości ewakuacji. Konieczny jest wielki hart ducha, ponieważ w trakcie całego wyjazdy będzie za dnia gorąco (miejscami nocami zaś zimno), niewygodnie, kurz, nocownie na materacach w namiotach, wyboiste szlaki, brak toalet. To są trudne warunki i jesli Państwo nie jesteście na nie odporni, bądź ich nie akceptujecie, prosimy nie rozważać udziału w tej wyprawie.
Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny:

Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres: ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl

5. Informacje dodatkowe

Ogólnie Biorąc pod uwagę atrakcje – wyprawa jest obłędna. Ennedi jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Afryce. Wyprawa na charakter ekspedycji saharyjskiej. Do przejechania jest łącznie ok. 3300km (z tego ok 700km asfaltem) w ciągu 14 dni. Noclegi - 2 noce w hotelu w Ndjamenie i 14 w namiotach. Łazienki – hm… w naturze.
Wyprawa nie wymaga kondycji, ale jest wymagająca fizycznie, trzeba być przygotowanym na brak jakichkolwiek wygód i bardzo odpornym na uciążliwe i trudne warunki podróżowania i znużenie, które na pewno się pojawi: długie przejazdy, gorąco (miejscami nocami zimno), kurz, noclegi w namiocie, łazienki w naturze, etc… Codziennie temperatury na Saharze w przedziale 25-35 stopni stopni Celsjusza. Hart ducha i odporność na niewygody są niezbędne.Jeśli nie jesteście Państwo przystosowani do takich warunków bądź nie akceptują Państwo tych warunków, proszę nie rozważać udziału w tej wyprawie. Po wyprawie na pewno będą Państwo bardzo zmęczeni, ale co tu dużo mówić – warto.

Charakter wyprawy Wyjazd ma charakter ekspedycji saharyjskiej. Część trasy to będzie również przejazd przez Sahel. Przejazdy autami z napędem na 4 koła. W jednym aucie jedzie 4 turystów. Isntnieje możliwośc podróżowania po 3 osoby w aucie za dopłatą. Noclegi w namiotach (dostarczone materace). Całe wyposażenie wieziemy ze sobą. Opiekują się nami miejscowi kierowcy, przewodnik i kucharz. Posiłki przygotowywane w kuchni obozowej (3 posiłki dziennie). W N’djamenie posiłki w hotelu bądź restauracji (te na własny koszt).

Pogoda Gorąco. Za dnia temperatury w okolicy Ndjameny są codzienie rzędu powyżej 32 stopni, na północy ponad 30ºC, zaś nocami w okolicach 15-20stopni (może być więcej). Na pewno będą uciążliwe silne wiatry niosące piasek.

Bezpieczeństwo Prosimy o śledzenie informacji bezpieczeństwa dotyczących Czadu:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czad
Polski MSZ zaleca nie podróżować do Czadu ze względu na zagrożenie terrorystyczne.
Od czasu zawarcia układu pokojowego z Sudanem w 2010 roku Czad jest jednym z bezpieczniejszych krajów saharyjskich. Rządy prezydenta Deby’ego opierają się na francuskiej pomocy wojskowej (stacjonuje francuskie lotnictwo i Legia Cudzoziemska) i są dzięki temu - jak na ten rejon świata - dosyć stabilne. Natomiast jest to jednak Sahara i zagrożenie aktami terrorystycznymi istnieje.
W rejonie jeziora Czad (gdzie nie jedziemy) mają miejsce zamachy zorganizowane przez Boko Haram i jest to rejon wciąż zagrożony zamachami. Tereny po których jedziemy są odległe od płn-zach Nigerii, będącej siedzibą Boko Haram.
W lutym 2019 roku lotnictwo francuskie rozbiło na terenach wschodniego Ennedi przy granicy z Sudanem kolumnę rebeliancką UFR i ponad 250 żołnierzy UFR znalazło się w czadyjskich więzieniach.

Należy pamiętać, ze wyprawa odbywa się na jednym z najbardziej niedostępnych terenów na Ziemi i możliwości szybkiej ewakuacji de facto NIE MA. Na trasie nie ma żadnych dobrych punktów medycznych, które mogą udzielić pomocy.

Wyposażenie – co zabrać? Nocami na Saharze będzie generalnie ciepło (możliwe zimne 3 noce w okolicach jezior i Bembeche), za dnia zaś gorąco i bardzo gorąco, więc jeśli idzie o ubrania trzeba być przygotowanym na bardzo różne temperatury
Do zabrania bezwzględnie:
paszport, książeczka szczepień ochronnych z aktualnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze, 1 zdjęcie kolorowe (koniecznie!!!), śpiwór ciepły z komfortem 0 stopni!, pieniądze, polar/sweter, czapka, alumata (materace są, ale chodzi o izolację i czystość), kremy do opalania z wysokim faktorem, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, zapas baterii do aparatu fotograficznego (jeśli macie ładowarkę samochodową to się przyda), wygodne buty (nie górskie, lekkie trekkingowe wystarczą), kostium kąpielowy (nie żartuję!), saszetka na pieniądze i dokumenty, chusteczki wilgotne dla niemowląt (2 lub 3 opakowania), dezodorant, papier toaletowy, szampon do bezwodnego mycia włosów, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, leki antymalaryczne, kubek, latarka (najlepiej czołówka), mały plecaczek, opakowanie na plecak (żeby uniknąć zabrudzenia), tshirty, krótkie, długie spodnie.
Uwaga! Przy pakowaniu się należy pamiętać, że standardowy limit na bagaż w samolocie (nie licząc bagażu podręcznego zabieranego do środka) to 20 kg.
Przy pakowaniu się na wszelki wypadek sugerujemy zabranie najpotrzebniejszych rzeczy do bagażu podręcznego.

Fotografowanie Na fotografowanie na terenie całego Czadu jest potrzebna zgoda rządu Czadu. Zdobycie zgody jest czasochłonne i nie jest możliwe uzyskanie przez nas zgody w trakcie jednego dnia pobytu w Ndjamenie. De facto bardzo silne ograniczenie fotografowania występuję w Ndjamenie, gdzie fotografowanie bez zgody jest zagrożone więzieniem. Poza nią fotografowanie jest możliwe tylko po uprzednim uzyskaniu zgody fotografowanych osób. Przy fotografwaniu bez pytania, częste są agresywne zachwania miejscowych – dlatego prosimy tego nie robić w trosce o bezpieczeństwo. Nie wolno fotografować obiektów militarnych, ludzi w mundurach, wszystkiego co kojarzy się z władzą i może mieć znaczenie strategiczne (np. dworce autobusowe, lotnisko, etc…)

Telefon satelitarny Posiadanie telefonów satelitarnych jest w Czadzie zabronione. Telefony są konfiskowane na lotnisku

 

Pliki do pobrania:

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.